Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przybywa zieleni, także w trosce o klimat

POLKOWICE.  40 drzew liściastych i prawie 820 krzewów liściastych zostanie nasadzonych na terenie zieleni przy ulicach Dąbrowskiego i Miłosnej. Prace mają potrwać do końca listopada. Obecnie jest to teren otwarty, więc nowe nasadzenia spowodują, że w tym rejonie więcej będzie miejsc zacienionych. – Jeśli chodzi o drzewa pojawią się, między innymi, klony, graby i ambrowce, a wśród krzewów sporo jest berberysów, pięciorników oraz budlei – wymienia Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.

Przybywa zieleni, także w trosce o klimat

Kolorystyka szaty roślinnej będzie się zmieniać w zależności od pory roku, stale jednak nawiązując do barw związanych – ogólnie mówiąc – z miedzią.

Zagospodarowanie terenu zieleni w tym rejonie ma się zakończyć w listopadzie. W tym właśnie miesiącu, zgodnie z wymaganiami agrotechnicznymi, nasadzane mogą być drzewa. Wykonawcą prac jest firma z Głogowa. Koszt zadania to prawie 127, 5 tysiąca złotych.

W planach są dalsze etapy zazieleniania tego obszaru zieleni. Tym razem, oprócz krzewów pojawią się trawy ozdobne i byliny.

– Zieleń ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców oraz na łagodzenie zmian klimatu – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Dlatego też stworzenie większej ilości zielonych miejsc w gminie jest dla mnie jednym z priorytetów – podkreśla.

PROGRAM ZAZIELENIENIA GMINY POLKOWICE NA LATA 2021-2030

Zakładanie terenów zieleni o możliwie dużej powierzchni, sadzenie większej liczby drzew i krzewów, ale też zmniejszenie obszarów grabienia liści czy częstotliwości koszenia, zakładanie łąk kwietnych – to tylko niektóre założenia Programu Zazielenienia Gminy Polkowice na lata 2021-2030. Wskazuje on gdzie i jak tworzyć nowe tereny zieleni publicznej, a także, jak poprawić jakość przyrodniczą tych istniejących. Krytycznie odnosi się do „betonowania” przestrzeni, gdzie za przykład złych praktyk podaje Centralny Park Zabaw i Wypoczynku oraz polkowicki rynek. Program wskazuje także na ochronę drzew podczas procesów inwestycyjnych, zwiększanie liczby form ochrony przyrody w gminie czy wprowadzenie rozwiązań z zakresu retencji wody w krajobrazie.

Nad dokumentem pracował specjalny zespół, który miał przygotować plan długoterminowej polityki rozwoju i ochrony terenów zieleni, z uwzględnieniem adaptacji do zmian klimatycznych. O opinię na temat tego programu pytano także mieszkańców.

Powiązane wpisy