Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowa pracownia w legnickiej szkole

LEGNICA. W legnickim Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych otwarto pracownię montażu układów elektronicznych. Legnicka młodzież zyskała tym samym kolejną już atrakcyjną salę do edukacji rozwijającą ich wiedzę i umiejętności. - Legnica od lat jest liderem szkolnictwa zawodowego w regionie, a dziś – tym razem młodzież „energetyka” – wzbogaca się o nowoczesna salę edukacji praktycznej. Nasze miasto nie tylko promuje od lat tzw. edukację dualną, ale z chęcią w nią inwestuje – podkreślił Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Nowa pracownia w legnickiej szkole

Pracownia zainaugurowała swoja działalność w pierwszy dzień wiosny…

- Będą tutaj prowadzone zajęcia praktyczne dla uczniów o specjalności technik elektronik, a także egzaminy zawodowe – mówi Violetta Arkanowicz, dyrektorka szkoły.

Pracownia wyposażona jest na razie w najpotrzebniejsze urządzenia i sprzęt. Są to cztery stoły z uziemieniem, zamontowane na grafitowej posadzce, ścianki montażowe, rozdzielnie, szafy narzędziowe. – Niebawem otrzymamy nowoczesne urządzenie do spawania, które zakupiła nam Kopalnia Bazaltu Lubień – Lafarge. – Staramy się pozyskać kolejnych sponsorów by wzbogacić pracownię w kolejne wysokiej klasy narzędzie i urządzenia.

Sala powstała w byłych pomieszczeniach magazynowych. Znaczną część kosztów pokrył urząd miasta. Z kolei Krzysztof Kasper, absolwent tej szkoły i nauczyciel przedmiotów zawodowych sfinansował montaż instalacji elektrycznych i informatycznych w pracowni. Przypomnijmy, że kilka lat temu energetyk wzbogacił o dwie pracownie - montażu i eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych oraz montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych.

- Okazały się bardzo potrzebne i przydatne – dodaje pani dyrektor. – Przeprowadziliśmy w nich już egzaminy zawodowe, co świadczy o tym, że spełniają wysokie standardy. Przygotowujemy się do powstania sali gier i muzeum techniki. To ostatnie będzie prawdziwym unikatem.

Nauczyciele i dyrekcja szkoły podkreślili dziś, że duży wkład w utworzenie pracowni mieli też sami uczniowie.

- Jestem w pierwszej klasie i wszystko co nowego dzieje się w szkole bardzo mnie fascynuje. To naturalne, że pomagaliśmy przy tworzeniu tej sali – mówi Błażej Lewandowski, uczeń legnickiej szkoły.

- Jestem pod wrażeniem tego autorskiego projektu, który jest w realizacji właśnie dzięki kreatywności uczniów tej szkoły. Obecnie w wielu legnickich placówkach podejmowanych jest wiele oddolnych inicjatyw młodzieżowych. Powstają miejsca relaksu tzw. chillout roomy. Miasto wspiera takie inicjatywy i jest z nich bardzo dumne, bowiem młodzież uczy się przy tym wspólnego działania społecznego tak potrzebnego im w dorosłym życiu i na rynku pracy – dodał prezydent Legnicy.

Przypomnijmy, że w legnickich szkołach od wielu powstają klasy patronackieh. Profile szkolenia w nich odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy.

Powiązane wpisy