Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Straż miejska może wystawić mandat. Za co?

POLKOWICE. Od poniedziałku, 30 sierpnia, straż miejska ma nowe uprawnienia do nakładania mandatów. Oprócz rowerzystów, obejmują one też użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego (UTO) i urządzeń wspomagających ruch (UWR). Kiedy możemy obawiać się takiej kary?

Straż miejska może wystawić mandat. Za co?

Wyjaśnijmy najpierw powyższe skróty. UTO – to urządzenia elektryczne bez siedzenia i pedałów, jak np. deskorolka elektryczna, a UWR – to rolki, wrotki, deskorolki i tradycyjne hulajnogi. Ich użytkownicy powinni poruszać się jedynie po ścieżkach rowerowych lub chodnikach, a po jezdni – tylko amatorzy hulajnóg elektrycznych. Co to oznacza w praktyce?

– Generalnie użytkownicy wymienionych powyżej pojazdów i urządzeń powinni poruszać się po ścieżce rowerowej – wyjaśnia Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. – Jeśli nie ma takiej możliwości, to użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą korzystać z jezdni, ale tylko tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Natomiast użytkownicy UTO i UWR korzystają z chodnika. Jeśli prędkość na drodze jest dopuszczona powyżej 30 km/godz., to użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą poruszać się po chodniku, ale prędkością zbliżoną do tej, z jaką porusza się pieszy. Powinni jednak zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym – dodaje.

Za złamanie przepisów strażnik miejski lub gminny może ukarać grzywną – do 500 złotych. Do tej pory funkcjonariusze mogli jedynie zatrzymywać użytkowników wspomnianych pojazdów, legitymować ich i wydawać im polecenia, jak należy korzystać z drogi.

Przypominamy, że dzieci do lat 10 mogą poruszać się np. na rolkach czy na hulajnodze tylko w strefie zamieszkania i w obecności osoby dorosłej. Z kolei, osoby między 10. a 18. rokiem życia powinny mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T, aby korzystać z urządzeń elektrycznych na drodze publicznej. Jeżeli chodzi o urządzenia typu UWR, nie ma ograniczeń wiekowych ani nie są wymagane szczególne uprawnienia.

– Hulajnogi czy inne urządzenia należy pozostawiać w określony sposób, czyli na chodniku przy zewnętrznej krawędzi najbardziej oddalonej od jezdni – dodaje komendant SM. – Ma ona być ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawiona pieszym powinna wynosić 1,5 metra, aby nie utrudniać im ruchu. Niewłaściwie pozostawiona hulajnoga może zostać z holowana na koszt właściciela – podkreśla.

Dodatkowe uprawnienia strażników miejskich i gminnych w kwestii nakładania grzywien związanych z popełnieniem wykroczenia (art. 86a Kodeksu wykroczeń) nadane zostały na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 lipca 2021 roku.