Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Szrenica - wyzwanie nagrodzone (FOTO)

Szrenica (1362 m.n.p.m– w Karkonoszach drugi szczyt po Śnieżce, który cieszy się popularnością wśród turystów. Dobra propozycja dla wypoczywających w znanym górskim kurorcie Szklarska Poręba. Wejście lub wjazd na ten szczyt gwarantuje niesamowite wrażenia – to doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Szrenica - wyzwanie nagrodzone (FOTO)

Na Szrenicę proponujemy 2 warianty trasy:
1/ najłatwiejszy : wjazd wyciągiem krzesełkowym. Całoroczna kolej 2-krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Łączna długość wjazdu to 2750 m, a różnica poziomów ponad 600 m. Można też skomponować trasę – dojechać wyciągiem Szrenica I i dalej pójść szlakiem . Wyciąg jest całoroczny, w sezonie letnim czynny od 8:30 do 16:00-17:00, w zimowym do 22:00. Przejazd trwa kilkanaście minut.

2/ pieszo – trasa Wodospad Kamieńczyk – Hala Szrenicka – Szrenica
Informacje praktyczne wariantu 2.

Parking: auto można zostawić na jednym z parkingów przy drodze Szklarska Poręba- Jakuszyce cena 10 zł

Wędrówka:
Pierwszy etap to dosyć strome podejście kamienistą droga do Wodospadu Kamieńczyk i schroniska Kamieńczyk . Przejście od parkingu do tego miejsca ( ok. 1,5 km) zajmuje 35 - 45 minut przy średnim tempie marszu. Za opłatą ,w której w cenie jest także wypożyczenie kasku na głowę, można zejść na dół, do stóp wodospadu i podziwiać wodospad .

Na prawo od wodospadu jest Schronisko Kamieńczyk, szałas gdzie można kupić potrawy z grilla lub pajdę chleba ze smalcem i napoje oraz budka z lodami. Obok znajduję się polanka z licznymi ławkami , gdzie odpoczywając można cieszyć oczy widokiem na Góry Izerskie. Powyżej schroniska zaczyna się Karkonoski Park Narodowy, do którego wejść można jedynie po zakupie biletu w cenie 8 zł (normalny ). Bilet można kupić w budce przy wejściu lub wcześniej przez internet.

Od Wodospadu Kamieńczyk prowadzi szlak na Hale Szrenicką , biegnie on ostro pod górę szeroką wyłożoną kamieniami drogą. Idzie się najpierw przez świerkowy las. Następnie las się kończy i wchodzimy na Halę Szrenicką . Gdy dotrzemy na halę , będziemy mogli odpocząć w schronisku. Droga ze schroniska Kamieńczyk do schroniska na Hali Szrenickiej to 3 km marszu i pokonanie ponad 400 m różnicy poziomów. Przejście tego odcinka zajmuje ok 1.5 h przy zachowaniu średniego tempa. Wymaga to jednak niezłej kondycji. Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m. To najefektowniejszy jeśli chodzi o widoki moment wędrówki, poza Wodospadem Kamieńczyk.Weszliśmy więc już całkiem wysoko, ale jeśli sił nie brakuje możemy po krótkim odpoczynku ruszyć dalej w kierunku Szrenicy. Idziemy ciągle szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) nadal dosyć ostro pod górę. Po ok półgodzinnym wspinaniu się dochodzimy do Granicznej Łąki, gdzie w tym miejscu znajduje się granica z Czechami. Dotarliśmy na Grzbiet Karkonoszy i wysokość 1310 m m.p.m. Po lewej stronie widzimy szczyt Szrenicy ze schroniskiem. Żeby tam dotrzeć schodzimy ze szlaku czerwonego i szlakiem czarnym docieramy po 10 minutach do celu. Możemy obejść schronisko Szrenica podziwiając panoramę i widok na Szklarską Porębę oraz góry. Szczególnie świetnie widać Śnieżne Kotły ze stromymi urwiskami i słynną wieża RTV na szczycie. W tym miejscu jesteśmy na wysokości 1362 m n.p.m. Po wypiciu herbaty i odpoczynku w schronisku możemy ruszać w drogę powrotną. Całość wyprawy to około 5 godzin i 10 km do przejścia.

Cała trasa wymaga kondycji. Ale tu, nie jak w przypadku Błędnych Skał, można po prostu zawrócić gdy zabraknie sił.