Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Raj w naszym zasięgu (FOTO)

REGION. Holandia ma swój osławiony Keukenhof – najpiękniejszy w Europie wiosenny ogród botaniczny , gdzie od marca do maja na 32 ha powierzchni rozkwita ponad 7 milionów roślin cebulkowych – w większości tulipanów czy krokusów. Dolny Śląsk nie jest wcale uboższy o podobną zieloną atrakcję, która może nie ilością roślin, ale na pewno i powierzchnią i innymi atutami przyciąga turystów – amatorów natury i piękna, leżakowania i grillowania. To czarowne miejsce znajduje się w powiecie dzierżoniowski, 2 km na wschód od Niemczy na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich.

Raj w naszym zasięgu (FOTO)

 W jego granicach na wydzielonej powierzchni 62 ha ( w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha dla 3.500 bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni) stworzono raj. Same liczby mówią za siebie: to królestwo dla 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian kwiatów. Najsłynniejsze zielone kolekcje tego miejsca to różaneczniki ( 900 gatunków i odmian – w tym historyczne odmiany różaneczników Seidla), liliowców( 3100 gatunków i odmian) oraz bukszpanów ( 80 gatunków i odmian). Ale zaletą tego miejsca jest nie tylko bogactwo roślin, które przez sześć miesięcy można podziwiać, i to w każdym miesiącu inne.

Dodatkowym walorem jest to, że można do woli korzystać z tego miejsca – nie tylko spacerować wśród kwietnych pól czy raczej autostrad, siadać na ławeczkach. Tam przede wszystkim można rozłożyć koc na trawie, w miejscach ustronnych, których jest bez liku, na łące lub nad jednym z kilku stawów. Dzieci mogą do bawić się na placu zabaw, a amatorzy grilla skorzystać z profesjonalnego paleniska w wigwamie. To wszystko znajdziemy w Wojsławicach w Arboretum.

Informacje praktyczne:
Arboretum czynne codziennie od 14 kwietnia do 20 października 2019 r. (także w święta)
Kasy czynne są od 9.00 do 18.00 , zaś z ogrodu można korzystać od 9.00 do 20.00

Bilet normalny kosztuje 15 zł / ulgowy 10 zł ( możliwość płatności kartą płatniczą).
Parking – jest duży, bezpłatny ( jego koszt jest w cenie biletu).

Miejsce do grilowania( zadaszone) - należy wcześniej zarezerwować telefonicznie na tel. 696137984 , jego cena - 100 PLN (Cena obejmuje wynajęcie wigwamu na 2 godz., drewno i rozpalenie ogniska) .
Na terenie parku znajdują się liczne stoiska, na których można kupić sadzonki roślin.
Jest bar, gdzie można zjeść obiad lub lody, ciastka oraz wypić kawę.
Czas zwiedzanie zielonych terenów – sprawa indywidualna ( dużo rejonów położonych na wzgórzach) i raczej nie da się zajrzeć do wszystkich miejsc za jednym razem.
Na teren parku nie można wprowadzać psów.
Park ma w każdym miesiącu inne kwitnące rośliny wiodące – w czerwcu były to rododendrony. W lipcu dominują wielobarwne aleje liliowców − najbogatsza kolekcja w Polsce, ponad 2 tysiące odmian, japońskie tawuły , dziurawce i paprocie , perukowce oraz tawułki, lawendy. lipy .
Do dyspozycji odwiedzających Wojsławice udostępniają także:
− bezpłatny “hotel” dla psów,
− bezpłatny AUDIO przewodnik w języku: PL, CZ, D i GB,
− Bar & Cafe „Ogrodowe smaki” – punkt gastronomiczny na folwarku i w ogrodzie,
− wózek dla niepełnosprawnych,
− trasę dla osób niepełnosprawnych,
− ratownika medycznego w weekendy i w święta,
− internet bezprzewodowy Wi-Fi,
− gniazdka z prądem przy stolikach,
− place zabaw dla dzieci.