Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Forum Ekonomiczne daje impuls do rozwoju klastrów energii

REGION. W tym roku, wyjątkowo, najważniejsze polskie wydarzenie polityczno-gospodarcze - Forum Ekonomiczne w Krynicy - zostało przeniesione do nieodległego Karpacza. Czy to oznacza, że tematy ważne dla Dolnego Śląska mają szczególne miejsce podczas paneli dyskusyjnych?  Z pewnością może o tym świadczyć fakt zaproszenia do udziału w kluczowych dyskusjach dla przyszłości i transformacji naszego regionu, prezesa Klastra Zgorzeleckiego, Alberta Gryszczuka. Przedstawiciel obszaru Turoszowa wziął udział w dwóch panelach, dotyczących szans rozwoju energetyki rozproszonej oraz wyzwań dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie OZE.
Poza prezesem ZKlastra w dyskusjach wzięli udział: Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii; Marcin Roszkowski, Prezes Zarządu Instytutu Jagiellońskiego oraz Robert Perkowski, Wiceprezes ds. Operacyjnych PGNiG oraz liczne grono samorządowców Zagłębia Miedziowego...

Forum Ekonomiczne daje impuls do rozwoju klastrów energii

Jak wiemy Dolny Śląsk, a szczególnie okolice Turowa oraz Zagłębia Miedziowego, to region silnego rozwoju klastrów energii, dzięki którym powstaje coraz więcej nowoczesnych elektrowni opartych o OZE. Cieszą zatem deklaracje ministra Ireneusza Zyski oraz prezesa Alberta Gryszczuka, którzy zgodnie podkreślili, że urynkowienie klastrów energii i oparcie na nich energetyki rozproszonej, to kierunek, w którym muszą pójść prace legislacyjne. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego również wieś polska ma ogromny potencjał energetyczny dla źródeł średniej wielkości, wytwarzających energię z OZE. Jak celnie stwierdził minister rolnictwa – „wieś to zielona elektrownia”. Wydaje się, że klastry energii, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, będą istotnym elementem dla transformacji wielu polskich regionów.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku powstaną przepisy, dzięki którym energia odnawialna wytworzona w ramach klastrów energii będzie tańsza od konwencjonalnej. Założenie jest takie, że klastry mają odpowiadać za zarządzanie lokalną siecią i w ten sposób odciążą operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Według rządowego pełnomocnika ds. OZE powinny one wziąć na siebie rozbudowę infrastruktury niskiego napięcia z zastosowaniem technologii smart grid, a także mogą rozwijać modele biznesowe uwzględniające rozliczanie taryf z zastosowaniem blockchainu.

Ponadto planowane przez rząd wskazanie rynkowi dłuższej perspektywy jeśli chodzi o aukcje (aż do 2026 roku) może pomóc w rozwijaniu inwestycji. Bazując na gwarancjach rozliczeń w systemie aukcyjnym, największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, rozwija obecnie Zgorzelecki Klaster Energii - ZKlaster.
Światowa dynamika wzrostu generacji OZE wskazuje, że jest to najszybciej rozwijające się w ciągu ostatniej dekady źródło pozyskiwania energii. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej istnieje duży potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej. Niestety nie jest on objęty systemową transformacją energetyczną. Kraje regionu prowadzą raczej bierną politykę w zakresie tzw. energetyki obywatelskiej, niechętnie oddając energię odnawialną w ręce lokalnych społeczności, które powinny być właścicielami infrastruktury oraz zarządzać nią.

- Na Dolnym Śląsku możemy pochwalić się budową największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze projekty będą przykładem dla innych regionów, nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił w Karpaczu Albert Gryszczuk.

Podkreślić należy, że inwestycje, takie jak te z ZKlastra, przyczyniają się do budowania lokalnych rynków energii. Zdaniem Alberta Gryszczuka, powinno to skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw energii i obniżania jej kosztów, poprawą stanu środowiska oraz ożywiania lokalnej gospodarki.

Lokalne inicjatywy energetyczne, takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci zbiorowi, nie rozwijają się jeszcze, poza chlubnymi wyjątkami, w pożądanym tempie. Uczestnicy dyskusji w Karpaczu odnieśli się do kluczowych problemów natury technicznej, ekonomicznej, społecznej i prawnej. Liczymy, że przedstawione propozycje ich pokonania, szybko nabiorą kształtu obowiązujących przepisów.