Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Włodzicka – pierwsza z 11 wież Grzbietowego Szlaku (FOTO)

REGION. Podczas, gdy wieże na Borowej i Trójgarbie w ten weekend przeżywały istne oblężenie, były i takie miejsca, gdzie po przymusowym „covidowym” zamknięciu można było w spokoju rozkoszować się powiewem wolności. Okazało się, że znakomitą alternatywą dla zatłoczonych szczytów na których wzniesiono budowle widokowe, była wieża na Włodzickiej Górze ( 757 m.n.p.m) - najwyższym szczycie Wzgórz Włodzickich położonych w Sudetach Środkowych. „Wdrapanie” się na ten szczyt, zaliczany do Korony Sudetów, zrekompensuje nam wcale niezłymi widokami – piękną panoramą Gór Sowich z Wielką Sową, Gór Wałbrzyskich z Borową czy widokiem Gór Kamiennych.

Włodzicka – pierwsza z 11 wież Grzbietowego Szlaku (FOTO)

Wieżę widokowa na Włodzickiej Górze oddano do użytku w październiku 2018 roku. Została ona całkowicie odtworzona na wzór swej poprzedniczki - zarówno budulec, jak i wygląd wieży nawiązuje do pierwowzoru z 1927 roku. I podobnie jak ta pierwsza ma 15 metrów wysokości i aby wejść na jej szczy, gdzie znajduje się taras widokowy, należy pokonać 50 schodów.

Swoje drugie życie wieża na Włodzickiej Górze zawdzięcza projektowi „Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”, którego jednym z celów jest budowa lub odbudowa 11 wież widokowych umiejscowionych na szczytach Gór Orlickich, Bystrzyckich i Sowich - szlaku grzbietowym liczącym ponad 600 km. Realizacja projektu na kwotę ponad 3,5 mln euro, zaczęła się właśnie od rekonstrukcji włodzickiego punktu widokowego, a zakończy w październiku tego roku oddaniem 34 metrowej wieży na Górze Kłodzkiej. Warto podkreślić, że pozołodzicką Góręstałe 10 wież z tego projektu to:
- Jagodna w Górach Bystrzyckich
- Czerniec w Górach Bystrzyckich- Kłodzka Góra w Górach Bardzkich
- Guzowata nad zalewem w Radkowie w Górach Stołowych
- os. Słupiec (Nowa Ruda, dawny szyb górniczy)
- Orlica gmina Duszniki Zdrój
- Kłodzka Góra ( w budowie – 34 metry, oddanie X.2020)
- Velká Deštná w Górach Orlickich
- Šibeník w Novym Hrádku (Góry Orlickie)
- Feistův kopec w Górach Orlickich
- Vysoká Srbská w Górach Stołowych

Informacje praktyczne
Na Włodzicką Górę dostaniemy się :
- szlakiem czerwonym ze Świerków do Rozdroża pod Włodzicką Górą i następnie szlakiem zielonym ( nasza trasa)
- niebieskim szlakiem z Ludwikowic Kłodzkich–Pardełówka - trasa nieco dłuższa i łatwiejsza, niż poprzedni wariant (łącznie 2 km w jedną stronę)

Dojeżdżamy do miejscowości Świerki na trasie Wałbrzych - Nowa Ruda. Parkujemy na małym bezpłatnym parkingu koło kościółka. Ruszamy do góry czerwonym szlakiem .Opuszczamy wieś i najpierw wśród pól , a potem przez las dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Idziemy do góry zielonym szlakiem i po chwili docieramy do szczytu Włodzickiej góry z wieżą widokową na szczycie. Przeszliśmy około 2 km i zajęło nam to 40 minut niezbyt szybkim tempem. Wracamy do Świerku szlakiem zielonym, mijając po drodze ruiny stacji magazynująco-transportującej kamienie z pobliskiego kamieniołomu czerwonego piaskowca . W sumie wyprawa to ok 4.5 km i dwie godziny spaceru.

Bezpośrednio przy wieży przygotowano miejsce do palenia ognisk wraz z ławami do siedzenia. Uwaga : na tarasie widokowym wieży może przebywać jednocześnie tylko 10 osób