Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Drogowej ofensywy miasta ciąg dalszy

ZŁOTORYJA.  Złotoryjski ratusz stara się pozyskać pieniądze na przebudowę skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Jerzmanickiej. Miałoby tu powstać niewielkie rondo spinające drogę wyjazdową do Jeleniej Góry z jedynym dojazdem do terenów, na których powstaje duże osiedle mieszkaniowe. Wartość inwestycji szacuje się na blisko 2 mln zł. Wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest już gotowy.

Drogowej ofensywy miasta ciąg dalszy

Urząd Miejski w Złotoryi chce poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na połączeniu Wojska Polskiego z Jerzmanicką, dlatego zlecił zaprojektowanie na byłej trasie wojewódzkiej skrzyżowania o ruchu okrężnym – wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej, kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego oraz przebudową chodnika. Prace projektowe trwają od kilku miesięcy i są już na ostatniej prostej. Miasto czeka aktualnie na pozwolenie na budowę.

Planowana inwestycja obejmuje 65-metrowy odcinek ul. Wojska Polskiego na wysokości zjazdu do ciepłowni. Główna droga przez miasto biegnie tu po łuku, na którym odchodzi droga podporządkowana (ul. Jerzmanicka) o nawierzchni szutrowej. Przez wiele lat był to raczej mało uczęszczany odcinek, wykorzystywany głównie przez użytkowników garaży, ogrodów działkowych i pojazdy obsługujące obiekt należący do legnickiego WPEC-u. Jerzmanicka zyska jednak wkrótce na znaczeniu, gdyż będzie stanowić jedyny dojazd do osiedla domów jednorodzinnych i kompleksu budynków wielorodzinnych Złota 9, które powstają między ciepłownią a Jerzmanicami-Zdrojem. To oznacza kilkukrotny wzrost natężenia ruchu na skrzyżowaniu. Nie jest ono obecnie przygotowane na takie wyzwanie.

Problemy komunikacyjne, które się pojawią, ma rozwiązać rondo z wyspą o średnicy 14 m i szerokością pasa ruchu 6 m. Wlot w Jerzmanicką byłby szeroki na 5,5 m. W obrębie skrzyżowania zaprojektowano również ścieżkę pieszo-rowerową o długości blisko 200 m i szerokości 3 m. Zaczynać się będzie na krzyżówce z ul. Nad Zalewem, a kończyć na wysokości budynku Wojska Polskiego 33, za przystankiem autobusowym. Przebudowany na długości 27 m ma być ponadto chodnik wzdłuż Wojska Polskiego, przy kamienicy nr 31.

Modernizacja skrzyżowania wymusi również likwidację zatoki autobusowej na przystanku przeznaczonym do ruchu w kierunku Jeleniej Góry. Sam przystanek ma być przesunięty o kilka metrów.

Magistrat szacuje wartość inwestycji na 1 mln 955 tys. zł. W jej realizacji mają pomóc środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie zadania. Przypomnijmy, że z tego samego źródła pochodzi dotacja, dzięki której przebudowana będzie ul. Hoża. 

Nowy układ drogowy, który zaprojektowało miasto na ul. Wojska Polskiego, nawiązuje do przebudowy ul. Jerzmanickiej. Ta zostanie wykonana w ramach odrębnej inwestycji. W tym przypadku finansowanie jest już zapewnione z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Realizacja zadania przewidziana jest do końca przyszłego roku. Budowa jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej i LED-owego oświetlenia diametralnie zmieni oblicze Jerzmanickiej i poprawi komfort poruszania się po niej .

Powiązane wpisy