Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Grzybek, źródełko i cudeńka Borowego Jaru (FOTO)

Rzadko się zdarza, żeby w trakcie jednej wycieczki udało się na trasie zgromadzić tyle atrakcji, jak podczas spaceru Doliną Bobru. Ta wersja wyprawy rozpoczyna się od wejścia na 35- metrową wieżę widokową na Wzgórzu Krzywoustego (375 m.n.p.m) w Jeleniej Górze. Od tego miejsca wejdziemy do Borowego Jaru. Trzymając się brzegu Bobru, wyznacznika trasy, mijamy wiadukt kolejowy zawieszony 33 metrów nad lustrem wody ,jednego z ładniejszych w Polsce tego typu, Cudowne Źródełko i dochodzimy do gościńca Perła Zachodu. Tu mamy okazję podziwiać przepiękny widok na rzekę Bóbr i Jezioro Modre, przejść mostem łączącym dwa brzegi tego jeziora , długim na 60 metrów. Ścieżką Poetów udamy się do punktu widokowego Trafalgar (410 m n.p.m.) skąd roztacza się widok na przełom rzeki Bóbr i okolice Siędlecina. Wycieczka na pewno nie rozczaruje - poza tymi atrakcjami, to przecież jeszcze cuda natury : fantastyczne przełomy rzeczne, różnorodne i różnowiekowe formacje skalne.

Grzybek, źródełko i cudeńka Borowego Jaru (FOTO)


Wieżę widokową potocznie zwaną , z uwagi na charakterystyczny dach, Grzybkiem na Wzgórzu Krzywoustego otwarto uroczyście w maju 1911 r., dla uczczenia 800-lecia legendarnego wzniesienia w tym samym miejscu zamku przez księcia Bolesława III Krzywoustego. Budowla ma wysokość 35 metrów, na górze taras widokowy, na który wejdziemy pokonując grubo ponad sto stopni krętych schodów- stąd można spojrzeć na Jelenią Górę z innej perspektywy, oraz Kotlinę Jelenoigórską i Karkonosze.
Kilometr dalej, nad rzeką Bóbr, napotkamy wiadukt kolejowy wybudowany w 1954r., na miejscu 8- przęsłowego mostu postawionego w 1866 r i zburzonego pod koniec II wojny światowej przez wycofujące się wojska niemieckie. Most ten był ważnym elementem budowanej w latach 1865-66 linii kolejowej łączącej Jelenią Górę ze Zgorzelcem oraz Berlinem. Obecny most to obiekt żelbetonowy, wsparty na jednym elipsoidalnym łuku, wysokim na 33 metry - jego współczesna konstrukcja znacznie odbiega od pierwowzoru.

Przy okazji tej wycieczki warto wypróbować działania wody z Cudownego Źródełka, które mijamy. To taki średniowieczny wariograf . Według podań woda z tego źródełka służyła podczas Sądów Bożych na czarownicach i rycerzach - każdy kłamca po wypiciu tej wody padnie martwy.
Punktem kulminacyjnym całej trasy jest Perła Zachodu - obiekt PTTK położony na stromym i urwistym brzegu, nad Jeziorem Modrym na wysokości 346 m.n.p.m. Jezioro Modre to jezioro zaporowe na rzece Bóbr, powstałe w 1924-1925 jako system przeciwpowodziowy i zbiornik retencyjno- energetyczny ( na głównym spiętrzeniu znajduje się czynna elektrownia wodna Bobrowice I ). Dwa brzegi jeziora, od Perły Zachodu na jednym do grupy skał o nazwie Koniec Świata na drugim brzegu, łączy malowniczy most o konstrukcji stalowej i długości ok 60m, po którym można i należy spacerować. Należy - bo widok zapiera dech.
Ostatnim akcentem wycieczki Borowym Jarem w Dolinie Bobru jest punkt widokowy Trafalgar (410 m n.p.m.) .

Informacje praktyczne:
Auto parkujemy w Jeleniej Górze, na końcu ulicy Władysława Jagiełły, w pobliżu ogródków działkowych. Stąd mamy kilkaset metrów do Wzgórza Krzywoustego z wieżą widokową. Z wieży widok na Jelenią Górę oraz, jeśli pogoda pozwoli, na pasmo Karkonoszy. Po odwiedzeniu wieży ruszamy niebieskim szlakiem wzdłuż rzeki Bóbr. Po drodze przechodzimy pod imponujących rozmiarów kolejowym mostem nad rzeką. Po przejściu ok. 3 kilometrów dochodzimy do Perły Zachodu, malowniczo położonego gościńca na skarpie nad jeziorem Modrym, zalewem utworzonym przez zaporę na Bobrze. Możemy tam kupić coś do jedzenia. Następnie schodzimy nad jezioro i idziemy po kładce na drugą stronę jeziora. Stamtąd ładne widoki na jezioro i budynek Perły na skarpie. W powrotnej drodze skręcamy w prawo zielonym szlakiem, idziemy przez las, po drodze mamy punkt widokowy Trafalgar . Możemy stąd podziwiać piękną panoramę okolicznych wzgórz i ukrytej w kotlinie Jeleniej Góry. Wracamy zielonym szlakiem do samochodu. Cała wycieczka to około 7 kilometrów do przejścia, co zajmie nam ok trzech godzin.

Fot.ej