Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Atrakcyjna Noc Muzeów. Do wyboru zwiedzanie Ratusza, ZUS i stadionu Miedzi

LEGNICA. Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzealnej, w sobotę 18 maja, będziemy mogli także poznać od wewnątrz siedzibę urzędu miasta. Wydarzenie zainauguruje przed ratuszem, o godz. 14.00 prezydent Maciej Kupaj. Pierwsza grupa, którą oprowadzi dyrektor Muzeum Miedzi Marcin Makuch wyruszy na zwiedzanie 10 minut później. Odwiedzimy m.in. Salę pod Różami, bibliotekę, skarbiec, gabinet prezydenta. Oprowadzać będą m.in. pracownicy Muzeum Miedzi. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach co pół godziny. Planowane zakończenie o godz. 16.30. Wstęp wolny. Wejściówki będzie można odbierać od środy (15 maja) w kasie Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana).

O tych i innych propozycjach przygotowanych dla legniczan i gości z innych części regionu przez Muzeum Miedzi, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy poinformowano dziennikarzy podczas konferencji prasowej z udziałem prezydentów Legnicy: Macieja Kupaja i Aleksandry Krzeszewskiej, którym towarzyszyli: Jolanta Skrzypczak, dyrektor OSiRu i Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.

Atrakcyjna Noc Muzeów. Do wyboru zwiedzanie Ratusza, ZUS i stadionu Miedzi

Co proponuje Muzeum Miedzi?

Spacer po gmachu ZUS, wizyta w teatralnych magazynach przy ul. Jordana, a także zabawy z historią i sztuką czyli warsztaty dla dzieci i dorosłych. Podczas tegorocznej Nocy Muzealnej, która odbędzie się 18 maja atrakcji nie zabraknie. Wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Rzeźba”. Rozpocznie się od wernisażu prac znanej polskiej rzeźbiarki Katarzyny Bułki-Matłacz, tworzącej w nurcie realizmu magicznego i związanej z międzynarodowym stowarzyszeniem Art PAIR’ International. Warszawska artystka osobiście oprowadzi po ekspozycji i opowie o swoich pracach. Oczywiście będzie też można zwiedzić wszystkie wystawy.

Muzeum Miedzi proponuje także atrakcje historyczne: poznawanie Zamku Piastowskiego, zwiedzanie Muzeum Bitwy Legnickiej oraz malowniczej barokowej bazyliki św. Jadwigi w Legnickim Polu. A nocną porą, gdy zapadnie zmrok, wzdłuż muzealnych ulic przejedzie kawalkada dawnych aut, co zapewne ucieszy nie tylko miłośników historii, ale i motoryzacji. Wieczór na zamkowym dziedzińcu, gdzie od godz. 16.00 będzie można zobaczyć pokaz bicia monet, umili koncert skrzypcowy w wykonaniu legniczanki Magdaleny Pańczuk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jak co roku jest wolny.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej i mediach społecznościowych Muzeum Miedzi w Legnicy:

18 maja, w godz. 16- 23
Noc Muzealna
gmach główny, Akademia Rycerska, Zamek Piastowski, Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

Noc Muzealna 2024 – program
16.00 Początek Nocy Muzealnej
16.00-21.00 Muzealne spacery i kuratorskie oprowadzania po wystawach
17.00 Wernisaż wystawy „Na skrzydłach wyobraźni. Rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz” i spotkanie z artystką (Akademia Rycerska)
17.30‒19.30 Zabawa i sztuka. Warsztaty dla dzieci: rzeźbiarskie i metaloplastyki (Akademia Rycerska)
17.30-21.00 Warsztaty miedziorytu poprowadzi artysta Grzegorz Fijałkowski (gmach główny)
17.00-19.00 Legnica bez tajemnic. Rozmowy z drem Markiem Żakiem o jego najnowszych publikacjach (możliwość zakupu; gmach główny)
21.00 Kawalkada Legnickich Klasyków. Przejazd aut muzealnymi uliczkami
21.00 Klasyka na rockowo. Koncert skrzypcowy Magdaleny Pańczuk (dziedziniec zamku)

Fotka z fotobudki (16.00‒22.00; gmach główny)

Nocne spacery:
16.00 Magicy z warsztatów teatralnych (zbiórka, ul. Jordana 2)
17.00 i 18.00 W gabinecie generałów. Spacer po gmachu ZUS (zbiórka, ul. Grabskiego 26)
Wejściówki do ZUS oraz bilety autobusowe – w kasie muzeum w godz. pracy placówki, do odebrania od 10 maja. Wejściówki do teatru – w kasie teatru.

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem (gmach główny, Akademia Rycerska)
16.15 Wystawy Festiwalu Srebro: „Komputer & Biżuteria” i „Srebrne Szkoły. 65”
ponadto od godz. 18.00 oprowadzanie po wystawach Festiwalu Srebro (początek w galerii Ring, następnie Satyrykon, Galeria Sztuki, Stary Ratusz)
19.00 „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”
20.00 „Srebro Trzebowian i Piastów. Wczesnośredniowieczne skarby okolic Legnicy”
oraz „Nie tylko Matejko. Wizerunki królów i książąt polskich wg Aleksandra Lessera”; „Akademia Rycerska. Dzieje gmachu i instytucji”

Zwiedzanie Zamku Piastowskiego z przewodnikiem
* kaplica romańska i wieża św. Piotra (wejścia o godz. 16, 17, 18, 19, 20, 21)
* wieża św. Jadwigi (wejścia o godz. 16, 17, 18, 19, 20, 21)
* pokaz bicia monet (godz. 16‒20)

Zwiedzanie w Legnickim Polu
17.00 Zwiedzanie z przewodnikiem muzeum i bazyliki św. Jadwigi
19.00 zwiedzanie muzeum
Autobusy będą kursować do Legnickiego Pola o godz. 16.30 i 19.00 (powrót 18.30; 20.30) – bilety bezpłatne, limitowane.

Z kolei legnicki OSiR zaprasza na zwiedzanie stadionu Miedzi.

W ramach Nocy Muzealnej Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy zaprasza 17 maja (piątek) do zwiedzania Stadionu Miejskiego im. Orła Białego przy ul. Hetmańskiej 2. Zwiedzanie z przewodnikiem, odwiedzimy ciekawe i niedostępne miejsca stadionu oraz dotkniemy historii „ Miedzianki”.

Zwiedzamy :

godz. 17:00 – 18:00

godz. 18:00 – 19:00

godz. 19:00 – 20:00

* zbiórka Stadion Miejski / zwiedzanie zaczynamy od trybuny B /sekretariat klubu

* zwiedzamy: szatnie, trybuny, pomieszczenie w którym pracują sędziowie VAR, salę konferencyjną, gabinet prezesa, sala tradycji, w której znajdują się koszulki, pamiątki i puchary z 50-letniej działalności klubu Miedź Legnica …. pamiątkowa fotka :)

Powiązane wpisy