Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ziemski raj u stóp Karkonoszy (FOTO)

 Pierwszy Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku powstał ponad dwieście lat temu w małej wiosce leżącej na wysokości 400-490 m.n.pm, u stóp Karkonoszy, w obszarze Rudaw Janowickich. Sama wioska ma o wiele starszy rodowód, gdyż pierwsze wzmianki o niej pochodzą z średniowiecza. Jednak swoje prawdziwe i na wskroś „światowe” życie wiejska osada na zabagnionym terenie otrzymała pod koniec XVIII wieku. Te „pięć minut” na mapie Europy wieś zawdzięcza pruskiemu ministrowi od przemysłu o duszy romantyka, zafascynowanemu ówczesnym trendem angielskiej parkomanii - hrabiemu Fryderykowi Wilhelmowi von Reden oraz jego wielkiej miłości do żony. Ten wizjoner, a potem jego żona Fryderyka Karolina von Reden, stworzyli „ozdobną farmę”, która przez ponad sześćdziesiąt lat stanowiła ośrodek życia towarzyskiego i kulturalnego.

Ziemski raj u stóp Karkonoszy (FOTO)


To właśnie w Bukowcu, skąd roztaczał się niesamowity widok na Śnieżkę, na 100 hektarach powstał kompleks : przepiękny folwark, przy którym stworzono park krajobrazowy z rozrzuconymi kilkoma elementami pałacowej architektury w duchu romantyzmu. Postawiono tam Belweder w formie świątyni greckiej zwany również Świątynią Ateny na część żony hrabiego (późniejsza Herbaciarnia), neogotyckie Mauzoleum rodziny von Reden, Dom Ogrodnika, Wieżę Strażniczą , Amfiteatr oraz utworzono liczne groty. Na terenie osuszonych mokradeł powstało aż 50 stawów. Sam park stanowił przykład wykorzystania elementów natury np. potoków, skał, gdzie obok rodzimych posadzono 1500 gatunków roślin egzotycznych. Całość musiała być niesamowita, gdyż w tym miejscach przebywali m.in. poeta Johann Wolfgang Goethe, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, księżna Izabela Czartoryska, cesarzowa rosyjska Aleksandra, przyszły król Prus Fryderyk Wilhelm IV, baron rzeszy Heinrich von Stein czy wybitni malarze i ilustratorzy: Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus.

Dziś Bukowiec to nadal idealne miejsce na relaks wśród natury, skąd podziwiać można panoramę Karkonoszy – widać Śnieżkę i Śnieżne Kotły. Z dawnego kompleksu hrabiego zachowało się kilka budynków, którym przywrócono świetność – Herbaciarnia, Opactwo, Wieża Widokowa. Choć te budowle może nie powalają, ale mają swój urok. Za to nie można się oprzeć kompleksowi stawów i cieków wodnych, które nadają temu miejscu niesamowitego charakteru ( zwłaszcza wiosną i latem). Każdy z tych stawów ma swoją nazwę oddającą jego specyfikę. W Stawie Kamienistym spotkamy dzikie ptactwo wodne np. czaple. W Stawie Łabędzim faktycznie pływało kilka łabędzi .Trzęsawisko to z kolei podmokły teren ze strumieniem, mostkiem i kaskadą. Największy staw to Kąpielnik, w którym znajduje się przystań oraz plaża trawiasta - tam w sezonie można popływać łódkami. W kompleksie tych wodnych zbiornikow jest też Staw ponurej kapliczki.

Jednym słowem Bukowiec jest miejscem idealnym na pikniki i rodzinne wycieczki, zarówno piesze, jak i rowerowe, a rozległy teren powoduje, że każdy znajdzie dla siebie spokojne miejsce na wypoczynek. To świetna propozycja na pierwszy wypad po zakończeniu ograniczeń podróży związanych z epidemią.

Dojazd:
Trasa na Jelenią Górę, skręcamy na Wojanów, potem na Karpniki i na Bukowiec.