Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Doniec: Na placu będzie miejsce na pomnik (FOTO)

LEGNICA. Jak będzie wyglądał plac Słowiański, co będzie nowego, jakie będą zmiany w układzie komunikacyjnym i czy na największym placu w centrum Legnicy znajdzie się miejsce na pomnik? O tym z architektką Aleksandrą Doniec z Pracowni Projektowej P33 rozmawiał Dawid Sołtys.

Doniec: Na placu będzie miejsce na pomnik (FOTO)

 
Jak wygląda aktualnie stan prac nad koncepcją placu Słowiańskiego?

- Została zamknięta koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy. Na tej podstawie został ogłoszony przetarg na opracowanie projektu budowlanego. Po rozstrzygnięciu, ktoś będzie opracowywał ten projekt.

Miasto zrobiło ankietę internetową, takie konsultacje wśród mieszkańców. Było ponad 300 opinii na temat placu Słowiańskiego. Czy brane były pod uwagę uwagi mieszkańców, czego by chcieli?

- Szczerze mówiąc nawet nie słyszałam o tych ankietach. Ja konsultowałam projekt i pracowałam nad nim wraz z pracownikami urzędu miasta, konserwatorem zabytków, pracownikami Zarządu Dróg Miejskich i wydziału zarządzania ruchem. Oni na pewno brali pod uwagę głosy mieszkańców. To się często podczas kolegiów pojawiało, że mieszkańcy zgłaszają takie a nie inne uwagi, natomiast bezpośrednio jakichś wyników ankiet nie widziałam.

Wśród mieszkańców główna batalia toczyła się o pomnik. Czy jest przewidziany w koncepcji?

- Na placu jest przewidziane miejsce pod pomnik, tudzież jakąś instalację artystyczną, natomiast jest to miejsce centralne upamiętniające lokalizację pomnika Wilhelma z pierwotnego kształtu projektu i jest to też wytyczna konserwatora zabytków. Natomiast my w projekcie nic konkretnie nie sugerujemy, gdyż wychodzę z założenia, że to powinno być przedmiotem odrębnego konkursu plastycznego. Uważam, że ja jako architekt nie czuję się na siłach, aby zaprojektować jakąś konkretną rzeźbę. To powinno być coś naprawdę wyjątkowego i opracować powinien to ktoś, kto się na tym dobrze zna. Na tym etapie będzie to po prostu miejsce przygotowane. Aczkolwiek też mam swoje wytyczne, co to powinno być i w jakiej formie, bo plac nie przypomina już w żadnym stopniu oryginalnego, z centralnym układem, z kolumną na środku. Teraz to jest już plac nowoczesny o asymetrycznym układzie i lokalizacja w tym miejscu pomnika w formie jakiejś kolumny zaburzałaby tę kompozycję. Też ten pomnik nie byłby wystarczająco eksponowany. To musi być forma w miarę nowoczesna i respektująca ten cały układ.

Sama nazwa "plac" kojarzy się ludziom z miejscem, gdzie jest dużo przestrzeni. Rozumiem, że w tym przypadku też tak będzie?

- Tak, będzie bardzo dużo przestrzeni, która będzie również przestrzenią wielofunkcyjną. Część placu przewidziana jest pod zieleń wysoką, która będzie pełniła funkcję rekreacyjną. Będzie dawała wytchnienie mieszkańcom, będzie sąsiadowała z zaprojektowanym punktem informacyjno-gastronomicznym. Natomiast duża część placu potraktowana została jako przestrzeń wolna. Jej centralnym punktem jest fontanna posadzkowa, która na pewno będzie wielką atrakcją w tym miejscu. Natomiast ze względu na to, że będzie ona wykonana w posadzce, plac będzie mógł pełnić wiele różnych funkcji, w zależności od potrzeb. Mogą to być imprezy plenerowe, koncerty, zjazdów food-trucków, czy targów. Także plac jest przewidziany pod to, żeby mogło się tam wreszcie dużo zadziać. On nie będzie parkingiem i po prostu przejściem do przystanków, tylko ma być centralnym punktem.

Czy wiadomo, ile ludzi będzie mogło tam przebywać w jednym czasie?

- Szczerze mówiąc, nie szacowałam tego, natomiast na pewno liczone byłoby to spokojnie w setkach osób. Mówimy tu o naprawdę dużych imprezach, bo rynek nie daje nam teraz takiej możliwości, tam nie ma takiej przestrzeni.

W przypadku układu komunikacyjnego jest zmiana i to istotna, bo pojawi się możliwość przejazdu z ul. Witelona do ul. św. Piotra i Wjazdowej.

- Jest znacząca zmiana. Cały układ komunikacyjny jest uporządkowany. Wprowadziliśmy rondo na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Witelona, które umożliwi ruch we wszystkich kierunkach. Przedłużyliśmy ul. Mickiewicza tak, iż biegnie aż w kierunku katedry. Jest to uporządkowanie ruchu, ale nie oznacza, że wszystkie pojazdy będą mogły w każdym kierunku jeździć. Jednak pojazdy ciężkie, autobusy będą miały możliwość tylko ruchu na wprost wzdłuż ulicy Witelona, czyli tak właściwie, jak to jest w tej chwili. Natomiast przedłużenie ulicy Mickiewicza będzie wykonane w ten sposób iż będą obniżone krawężniki, nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki granitowej i będzie nawiązywała do nawierzchni placu. Również skrzyżowanie przed urzędem miasta będzie zmienione, będzie wyniesione. Tymi wszystkim środkami chcemy dać pierwszeństwu ruchu pieszemu. Również poprzez zastosowanie wysuwanych słupków będzie możliwość zamknięcia całego tego odcinka ulicy Mickiewicza. Byłoby to na czas imprez plenerowych.

W przypadku ruchu pieszego. Czy przejście podziemne zostaje?

- Tak, dodatkowo wprowadzone zostaną windy dla osób niepełnosprawnych. Poza tym, poprzez wprowadzenie ronda naturalnie nastąpi spowolnienie ruchu na ul. Witelona, to już nie będzie tak ruchliwa ulica. Dało nam też możliwość, aby z drugiej strony ronda wprowadzić przejście naziemne (okolice straży pożarnej - przyp. red.), które według mnie jest bardzo potrzebne. Należy o tym pamiętać, że windy przy przejściach podziemnych są dosyć awaryjne. Wiele osób też woli poruszać się po nawierzchni jezdni. Z drugiej strony to będzie też bliższy kierunek na trasie z parku w kierunku katedry.

Czy zaznaczony został ruch rowerowy na pl. Słowiańskim?

- Zdecydowanie, tutaj też jest duży nacisk na to położony. W całym obszarze opracowania zostały zaprojektowane drogi rowerowe, wszystko oczywiście skonsultowane z wydziałem drogowym. Poza tym, na skraju placu zaprojektowano miejsce dla roweru miejskiego i przy wszystkich urzędach dodatkowo stojaki dla rowerów. Wszystkie nawierzchnie tras rowerowych asfaltowych wyróżniliśmy jako czerwone, dwukierunkowe. Natomiast na samym placu, ponieważ nie chcieliśmy, żeby czerwona nawierzchnia zaburzała nam układ, to drogi rowerowe będą wyznaczone tak delikatnie kocimi oczkami, ale też ta trasa jest wyznaczona.

Jeśli chodzi o nowe obiekty na placu, to pojawi się punkt informacyjno-gastronomiczny. To będzie takie miejsce informacji turystycznej?

- Tak widziałby to pan prezydent. Myślę, że jest to dobre połączenie z punktem gastronomicznym, który myślę, że wydzierżawiony byłby osobie prywatnej. Poza tym pojawiają się też kubatury nowe, w formie zadaszeń przejścia podziemnego oraz wszystkie kioski, które znajdują się teraz po drugiej stronie placu, przystanki, te elementy będą nowe i będą współgrały architektonicznie z tą kubaturą tego punktu informacyjno-gastronomicznego.

Natomiast jeśli chodzi o zieleń na placu Słowiańskim, to wysoka?

- Tak, zdecydowanie. Jeśli chodzi o zieleń, to nawiązujemy do tradycji legnickich i takiego dążenia do odtworzenia tradycji sadzenia platanów w Legnicy, więc na samym placu będą drzewa w ziemi. Platany stworzą nam fajny klimat, dużo cienia. Druga legnicka tradycja, to dywany kwiatowe. Ten, który jest obecnie zostanie przeniesiony na przeciwko Zespołu Szkół Ekonomicznych, wzdłuż tego istniejącego, historycznego szpaleru drzew. Myślę, że to będzie bardzo dobre miejsce, ten dywan zostanie należycie wyeksponowany. Poza tym ta przestrzeń w tym rejonie też zostanie przeprojektowana. Przystanek zostanie nieco przesunięty, będzie tam więcej zieleni. Też ten teren zostanie uporządkowany, nawierzchnie będą nawiązywały do nawierzchni placu, tak więc myślę, że to też zacznie działać jako taka fajna przestrzeń rekreacyjna z ławkami. Myślę, że uczniowie szkoły będą z tego korzystać.

Jakie miało dla pani znaczenie to, że pochodzi z Legnicy?

- Miało to bardzo duże znaczenie, dlatego wystartowałam w konkursie. Myślę, że miało to znaczenie, bo udało się wygrać konkurs, bo dobrze znam tę przestrzeń. Dość dobrze ją kojarzyłam, bo dość dużo czasu spędziłam na przystanku na pl. Słowiańskim. Także wiedziałam na co zwracać uwagę i myślę, że w pracach osób spoza Legnicy było widać, że nie do końca czuły, w czym jest tutaj problem.

Okolice placu Słowiańskim przy tzw. Dresdner Banku zmieniają się, co chyba też doda trochę uroku?

- Na pewno i przed nim również ta przestrzeń zostanie zagospodarowana, będzie mały zieleniec. Wzdłuż ulicy Mickiewicza projektujemy też uzupełnienie szpaleru drzew i dodatkowe miejsca postojowe, tak więc ta oś komunikacyjna podkreślona zostanie zielenią i te przestrzenie przy "Dresdner Banku" też się zazielenią i będą przyjemniejsze.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. projekty Pracownia33

{gallery}galeria/wydarzenia/17-03-19-projekty-plac-slowianski-fot-pracownia33{/gallery}