Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Piłkarska wiosna: sędziowie MUSZĄ sprawdzać karty zdrowia!

REGION. Zima co prawda torpeduje dość skutecznie wiosenne rozgrywki w niższych ligach, ale to dobra okazja by raz jeszcze zająć się kwestią, która zaczęła już w rundzie jesiennej dominować nad piłką. Mam na myśli sprawę badań lekarskich zawodników i regulaminowe kwestie ich egzekwowania przez sędziów piłki nożnej. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej w osobie prezesa Andrzeja Padewskiego, jak i Okręgowy Związek Piłki Nożnej w osobie prezes Marii Kajdan są zgodni BADANIA LEKARSKIE każdy uprawiający piłkę nożną posiadać MUSI!

Piłkarska wiosna: sędziowie MUSZĄ sprawdzać karty zdrowia!

 

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej wprowadził zapis do regulaminu rozgrywek zwalniający arbitrów na Dolnym Śląsku z obowiązku sprawdzania przed meczem tego czy zawodnik ma ważne badania lekarskie. Legnicki ZPN zwrócił się w tej kwestii do Polskiego Związku Piłki Nożnej , który w odpowiedzi wskazał iż cyt." organizatorzy rozgrywek mogą wprowadzić w swoich regulaminach standardy tych badań ( czas trwania, uprawnieni lekarze, obowiązujące druki, zakaz gry dla zawodników bez ważnych badań itd), jak również obowiązek ich sprawdzania przez delegatów i sędziów" . OZPN Legnica tak jak pozostałe OZPN Jelenia Góra i OZPN Wałbrzych decyzją Zarządu Dolnośląskiego ZPN są organizatorami rozgrywek niższych klas rozgrywkowych na terenie swojego działania.

- Dla mnie jako prezesa i całego zarządu OZPN to fundamentalna sprawa - mówi prezes Maria KAJDAN, szefowa OZPN w Legnicy. - od kilku lat kwestia bezpieczeństwa uczestników rozgrywek prowadzonych przez OZPN w Legnicy nie podlega dyskusji. Nasi działacze klubowi otrzymali od związku porcję solidnej wiedzy na ten temat , jedna z konferencji dla trenerów również poświecona została tematowi odpowiedzialności prawnej w sytuacji dopuszczenia do udziału w treningu i meczu zawodnika bez badań lekarskich. Naszymi klubami opiekują się lekarze z uprawnieniami do wykonywania badań i robią to w sposób bardzo odpowiedzialny. Badania sportowców to także problem korzystania z pieniędzy samorządowych oraz wypłaty odszkodowania ,jeśli zawodnik dozna kontuzji a przypomnę, że zarówno OZPN w Legnicy od kilkunastu lat dedykuje klubom ofertę ubezpieczenia jak i Polski Związek Piłki Nożnej od czerwca 2017 także podjął taką inicjatywę. Jednak kluczową sprawą dla ubezpieczyciela jest to co jest przedmiotem umowy ubezpieczenia o czym nie wszyscy wiedzą i tu mogę zacytować treść otrzymanej odpowiedzi:
"Przedmiotem umowy ubezpieczenia są następstwa wypadku ubezpieczeniowego.
wypadek ubezpieczeniowy – to nieszczęśliwy wypadek, atak epilepsji, omdlenie z przyczyny innej niż choroba przewlekła, gdzie za nieszczęśliwy wypadek uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie od swej woli doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.
Kluczowe dla tej sprawy jest stwierdzenie, że jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Stan chorobowy związany z chorobą przewlekłą jest zatem przyczyną wewnętrzną, który to wyłącza odpowiedzialność Ubezpieczyciela.
Mając to na uwadze, brak Państwa wiedzy dotyczącej stanu zdrowia zawodnika, wpływa to na dopuszczenie do jego aktywności sportowej podczas której może on doznać szkody, która nie będzie objęta ochroną (nie będzie to zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną). Omdlenie, podczas kontaktowego sportu jakim jest piłka nożna, może spowodować bardzo dotkliwe uszkodzenie ciała.
Należy zatem uznać, że w przypadku gdy znany jest Państwu stan zdrowia zawodnika to nie jest on dopuszczony do czynnego uprawiania sportu. W ten sposób minimalizujecie Państwo ryzyko powstania szkody, za którą nie będzie przysługiwało odszkodowanie.
Ponadto w włączeniach odpowiedzialności Zakładów Ubezpieczeń znajdujemy wprost zapisy mówiący o tym, że odpowiedzialność Ubezpieczyciela jest wyłączona w zakresie wypadków ubezpieczeniowych, które zaszły wskutek utraty przytomności spowodowanej przyczyną chorobową, z zastrzeżeniem że wyłączenie to nie dotyczy utraty przytomności spowodowanej atakiem epilepsji albo omdleniem z przyczyny innej niż choroba przewlekła.
 
Dodatkowo należy uwzględnić jeszcze obowiązki jakie ciążą na OZPN, który występuje w ubezpieczeniu jako Ubezpieczający, gdyż :
Ubezpieczający zobowiązany jest podać do wiadomości Zakładu Ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, o które ten zapytuje w formularzu oferty (wniosku) albo przed zawarciem umowy ubezpieczenia w innych pismach. Jeżeli ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia przez przedstawiciela (czyli OZPN), obowiązek ten ciąży również na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczności jemu znane.
- Oto jeszcze jeden powód dla którego musimy mieć ponad wszelką wątpliwość pewność ,że dopuszczony do meczu zawodnik posiada ważne badania lekarskie - mówi Maria Kajdan i dodaje -nie mam żadnej wątpliwości co do tego ,że zarówno Andrzej Padewski Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu jak i pozostali Prezesi OZPN Jelenia Góra i OZPN Wałbrzych jesteśmy zgodni co do kwestii bezpieczeństwa uczestników rozgrywek . Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu DZPN Prezes Andrzej Padewski wypowiadając się bardzo precyzyjnie i jasno dał temu dobitnie wyraz , jego szacunek do prawa związkowego i prawa powszechnego nie podlega dyskusji. Dorabianie więc ideologii rzekomego konfliktu pomiędzy OZPN w Legnicy a DZPN jest wyssane z palca i już dawno nikogo nie emocjonuje. Nasze intencje są jasne - ochrona zdrowia i życia zawodników , działaczy i sędziów ! Jakie intencje przyświecają tym którzy usilnie namawiają do nieokazywania badań arbitrom ?

Jakie są więc konsekwencje braku badań lekarskich ?
- Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią z Działu Prawnego PZPN cyt." konsekwencją ich braku, choćby w przypadku tylko jednego zawodnika jest orzeczenie walkoweru wobec całej drużyny w trybie par.7.II ust.6 pkt.8 Uchwały nr IX/140 z dnia3 i 7 lipca 208 roku Zarządu PZPN.

A jak ta kwestia wygląda od strony prawnej? O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do mecenasa Marcina HARASIMOWICZA z legnickiej kancelarii adwokackiej, który reprezentował środowisko piłki nożnej w tego typu sprawach:

- Odnoszę wrażenie, że czasami Polski Związek Piłki Nożnej lub raczej Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zachowuje się jak państwo w państwie i stawia siebie ponad obowiązującym w Polsce prawem. Profesor Teresa GARDOCKA specjalistka w zakresie prawa i postępowania karnego, prorektor ds. współpracy międzynarodowej w Uniwersytetu SWPS przy każdej okazji podkreśla w swoim wystąpieniach iż w przypadku zawodów sportowych to ARBITER jest gwarantem przestrzegania przepisów gry na boisku i gwarantem bezpiecznego przebiegu zawodów i na ARBITRZE spoczywa nadzwyczajny obowiązek przestrzegania prawa. A w Polsce podobnie jak w każdym kraju prawo stanowi nie Dolnośląski Związek Piłki Nożnej lecz instytucje do tego powołane. Reasumując: sędzia nie sprawdzi przed meczem badań lekarskich i w trakcie zawodów dojdzie do nieszczęśliwego wypadku np. piłkarz doznał zawału serca, to czy sądzi pan, że prokurator przejdzie obok zdarzenia obojętnie? I to arbiter będzie winny zaniechania powinności sprawdzenia tego czy zawodnik był dopuszczony do zawodów zgodnie z przepisami Ministerstwa Sportu, a nie czy zgodnie z regulaminem Dol .ZPN. Na arbitrze spoczywać będzie odpowiedzialność nie tylko karna, ale i cywilna.

Redakcje zainteresowało jak to wygląda regulaminowo w innych Wojewódzkich Związkach Piłki Nożnej? Oto fragmenty zapisów regulaminu dotyczącego obowiązków sędziów:

Badania lekarskie – 2017 r
Zapisy w Regulaminach Rozgrywek na sezon 2017/2018
Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej

1.Dolnośląski ZPN we Wrocławiu

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018, jest zapis w rozdziale IV ZAWODNICY - § 12 pkt. 9
„ Zawodnicy wpisani do sprawozdania z zawodów muszą posiadać aktualne badania lekarskie zgodnie z Ustawą o Sporcie, potwierdzone w książeczce zdrowia zawodnika lub zaświadczeniem. Termin ważności badania określa lekarz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Kapitan i Kierownik drużyny odpowiadają za za wpisanie do sprawozdania meczowego zawodników z aktualnymi badaniami. W przypadku zespołu młodzieżowego trener.

2.Kujawsko – Pomorski ZPN w Bydgoszczy

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018 - zapisy w :
§ 9 pkt. 5 – Badania lekarskie
§ 12 pkt. 8 – sędzia musi sprawdzić książeczki zdrowia lub zaświadczenia lekarskie przed rozpoczęciem zawodów
§ 15 pkt. 5 h – walkower za udział zawodnika w meczu bez ważnych badań lekarskich

3.Lubelski ZPN - Lublin

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018 – zapisy w:
§ 9 pkt. 11 – zawodnik zobowiązany jest do uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczny udział we współzawodnictwie
pkt. 23 – sędzia nie dopuszcza do gry zawodników bez ważnych badań lekarskich
§ 12 pkt. 10 c – książeczki zdrowia sędzia sprawdza przed meczem
§ 15 pkt. 6 h – walkower- udział w grze zawodnika nieuprawnionego z tytułu przepisów o opiece lekarskiej

4.Lubuski ZPN - Zielona Góra

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018 - zapisy w:
§ 16 pkt. 4 – zawodnicy wpisani do sprawozdania muszą posiadać aktualne badania lekarskie
§ 20 pkt. 8 c – książeczki zdrowia lub zaświadczenia lekarskie sędzia musi sprawdzić przed meczem
§ 24 pkt 7 i walkower nieuprawniony zawodnik w meczu z tytułu opieki lekarskiej (bez ważnych badań)

5. Łódzki ZPN - Łódź
Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 17 badania lekarskie – punkty : 1, 2, 3 ważne badania zawodników wpisanych do sprawozdania. Sędzia musi przed meczem sprawdzić ważność badań lekarskich
§ 29 pkt. 8 – walkower za udział zawodnika w meczu bez ważnych badań lekarskich

6. Małopolski ZPN – Kraków

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 12 pkt. 8 c – ważność badań lekarskich zawodników wpisanych do sprawozdania sędzi musi sprawdzić przed meczem
§ 15 pkt. 5 h – walkower za udział zawodnika nieuprawnionego z tytułu przepisów o opiece lekarskiej – Uchwała Zarządu P ZPN nr IX/140 z 3 i 7 lipca 2008 - § 24

7. Mazowiecki ZPN- Warszawa

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 12 pkt. 10 c – obowiązkowe złożenie sędziemu przed meczem oświadczenia przez kierownika lub trenera (załącznik nr 5) o posiadaniu ważnych badań lekarskich zawodników . Brak oświadczenia – sędzia nie dopuszcza do meczu.
§ 15 pkt. 8 h – walkower , jeżeli nie przedłoży kierownik lub trener oświadczenia o fakcie posiadania badań lekarskich zawodników.
§ 17 opieka lekarska – pkt. 1, 2 , 3, 4 – badania lekarskie zawodników.

8. Podkarpacki ZPN – Rzeszów

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 10 pkt. 16 f – zawodnik nieuprawniony „ nie posiadający aktualnych badań lekarskich
§ 13 pkt. 8 d – sędzia przed zawodami musi otrzymać karty zdrowia zawodników
§ 16 pkt. 7 q – walkower w przypadku gdy w meczu wystąpił zawodnik bez ważnych badań lekarskich

9. Podlaski ZPN – Białystok

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 14 Kierownicy drużyn muszą przekazać oryginały badań lekarskich zawodników
§ 18 pkt. 8 d- sędzia musi otrzymać książeczki badań lekarskich zawodników przed meczem. Brak badań, sędzia nie dopuszcza zawodników do meczu.
§ 20 pkt. 6 h – walkowery- udział zawodnika w meczu bez ważnych badań lekarskich

10. Pomorski ZPN – Gdańsk

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
Art. 12 pkt.1.8 – walkower udział zawodnika w zawodach bez ważnych badań lekarskich
Art. 20 – pkt. 1, 2, 3, 4, 5 – Badania lekarskie (pkt. 2 wyniki badań muszą być odnotowane w książeczce zdrowia lub zaświadczeniu lekarskim, które zobowiązani są posiadać wszyscy zawodnicy)
Art. 28 pkt. 6 zawodnicy wpisani do protokółu muszą posiadać badania lekarskie.

11. Śląski ZPN – Katowice

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 27 pkt.1 przed zawodami sędziowie muszą otrzymać sprawozdanie i oświadczenie na piśmie , że zawodnicy posiadają aktualne badania lekarskie
§ 30 pkt. 1 , 2 – zawodnicy wpisania do do protokółu muszą posiadać aktualne badania lekarskie z godnie z ustawą o sporcie z dnia 25.06.2010 ( z późniejszymi zmianami).
§ 48 Opieka zdrowotna - badania lekarskie zawodników – pkt. 1, 2, 3, 4

12. Świętokrzyski ZPN – Kielce

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 11 Zmiany przynależności zawodników: pkt. 3 testowanie zawodników
ppkt. b – testowany zawodnik musi posiadać ważne badania lekarskie, dotyczy też zawodnika , który nie jest zrzeszony.
§ 13 pkt. 10 c – książeczki badań lekarskich sędzia zawodów musi otrzymać przed meczem, brak badania – zawodnik nie jest dopuszczony do zawodów
§ 16 g walkower z tytułu uczestnictwa zawodnika w meczu nie posiadającego aktualnych badań lekarskich

13. Warmińsko – Mazurski ZPN - Olsztyn

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 18 pkt. 4 zawodnicy wpisani do sprawozdania muszą posiadać aktualne badania lekarskie
§ 22 pkt. 16 – sędzia musi otrzymać przed rozpoczęciem zawodów książeczki zdrowia lub zaświadczenia zawodników z ważnymi badaniami. Brak badań – zawodnik nie jest dopuszczony do gry.
§ 26 pkt. 7 h walkower za udział zawodnika w meczu bez ważnych badań lekarskich

14. Wielkopolski ZPN – Poznań

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 12 pkt. 8 c – sędzia przed meczem musi otrzymać przed zawodami książeczki zdrowia lub zaświadczenia lekarskie z aktualnymi badaniami lekarskimi zawodników
§ 15 pkt. 5 ppkt. 8 h – walkower za udział w meczu zawodnika nie posiadającego aktualnych badań lekarskich
§ 17 pkt. 1, 2 , 3, 4 badania lekarskie zawodników
15. Zachodniopomorski ZPN – Szczecin

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 9 pkt. 6 zawodnicy wpisani do protokółu muszą posiadać aktualne badania lekarskie potwierdzone w książeczkach zdrowia lub zaświadczeniach lekarskich
§ 12 pkt. 8 c sędzia przed meczem musi otrzymać dokumenty potwierdzające aktualne badania lekarskie zawodników
§ 15 pkt. 5 h- walkower za udział zawodnika w meczu bez ważnych badań lekarskich

16. Opolski ZPN – Opole

Regulamin rozgrywek na sezon 2017/2018
§ 17 pkt. 1 sędzia musi otrzymać przed meczem karty zdrowia zawodników z aktualnymi badaniami lekarskimi
§ 18 zawodnik nie posiadający aktualnych badań lekarskich nie może być dopuszczony do udziału w zawodach
§ 45 Opieka medyczna
§ 53 pkt. 1 l – walkower za udział w meczu zawodnika bez ważnych badań lekarskich

  Poniżej także odpowiedź Ministerstwa Sportu dotyczącego zapytania  w kwestii badań lekarskich uprawiających wyczynowo sport.

Badania Lekarskie odpowiedz MSIT