Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Stóg i Smrek czyli polsko-czeskie tysiaki (FOTO)

GÓRY IZERSKIE. Smrek (czeski Smrk) jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Szczyt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Stogu Izerskiego (1107m), który leży po naszej stronie Izerów. Kopułę szczytową Smreka tworzą oddzielone ledwo zauważalną przełączką ( Przełęcz Łącznik 1066 m) dwa wierzchołki o wysokości 1124 metrów oraz 1123 metrów. Na tym wyższym z wierzchołków, który leży po czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa. Najłatwiejszym i zarazem urzekającym wariantem wejścia na Smrek od polskiej strony jest podejście od strony Schroniska na Stogu Izerskim. Na Stóg Izerski można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa-Zdroju, której górna stacja znajduje się tuż przy schronisku lub trochę z większym wysiłkiem – na piechotę.

Stóg i Smrek czyli polsko-czeskie tysiaki (FOTO)

Trasa : Świeradów Zdrój- Schronisko na Stogu Izerskim ( szlak czerwony, Główny Szlak Sudecki) – Stóg Izerski – Przełęcz Łącznik( szlak zielony)-Smrek – Polana Izerska – Świeradów - 15km

Czas wycieczki: 5 godzin, łatwa trasa

Informacje praktyczne:
Samochód zostawiamy na parkingu na którejś z ulic przy parku zdrojowym, następnie idziemy przez park i mijamy Dom Zdrojowy ( można wejść do środka żeby napić się miejscowej wody zdrojowej) i skręcamy w prawo w ulicę Graniczną . Stąd do schroniska na Stogu Izerskim jest ok 4 km czerwonym szlakiem ( Głównym Szlakiem Sudeckim ). Szlak biegnie głównie asfaltową drogą. Jedynie ostatni kilometrowy odcinek opuszcza drogę i wiedzie bardzo stromym podejściem przez las. Dochodzimy do górnej stacji kolei gondolowej . W budynku stacji jest restauracja gdzie można zjeść ciepły posiłek. Z tarasów obok można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy. Kilkaset metrów dalej jest schronisko PTTK, gdzie również można coś zjeść i napić się herbaty.
Po przerwie i relaksie na tarasach widokowych wyruszamy w dalsza drogę, już zielonym szlakiem , który będzie nas prowadzić do celu wycieczki Smreku. Po pięciuset metrach od schroniska, czyli około 15 minutach marszu, dochodzimy na szczyt Stogu Izerskiego- wzniesienia górującego nad Świeradowem (1107 m.) . Z tego szczytu do celu naszej wycieczki szczytu Smrek (1124m.) mamy jeszcze 2.5 km, które przejdziemy około 50 minut. Mijamy po drodze granicę polsko-czeska, pomnik Theodora Körnera z 1909 roku, upamiętniający pobyt niemieckiego poety na szczycie w 1809 roku I dochodzimy do wieży widokowej na Smreku. Ze szczytu tej wieży rozciąga się panorama czeskich i polskich Sudetów ( dość wieje, więc na pewno cieplej się już należy się ubrać) .
Wrócić ze Smreku możemy tą samą drogą lub ominąć Stóg Izerski asfaltową drogą, a następnie wrócić na czerwony szlak do Świeradowa.