Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sieci szerokopasmowe w gminie Lubin

GMINA LUBIN.  Gmina Lubin jest bardzo mocno zainteresowana rozwojem sieci szerokopasmowych na swoim terenie, dlatego aktywnie poszukuje i uczestniczy w projektach, które pozwalają takie sieci rozbudowywać i docelowo przyłączyć wszystkich zainteresowanych. Ze względu na bardzo dużą rozpiętość terytorialną są to bardzo kosztowne inwestycje, w których  samorząd Gminy Lubin do tej pory nie partycypował, w jednym z ostatnich projektów jest jednak pośrednikiem pomiędzy rządem a firmami telekomunikacyjnymi, zapewniając także wkład własny. Wyjaśniamy więc kompleksowo co do tej pory, w ramach jakich projektów wykonano i jakie będą kolejne kroki.

Sieci szerokopasmowe w gminie Lubin

W roku 2018 firmy telekomunikacyjne rozpoczęły realizację projektów budowy sieci szerokopasmowych na terenie gminy Lubin w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Budowę sieci światłowodowej w tym programie realizowały dwa podmioty: Vectra SA oraz Fiberhost SA. Kryterium wyboru adresów, do których miały zostać wybudowane przyłącza był brak dostępu do usług szerokopasmowych.

Selekcję adresów przeprowadzono w oparciu o raporty przedsiębiorców telekomunikacyjnych działających na terenie gminy, składane do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). W wyniku realizacji projektów sieć światłowodową doprowadzono do 22 miejscowości gminy Lubin, a przyłącza wybudowano do 1435 gospodarstw domowych.

Jest oczywistym, że te projekty POPC nie zaspokoiły wszystkich potrzeb mieszkańców gminy, dlatego też kiedy w roku 2022 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) ogłosiła pilotażowy konkurs tym razem dla gmin, na udzielenie dofinansowania lub wsparcia o innym charakterze przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu na budowę szybkich sieci telekomunikacyjnych na obszarze gminy, to nasz samorząd był bardzo zainteresowany tym przedsięwzięciem.

Projekt ten został nazwany Funduszem Szerokopasmowym (FS). W wyniku konkursu dotację uzyskało 9 gmin w Polsce, w tym gmina Lubin. Podobnie jak w projektach POPC kryterium wyboru adresów, do których zostanie doprowadzone łącze światłowodowe był brak dostępu do usług szerokopasmowych. Adresy te nazwano „białymi plamami”. Listę „białych plam” dostarczyła gminom KPRM. Gmina Lubin dokonała uzupełnienia tej listy przeprowadzając stosowną ankietyzację.

Środki jakie  samorząd otrzymał w ramach pozyskanej dotacji są wystarczające jedynie na zaspokojenie części potrzeb w zakresie dostępu do Internetu Szerokopasmowego. Jednak już w roku 2023 Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło dla firm telekomunikacyjnych kolejny konkurs na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej w ramach projektu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) publikując jednocześnie dedykowaną do tego projektu listę adresową „białych plam”.

Wszystkie adresy tej listy były już ujęte na liście Funduszu Szerokopasmowego (FS), dlatego też ta „nasza główna” lista została skorygowana o adresy będące na liście FERC. W efekcie powstały dwie listy adresowe dla dwóch odrębnych projektów.

Trzeba dodatkowo wyjaśnić, że dwie miejscowości gminy Lubin tj.: Szklary Górne oraz Wiercień, nie zostały ujęte w żadnym z projektów. To dlatego, że w pierwszej z nich istnieją już sieci światłowodowe lokalnych operatorów i jednocześnie zgłosili oni kolejne plany inwestycyjne co oznacza nowe przyłącza dla chętnych. Natomiast w miejscowości Wiercień zapotrzebowanie na usługi zostało zaspokojone po realizacji projektów POPC.

Na listach „białych plam” obu wskazanych wyżej projektów nie są ujęte wszystkie adresy danych miejscowości, nie mniej jednak adresy spoza list mogą być objęte inwestycjami własnymi operatorów, którzy otrzymają dotacje.

Z punktu widzenia mieszkańców najistotniejsze jest to, że do każdej z tych miejscowości zostanie doprowadzony światłowód, a więc zostanie zrealizowana najkosztowniejsza część inwestycji, która umożliwi i ułatwi dostarczenie Internetu do kolejnych użytkowników.

Szczegółowe informacje na temat adresów ujętych w projektach, planach inwestycyjnych operatorów telekomunikacyjnych oraz istniejących w poszczególnych miejscowościach sieci światłowodowych dostępne są na: rządowej platformie SIDUSIS.

Podsumowując:

Na terenie Gminy był realizowany projekt w ramach POPC ze środków unijnych, który doprowadził do budowy sieci światłowodowej do 22 miejscowości (1435 gospodarstw domowych),
Miejscowości Szklary Górne oraz Wierceń są realizowane jako inwestycje komercyjny (sieci światłowodowe już wybudowano lub będą wybudowane w najbliższych latach zgodnie ze zgłoszonymi planami budowy)

Gmina Lubin ogłosiła dodatkowy konkurs w ramach Funduszu Szerokopasmowego (w tym z udziałem środków budżetowych gminy) na budowę szybkiej sieci szerokopasmowej w 10 miejscowościach (planowany termin rozstrzygnięcia konkurs to przełom III/IV kwartału 2023, a jego powodzenie zależy od złożenia przez operatorów wniosku o dofinansowanie)

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiła dodatkowych konkurs w ramach FERC (ze środków unijnych) na budowę sieci szerokopasmowej w kolejnych miejscowościach (planowany termin rozstrzygnięcia konkurs to przełom III/IV kwartału 2023, a jego powodzenie zależy od złożenia przez operatorów wniosku o dofinansowanie). Kompleksowe informacje na temat kolejnych etapów realizacji Funduszu Szerokopasmowego będą sukcesywnie umieszczane w specjalnej zakładce na stronie głównej www.ug.lubin.pl, pod hasłem Internet Szerokopasmowy. Można tam znaleźć także listy adresowe.

Powiązane wpisy