Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym?

Dom z użytkowym poddaszem to jeden z najczęściej spotykanych modeli budynków jednorodzinnych. Jego podstawową zaletą jest możliwość urządzenia dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, wadą – trudne do zagospodarowania skosy. Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym?

Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym?

Zalety domu z użytkowym poddaszem

Dom z poddaszem użytkowym ma wiele plusów. Przede wszystkim umożliwia zaaranżowanie sporej przestrzeni mieszkalnej na niewielkim terenie. Zajmuje taką samą powierzchnię działki, co niewielki domek parterowy, ale pozostawia do dyspozycji dużo większy metra. Podział na piętra to możliwość swobodnego zaaranżowania sfer dzień-noc – parter idealnie nadaje się do przyjmowania gości czy spędzania czas wolnego, na piętrze mogą znaleźć się sypialnie.Dom z poddaszem użytkowym to także lepsze wykorzystanie naturalnego oświetlenia, jakim jest słońce. Dzięki umiejscowieniu pomieszczeń na parterze i na kondygnacji, więcej pokoi może być skierowanych na stronę południową.

Minusy domu w poddaszem użytkowym

Projekt domu z poddaszem, które ma pełnić funkcję użytkową, ma też swoje wady. Minusem jest przede wszystkim różna wysokość ścian. Skosy bywają kłopotliwe a zaaranżowaniu – czasami trzeba się sporo nagłowić, żeby funkcjonalnie urządzić pomieszczenia – największe wyzwanie stanowi zazwyczaj łazienka. Decydując się na umieszczenie pokoi na poddaszu, należy liczyć się z koniecznością wykonania części mebli na zamówienie – tylko zabudowa dostosowana do wysokości ścian pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

Dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy?

Planując budowę domu z kondygnacją, klient waha się zwykle między domem z poddaszem użytkowym a domem piętrowym. Głównym kryterium jest często cena. Jak wygląda różnica cenowa między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym? Zazwyczaj koszt budowy domu z poddaszem jest dużo bardziej ekonomiczny – cenę obniża mniejsza powierzchnia ścian, mniej zużytego tynku i ocieplenia. Dokładny koszt obu projektów jest w stanie oszacować architekt.

Poddasze użytkowe – kiedy warto?

Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym? Wybierając projekt domu, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Pierwsza z nich to ilość osób, które mają w domu zamieszkać. Podczas gdy mały domek parterowy może być idealną opcją dla singla czy pary, z pewnością nie będzie zbyt funkcjonalny, jeśli przyjdzie w nim zamieszkać rodzinie z trójką dzieci. Jeśli planujemy założenie dużej rodziny, dom z poddaszem użytkowym to doskonały wybór – aranżując kondygnację, zyskujemy przestrzeń idealną na urządzenie sypialni dla rodziców i pokojów dla dzieci.

Druga kwestia to wygoda. Jeśli lubimy duże przestrzenie i zależy nam na oddzieleniu sfery pracy od afery wypoczynku – projekt domu z poddaszem użytkowym pozwoli nam zrealizować te marzenia. Sytuując salon, kuchnię i domowe biuro na parterze, a sypialnie na piętrze, zyskujemy jasny i wyraźny podział na miejsce do pracy, przyjmowania gości i spędzania czasu z rodziną i miejsce snu.

Nie bez znaczenia przy wyborze projektu domu jest także wielkości działki. Jeśli dysponujemy sporym terenem, możemy sobie pozwolić na rozległy dom parterowy, jeśli do dyspozycji mamy niewielką działeczkę, lepiej postawić dom w poddaszem użytkowym, a pozostałą część działki wykorzystać na mały tarasik, ogród do wypoczynku czy miejsce zabawy dla dzieci.

Jeśli chodzi o koszta, dom z poddaszem użytkowym wygrywa zwykle z klasycznym domem piętrowym. Do postawienia ścian zużywa się mniej materiału, przez co ostateczna cena budowy jest niższa niż w przypadku domu piętrowego.