Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mercedes w Jaworze na liście 500 dziennika „Rzeczpospolita”

JAWOR.  Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka odpowiedzialna za fabrykę silników i baterii elektrycznych do samochodów osobowych w Jaworze na Dolnym Śląsku, dostała wyróżnienie w kategorii „Zatrudnienie” w rankingu 500 największych firm dziennika „Rzeczpospolita”.

Mercedes w Jaworze na liście 500 dziennika „Rzeczpospolita”

Lista 500 „Rzeczpospolitej” to prestiżowy ranking największych polskich przedsiębiorstw, którego kryterium jest przychód klasyfikowanych podmiotów. Lista tworzona jest przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”, a formuła wzorowana jest na amerykańskim zestawieniu Fortune 500. Lista 500 „Rzeczpospolitej” po raz pierwszy pojawiła się w 1999 r. i jest najstarszym w Polsce tego typu zestawieniem. Zdaniem ekspertów obrazuje, w jakim stanie są polskie firmy, a także zmiany w strukturze gospodarki. Najnowsza edycja powstała na podstawie danych za 2021 r. Nad metodologią i ekonomiczną poprawnością kryteriów oceny przedsiębiorstw czuwają członkowie kapituły konkursu, w skład której wchodzą autorytety ekonomiczne i gospodarcze.

Spośród wszystkich firm w zestawieniu kapituła wybiera Orły „Rzeczpospolitej” w trzech kategoriach: HANDEL I USŁUGI NIEFINANSOWE, PRZEMYSŁ, USŁUGI FINANSOWE, oraz przyznaje wyróżnienia. Wyróżnienie w kategorii „Zatrudnienie” przyznano w tym roku firmie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, operatorowi fabryki Mercedesa w Jaworze.

W uzasadnieniu decyzji możemy przeczytać:

„Fabryka w Jaworze produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych. Mercedes-Benz zainwestował w zakład, który ma być połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą przemysłu 4.0, ok. 600 mln euro. Budowa fabryki pozwoliła także na stworzenie ponad tysiąca nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, z których każde generuje kolejne etaty u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie. Natomiast oferowane przez koncern szkolenia przyczyniają się do transferu umiejętności i wiedzy oraz nowoczesnych metod zarządzania. Mercedes-Benz Manufacturing Poland postawił na aktywizację kobiet, które obecnie stanowią 46 proc. załogi.”

- Przekonaniem, że ludzie są najważniejszym kapitałem firmy, a reszta to tylko pieniądze, kierowaliśmy się od początku istnienia zakładu Mercedesa w Jaworze. Okazuje się, że można efektywnie działać na zasadach społecznej gospodarki rynkowej z poszanowaniem ludzi i środowiska, mieć doskonałe wyniki biznesowe spełniając równocześnie wymogi zero-emisyjnej, cyrkularnej i (prawie) bezodpadowej produkcji – podkreśla dr Ewa Łabno-Falęcka, Head of Corporate Communication & External Affairs Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Powiązane wpisy