Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Chłodząca kamizelka dla pracowników KGHM. Testowanie rozpoczęte!

LUBIN.  Naukowcy przygotowali prototyp, KGHM rozważa wprowadzenie chłodzących kamizelek dla pracowników kopalń – odzież ochronna z funkcją aktywnego chłodzenia wykorzystująca zjawisko termoelektryczne to projekt prowadzony ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prototyp kamizelki to efekt współpracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Zespół naukowców zapoznał się z warunkami pracy w podziemnych wyrobiskach należących do KGHM, Zakładów Górniczych Rudna.

Chłodząca kamizelka dla pracowników KGHM. Testowanie rozpoczęte!

Kamizelka chłodząca waży obecnie poniżej 1 kg i ma formę dopasowanych do ciała elastycznych szelek. Funkcje obniżania temperatury pełni 6 zintegrowanych z nimi elastycznych modułów termoelektrycznych. Przedstawiciele KGHM podczas spotkania z badaczami podkreślili, że przed testami na wytypowanych stanowiskach w kopalniach, kamizelki muszą spełniać szereg warunków. Oprócz wymagań prawnych, odzież musi być trudnopalna, antyelektrostatyczna i nietoksyczna.

– Ze względu na występujące w podziemnych wyrobiskach górniczych KGHM Polska Miedź S.A. zagrożenie klimatyczne, istnieje stała konieczność poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie poprawy warunków pracy. Liczymy, że dzięki tej wizycie i kolejnym konsultacjom, naukowcy będą mogli dostosować swój pomysł do naszych wymagań, dzięki którym kamizelki będą użyteczne dla naszych pracowników – mówi Adam Chyliński, dyrektor departamentu BHP i ryzyka zawodowego w KGHM Polska Miedź S.A.

W kopalniach panuje wysoka temperatura, dlatego KGHM stosuje szereg technologii poprawiających warunki pracy, w tym chłodnice czy system rozprowadzania wody lodowej. W ubiegłym roku do użytku oddana została Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna przy szybie Głogów Głęboki.

Bezpieczeństwo załogi i jak najlepsze warunki pracy to priorytet dla władz KGHM. Miedziowa spółka systematycznie obniża wypadkowość, w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego spadek wyniósł prawie 10 proc. (ze 165 zdarzeń do 149). W KGHM od lat prowadzony jest Program Poprawy Bezpieczeństwa Pracy, który został uzupełniony o inicjatywę „Myślę o konsekwencjach”. Składa się na nią m.in. pakiet działań zmierzających do zmiany postaw oraz nawyków pracowników w odniesieniu do bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ciągłe doskonalenie systemowe.

Długoterminowym celem działań KGHM jest osiągnięcie ambitnego dla branży górniczo-hutniczej celu, czyli realizacji śmiałej wizji „Zero wypadków z przyczyn osobowych i technicznych, zero chorób zawodowych wśród naszych pracowników i kontrahentów”.

Powiązane wpisy