Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zagłębie kupiło legendarny Stadion Górniczy. Brawo dla prezesa M.Kielana!

LUBIN. Stadion Górniczy ponownie wrócił do KGHM Zagłebie Lubin i to na stałe. Rozstrzygnięty został II przetarg ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Lubinie na sprzedaż tego obiektu. Za 1 mln 717 tysięcy stadion, na którym piłkarze Zagłębia wywalczyli w 1985 roku historyczny awans do 1 ligi(obecnej ekstraklasy) zakupiło KGHM Zagłębie Lubin. Jak potwierdził prezes zarządu Michał KIELAN 14 grudnia nastąpi formalne podpisanie aktu notarianego zakupu obiektu. Miedziowa Tożsamość stała się faktem...

Zagłębie kupiło legendarny Stadion Górniczy. Brawo dla prezesa M.Kielana!

 Losy obiektu od czasu zamknięcia stadionu na cztery spusty przez Starostwo Powiatowe( zawiadujące obiektem w imieniu Wojewody Dolnośląskiego-przyp.red.) i opuszczeniu go przez rezerwy Zagłębia i druzyny młodzieżowe , były pełne zawirowań. Jeszcze 3-4 lata temu Zagłębie odrzuciło ofertę dzierżawy stadionu na 25 lat a powiat nie chciał go sprzedać. Obiekt niszczał i dokumentnie zarósł trawą. W sierpniu 2018 roku Marta DYKAS, kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Lubinie tak wyjaśniała "relacje" między Powiatem Lubińskim a ówczesnym kierownictwem KGHM Zagłębie  : - Teren stadionu górniczego to teren należący nie do starostwa powiatowego lecz do Skarbu Państwa. My tylko w imieniu Wojewody Dolnośląskiego zawiadujemy obiektem. Ponieważ od Zagłębia Lubin otrzymaliśmy pismo informujące , że klub nie jest zainteresowany dalszą dzierżawą obiektu to na żądanie Zagłebia w poniedziałek nastąpiło przejęcie stadionu górniczego i zamknięcie obiektu.

W tzw. międzyczasie zrodził pomysł aby po ew. zakupieniu obiektu przez Zagłębie w tym miejscu powstała hala piłkarska do zimowych treningów. Mówiło się też o kompleksie boisk pod balonem.

Wiosną br wrócił temat zakupeinia stadionu . Zgodnie z postanowieniami przetargu cena Stadionu Górniczego wynosiła wówczas 3 mln 395,103 zł. Chętnych za taką kwote nie było. Sprawy nabrały przyśpieszenia wraz ze zmianami w zarządzie i Radzie Nadzorczej Zagłębia. Prezes Michał KIELAN był mocno zdeterminowany aby w kolejnym przetargu właśnie Zagłębie okazało się zwycięzcą. I tak się stało...Cena wywoławcza stadionu to kwota  1 mln 700 tysięcy a miedziowa spółka  zakupiła go za 1 mln 717 tysięcy. 

Łyk historii

Stadion Górniczy przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie służył jako obiekt sportowy Zagłębia Lubin od... 1972 roku. Jego budowę rozpoczęto tegoż roku w czerwcu, a po dwóch miesiącach zakończono 5 września. Wcześniej zawodnicy swoje spotkania rozgrywali na obiekcie przy ul. Odrodzenia (dziś stadion RCS).

W trakcie sezonu 1972/1973 rozpoczęto rozbudowę stadionu. Wyrównano i podwyższono wały, wykonano obiekty towarzyszące (szatnie i łaźnie), zainstalowano wieżę spikerską oraz tablicę świetlną. Starsi kibice pamiętają wspaniałe parady Franciszka Macheja czy Mirosława Maśleja w trzeciej lidze. Na tym obiekcie swój zespół prowadził Alojzy Sitko, pod wodzą którego podczas Pucharu Polski Zagłębie pokonało Ruch Chorzów. Rekord frekwencji na stadionie został ustanowiony w 1/8 finału Pucharu Polski w meczu z Górnikiem Zabrze w 1974. Mecz oglądało - co wydaje się aż niewiarygodne ponad 20 tysięcy widzów...

W 1982 roku już pod sterami Stanisława Świerka Miedziowi awansowali na tym obiekcie do drugiej ligi, a w 1985 roku pod wodzą Eugeniusza Różańskiego do 1 ligi będącej wówczas najwyższą klasą rozgrywkową w polskim futbolu. W lipcu 1985 roku swój inauguracyjny mecz Miedziowy rozegrali na nowym stadionie pokonując GKS Katowice 1:0 po golu legendarnego Eugeniusza PTAKA. Stadion Górniczy służył drużynom młodzieżowym, rezerwom, zespołowym kobiecego futbolu. 

Po latach stadion będący HISTORIĄ Zagłębia Lubin ponownie stał się częścią MIEDZIOWYCH, częścią KGHM Polska Miedź.

Powiązane wpisy