Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejne dotacje dla gminy Rudna

RUDNA. Gmina Rudna nie ustaje w wysiłkach w pozyskiwaniu wsparcia finansowego na inwestycje na terenie gminy. Potrzeb jest wiele i każda potrzeba ważna ale władze gminy dużą wagę przykładają chociażby do remontów miejsc kulu religijnego. I właśnie do Rudnej popłynęły pieniądze zarówno z Fundacji Polska Miedź i z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego....  

Kolejne dotacje dla gminy Rudna

170 tysięcy złotych dotacji otrzymała z Fundacji Polska Miedź parafia pw. św. Trójcy w Rudnej. Z otrzymanych środków zostaną położone nowe tynki, a całe wnętrze kościoła będzie wyczyszczone i odmalowane.

Proboszcz parafii, ks. Jan Pazgan, planuje również odsłonięcie części napisu, który biegnie pod stropem w pobliżu organów, a z którego dzisiaj widoczne jest tylko słowo DIXIT, czyli „powiedział”. Tajemnica napisu zostanie rozwiązana podczas prac remontowych, które w części sfinansuje również Gmina Rudna.

– Nasz kościół wymaga jeszcze wielu prac remontowych. Cieszę, że dzięki współpracy z gminą i osobiście z wójtem Adrianem Wołkowskim udało się pozyskać znaczne środki na niezbędne roboty – powiedział ks. Jan Pazgan.

- To kolejne dofinansowanie przekazane przez Fundację Polska Miedź w ostatnim czasie do naszej gminy, za które dziękujemy - powiedział wojt gminy Adrian WOŁKOWSKI..

Przypomnijmy, że kościół w Rudnej, wzniesiony na przełomie XV i XVI w., został odbudowany po pożarze w 1662 r. i przebudowany w latach 1859-1860. We wnętrzu zachowały się elementy wyposażenia pochodzące z okresu budowy świątyni, między innymi neogotyckie ołtarze, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, konfesjonał, pojedyncze obrazy i stacje Drogi Krzyżowej.

 Gmina Rudna pozyskała także dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dalsze prace związane z zabezpieczeniem zabytkowego kościoła w Starej Rudnej. Planowane prace mają zabezpieczyć kościół przed dalszą degradacją.

– Prace prowadzone powinny być tym razem w nawie głównej, zakrystii, kaplicy oraz kruchcie – informuje Tomasz Cepiński z Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Rudnej.

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku zakończono II etap inwestycji. Wówczas usunięto gruz, oczyszczono świątynie z roślin, a także wyrównano ściany, gzymsy i wieńce obwodowe oraz konstrukcję ściany południowej nawy głównej, ściany prezbiterium i naroża północno-wschodniego nawy głównej. Wcześniej w 2020 i 2021 roku przeprowadzono remont ściany szczytowej północno-zachodniej oraz części murów.

W celu przeprowadzenia III etapu prac, Gmina Rudna złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego o dotację z Programu Ochrona Zabytków 2022. Uzyskana kwota dotacji to 187 000 złotych.

Powiązane wpisy