Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jawor stawia na autobusy elektryczne

JAWOR. Burmistrz Jawora Emilian BERA ma powody do zadowolenia. Program rozwoju bezpłatnej komunikacji w mieście poprzez zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów został wysoko oceniony przez specjalistów programu  „Zielony Transport Publiczny” (ZTP) pilotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina Jawor planuje w 2022 roku unowocześnić jaworską komunikację miejską o zakup autobusów elektrycznych . Na ten cel  gmina otrzymała dotację w wysokości 7.793 819 mln zł plus 850 tysięcy w formie pożyczki. Wniosek przygotowany przez pracowników Urzędu Miasta został wysoko oceniony i został sklasyfikowany na 5 miejscu spośród 101 wniosków od organizatorów transportu publicznego z całej Polski, w tym 69 wniosków o dotację.

Jawor stawia na autobusy elektryczne

 - Chcemy w 2022 roku zakupić pierwsze w historii miasta 3 autobusy elektryczne wraz ze stacjami ladowania akumulatorów autobusów - mówi burmistrz Emilian BERA. - Stawiamy na rozwój miejskiej komunkacji i na elektromobilność.  Zakup tych autobusów pozwoli na unowocześnienie parku autobusowego i praktycznie spięcie bezpłatną komunikacją całego Jawora.

Jak już wiadomo 1 maja w Jaworze ruszy 2 linia bezplatnej miejskiej komunikacji a zakup trzech autobusów elektrycznych pozowli nie tylko na rozwój parku autobusowego ale i na odważne rozszerzanie programu komunikacji w partnerstwie z sąsiednimi gminami powiatu jaworskiego.

Komunikacja miejska w Jaworze czyli system transportu miejskiego w Jaworze, organizowanego przez gminę miejską, funkcjonuje od 20 grudnia 2017 r. Operatorem jest spółka komunalna „Inwestycje“. Przejazdy są nieodpłatne . Wcześniej, w latach 1979—2005 Jawor obsługiwały autobusy miejskie WPK i MPK Legnica, a w latach 1991—1998 istniała uzupełniająca linia miejska PKS. Przez kolejne 20 lat po mieście kursowali prywatni przewoźnicy drogowi.

Powiązane wpisy