Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowicki senior wie, jak o siebie zadbać

POLKOWICE. Dieta powinna być lekkostrawna i pełna wartości odżywczych. Z niektórych produktów dobrze jest zrezygnować, szczególnie, jeśli pojawia się nadciśnienie i cukrzyca. Co powinno się znaleźć na talerzu seniora, a bez czego może się obejść – wyjaśnia Anna Leśniak, pielęgniarka i gerontolog z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Polkowicki senior wie, jak o siebie zadbać

Jak ocenia Pani kondycję polkowickich seniorów? Wiedzą, jak o siebie dbać?
Przez wiele lat byłam pielęgniarką środowiskową, później specjalistką do spraw kontaktów z pacjentem i później już gerontologiem. Od ponad 13 lat opiekuję się głównie seniorami i powiem tak: niech cały świat im zazdrości! Charyzmy, energii i świadomości zdrowotnej. Polkowicki senior wie, jak o siebie zadbać. Że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zapobiegać można dietą. Jak powinna wyglądać dieta seniora?
Starzenie zmniejsza wydajność organizmu, spada też wydajność narządów, pojawiają się dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Seniorzy cierpią najczęściej na nadciśnienie, cukrzycę, a to choroby, których nie można bagatelizować. Należy uwzględnić zachodzące zmiany i dostosować do nich dietę, a ta powinna być lekkostrawna. Osoby starsze produkują coraz mniej śliny i enzymów trawiennych, spada też perystaltyka jelit i przełyku, co może powodować niestrawność i zaparcia. Osoby starsze powinny jeść zdecydowanie mniej tzw. „ciężkiego jedzenia”, ponieważ spada metabolizm. Przyswajalność tłuszczów, głównie pochodzenia zwierzęcego oraz zapotrzebowanie na węglowodany proste zdecydowanie się zmniejsza. To czas, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, więc należy jeść głównie warzywa, owoce i błonnik. I pilnować nawodnienia. Seniorzy odczuwają mniejsze pragnienie i ma na to wpływ nie tylko wiek, ale i różne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by w diecie uwzględniać minimum półtora litra wody. Oczywiście mogą sobie pozwolić na kawę i herbatę, które uważa się za pomocne w zapobieganiu demencji i kieliszek dobrego wina. W rozsądnych ilościach, bo alkohol nikomu na zdrowie nie wychodzi. Ważne, by zachęcać osoby starsze do przyjmowania płynów, nawet gdy nie odczuwają pragnienia.

Jak sobie seniorzy radzą z otyłością? Ona też się zdarza.
Ale nie zawsze wynika ona z zaniedbań. To należy podkreślić. Otyłość jest bardzo często efektem, m.in. niedoczynności tarczycy, czy innych chorób. Przez lata brałam udział w programach gminnych, w których seniorzy mieli szansę się przebadać. Wielu ludzi dowiadywało się wówczas, że ma problemy z tarczycą, sercem, że pojawiła się miażdżyca i trzeba coś z tym zrobić, że to ostatni moment. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że te programy ratowały ludziom zdrowie i życie. Dalej ratują. Bilans Zdrowia Seniora cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nasi seniorzy mają zresztą bardzo wysoką świadomość profilaktyki zdrowotnej. Chętnie się badają, ale jeszcze częściej uprawiają sport i to nawet w dobie pandemii. Uczestnicy np. Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają zajęcia  sportowe online! Każdy z nich, w domowym zaciszu ćwiczy i poprawia swoją kondycję. Chodzą na spacery, uprawiają nordic walking. To bardzo dużo. Młodzi mogą podziwiać determinację polkowickich seniorów.

I zawsze mogą przyjść po poradę.
Po poradę, dobre słowo, bezinteresowne wsparcie. Chętnie pomogę, jeśli będzie taka potrzeba. Zresztą, znamy się dobrze od lat. Pandemia spowodowała, że każdy z nas znalazł się w trudnej sytuacji, więc wsparcie drugiej osoby jest szczególnie ważne.

Tekst i zdjęcie: PCUZ