Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W którą stronę ze światłowodem

POLKOWICE.  Jest gotowy program funkcjonalno-użytkowy dla budowy sieci światłowodowej na terenie najbardziej wykluczonych cyfrowo sołectw, jak Żelazny Most czy Pieszkowice. Inwestycja stoi jednak pod znakiem zapytania. Podczas sesji budżetowej większość polkowickich radnych zadecydowała o zdjęciu przeznaczonych na to przedsięwzięcie pieniędzy.

W którą stronę ze światłowodem

– Na spotkaniu w maju ubiegłego roku ustalone zostało, że zadanie polegać będzie na budowie sieci światłowodowej do lokalizacji, w których nie ma aktualnie przyłącza światłowodowego i nie ma planów jego budowy, a następnie na etapie tworzenia programu funkcjonalno-użytkowego doprecyzowano, że to przyłącze musi umożliwiać świadczenie usług z prędkością minimum 600 Mbps – mówi Roman Przydatek, pełnomocnik ds. telekomunikacji. – Ustalono wówczas, że zadanie będzie projektowane w kolejności od „największego wykluczenia mieszkańców”, czyli zaczynając od miejscowości najbardziej wykluczonych cyfrowo. Określono, że najbardziej wykluczone są aktualnie miejscowości: Żelazny Most, Pieszkowice, Dąbrowa, Tarnówek, Komorniki, Biedrzychowa i one znalazły się w pierwszym etapie. Należy tu wskazać, że w wymienionych miejscowościach obserwowane są problemy mieszkańców nie tylko z dostępem do szybkiego Internetu, ale także do jakiegokolwiek łącza internetowego oraz zasięgów sieci GSM. Drugi etap PFU obejmuje pozostałą część gminy – wyjaśnia.

Właśnie zakończyły się prace nad pierwszym etapem PFU i gmina została właścicielem tego dokumentu. Można byłoby przejść zatem do dalszych prac nad budową światłowodów. Sprawa skomplikowała się, kiedy zmieniły się siły w Radzie Miejskiej w Polkowicach. Obecna większość zadecydowała podczas grudniowej sesji budżetowej o zdjęciu zaproponowanych przez burmistrza sześciu milionów złotych potrzebnych na realizację tego zadania, poddając w wątpliwość kolejność i kierunek budowy światłowodów. Główny dylemat radnych to czy rozpocząć budowę światłowodów, zgodnie ze wcześniejszymi założeniami, a więc od najbardziej wykluczonych sołectw, czyli tych umiejscowionych w pobliżu zbiornika osadowego, czy może jednak zacząć od tych najbardziej zasiedlonych, jak osiedle Polkowice Dolne i dalej Sobin.

Również w styczniu 2023 zaplanowano zakończenie prac nad drugim etapem PFU, który obejmuje m.in. Sobin czy Polkowice Dolne. Obecnie trwają konsultacje społeczne tego etapu. Koncepcje zostały rozesłane sołtysom i zarządom osiedli. Odpowiedzialny za realizację zadania Roman Przydatek w razie potrzeby też odpowiada na pytania mieszkańców. Niebawem więc PFU będzie obejmować budowę sieci światłowodowej na terenie całej gminy Polkowice.

– Modularna budowa dokumentu pozwoli na prawie dowolną kolejność realizacji inwestycji. Plan budowy będzie jednak zależał od środków, jakie gmina przeznaczy na realizację inwestycji w kolejnych latach począwszy od 2023 roku – wyjaśnia Roman Przydatek.

Sieć ma zapewnić dostęp do nowoczesnych usług szerokopasmowym (m.in. szybkiego Internetu, telewizji IP oraz telefonii VoIP) mieszkańcom gminy Polkowice i możliwość korzystania z usług dostępnych na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Nie ma jednak odpowiedzi, w którą stronę światłowód pójdzie w pierwszej kolejności.

Powiązane wpisy