Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Czaplach kiedyś była piłka...

PIELGRZYMKA. LZS Czaple w gminie Pielgrzymka nie ma już na piłkarskiej mapie Dolnego Śląska. Zaciera się ludzka pamięć, coraz w mniejszym stopniu dawne boisko przypomina plac do gry. Ale są i tacy, który zależy aby z pamięci nie wymazano historii piłkarskich niższych ligi. Takim jest Zbigniew JUNKIEWICZ, który ze wsparcie Patrycji Hołowni wykonał gigantyczna prace tworząc unikalną, niepowtarzalną monografię LZS Czaple. - Jestem takim amatorem dokumentalistą i działaczem społecznym. Martwi mnie, że zatracamy dawną historię z lat powojennych historii małych i dużych wsi. Szczególnie dotyczącą sportu wiejskiego. Dlatego postanowiłem zachować choć trochę mojej historii z Czapli aby zachować trochę dla młodszego pokolenia. - powiedział Zbigniew JUNKIEWICZ, którego odnaleźliśmy w Bolesławcu.

W Czaplach kiedyś była piłka...

 Tak się zaczęła historia LZS Czaple...

Dzieje sportu w środowisku wiejskim po II wojnie światowej dla wielu osób kojarzone są z działalnością Ludowych Zespołów Sportowych. Tuż po wojnie nastąpiło samorzutne odradzanie się i zawiązywanie ruchu sportowego na wsi. W procesie tym uczestniczyli pełni zapału, choć co prawda nieliczni działacze i byli sportowcy z okresu międzywojennego. Włączyli się oni do pracy przy odradzaniu sportu polskiego, organizując pierwsze koła sportowe na wsi. Z inicjatywy przedwojennych aktywistów powstawały kluby i związki sportowe.

Za narodziny Ludowych Zespołów Sportowych uznaje się rok 1946, wtedy to na II Zjeździe Związku Samopomocy Chłopskiej podjęto uchwałę o konieczności upowszechniania na wsi wychowania fizycznego. Postanowiono na terenie całego kraju przeprowadzić akcję programowo-organizacyjną, której celem było zakładanie ludowych zespołów sportowych. Zespoły te odegrały szczególną rolę w okresie powojennym w integracji społeczności lokalnej na ziemiach zachodnich, o których mówiono, że znajduje się tu „zbieranina” ludności z całej Polski. Drużyna sportowa, jej praca, jej ambicje stały się dla mieszkańców ważniejsze niż jakiekolwiek uprzedzenia. Od początku swego istnienia Ludowe Zespoły Sportowe powstawały i rozwijały się w środowisku wiejskim, w małych miasteczkach, a także w zakładach rolnych. Ludność wiejska nie miała zbyt wielu możliwości spędzenia czasu wolnego, dlatego duża część społeczeństwa korzystała z okazji aby wybrać się na mecz czy pójść na festyn rekreacyjny.

Podobnie działo się na terenie gminy Pielgrzymka, do której należy wieś Czaple. Na tych terenach Ludowe Zespoły Sportowe rozpoczęły swoją działalność już w roku 1949 – jako pierwszy Huragan Proboszczów, zaś w 1956 roku powstała sekcja piłki nożnej przy LZS w Czaplach odnosząca dość spektakularne sukcesy – jako jedyna drużyna wiejska z Dolnego Śląska w latach 1974- 1976 zagrała w klasie A, rywalizując z drużynami z Dolnego Śląska. Mecze słynnej drużyny z Czapli w tamtych latach przyciągały setki kibiców, a po meczach społeczność integrowała się na wiejskich zabawach i festynach.

Autorka niniejszej pracy opisując dzieje sportu w Czaplach opierała się głównie na prywatnych zbiorach archiwalnych Zbigniewa Junkiewicza, wycinkach z gazet, wywiadach
i wspomnieniach byłych zawodników Ludowych Zespołów Ludowych w Czaplach.

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii sportu we wsi Czaple zaczynając od LZS-u w roku 1956, przez sekcję tenisa stołowego w latach 1968 – 1970, a kończąc na latach obecnych i drużynie biegowej Biegusy Czaple.

 
Rozdział I

Czaple to mała wieś licząca 320 mieszkańców, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim w gminie Pielgrzymka. Malownicze położenie na terenie Pogórza Kaczawskiego w Krainie Wygasłych Wulkanów, oraz bogata oferta turystyczna samej wsi czyni ją niezwykle atrakcyjną. Warto wspomnieć, że jest to wioska tematyczna zwaną Wioską Piasku i Kamienia (ze względu na wydobycie tych kruszców), a w 2015 roku wygrała konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na najpiękniejszą wieś dolnośląską. Po drugiej wojnie światowej jak w większości terenów Zachodnich obszar Gminy Pielgrzymka zamieszkała ludność wywodząca się z kresów wschodnich, zesłańcy na Sybir i do Kazachstanu czy ludność przymusowo zatrudniona przez Niemców podczas II wojny.

Klub piłkarski LZS Czaple powstał w roku 1956. Wioska liczyła wtedy ok. 350 mieszkańców administracyjnie przynależąc do gromady Nowa Wieś Grodziska , a rolę sołtysa pełnił wówczas Czesław Rapcewicz. Ludność trudniła się głównie pracą na roli i na kolei – gdyż przez wieś przebiegała linia kolejowa czynna do 1991 roku. Głównie mężczyźni znaleźli również zatrudnienie w pobliskich Iwinach , gdzie do roku 1989 w Zakładach Górniczych KGHM „Konrad” wydobywano rudy miedzi. Inicjatorami i założycielami klubu byli: Jan Makowski, Józef Czarnecki i Czesław Połaczewski, którzy jako młodzi mężczyźni po odbyciu zasadniczej służby wojskowej zainteresowali się miejscową młodzieżą i zachęcili ich do tej wspólnej inicjatywy sportowej. Na pierwszego prezesa klubu wybrano Jana Makowskiego, który pełnił tą funkcję wiele lat tj do roku 1972.

Początki były bardzo trudne, ponieważ na wsi nie było nawet zaplecza sportowego. Musiano znaleźć odpowiedni teren na zbudowanie boiska, a początkowe treningi odbywały się na łące u Czesława Połaczewskiego, Mariana Sybisa i Jana Makowskiego. Pierwsze boisko powstało naprzeciwko istniejącej wówczas stacji kolejowej, na gruntach rolnych, które udostępnił młodym piłkarzom Józef Kaczyński, gdzie rozgrywano mecze piłkarskie do około 1959-60 roku. W następnych latach na prośbę kierownika placówki filii Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi Grodziskiej - Kazimierza Karasia boisko przeniesione zostało naprzeciwko szkoły, aby dzieci szkolne miały możliwość korzystania z obiektu sportowego. Grunty rolne do zaadoptowania nowego boiska, które funkcjonuje do dziś, podarował z uprzejmości ponownie Józef Kaczyński.

- Sport i gra w piłkę nożną w tamtym czasie były jedną z nielicznych atrakcji, z których można było na wsi skorzystać, dlatego założenie drużyny przyjęto w Czaplach z dużym entuzjazmem i chętnych do gry w piłkę nie brakowało. Boisko znajdowało się w centralnej części wioski naprzeciwko klubu i sklepu, każdy trening oraz mecz był czasem integracji społeczności i miłego spędzania czasu. Prócz miejscowej młodzieży grą byli zainteresowali się też młodzi ludzie z okolicznych wiosek takich jak: Skorzynice, Zbylutów, Sędzimirów, Raciborowice, Nowa Wieś Grodziska, Grodziec, Twardowice, Pielgrzymka, Wojcieszyn, Legnica czy Jerzmanice – Zdrój, wspomina w swoich archiwalnych zapiskach Zbigniew Junkiewicz, zawodnik LZS Czaple od 1963 roku. Do roku 1972 brakowało środków finansowych na stroje dla piłkarzy czy obuwie. Piłkarze grali w jednych koszulkach na przemian przez kilka lat, a buty piłkarskie często zdeformowane i zniszczone w latach 1960-70 naprawiał w czynie społecznym Wawrzek Orzechowski – wspomina dalej Zbigniew Junkiewicz. Stroje prały panie: Połaczewska, Czarnecka, Kęska, Makowska i inne panie. Drużyna nie miała szatni i zaplecza sportowego, przed meczami przebierano się w domach położonych blisko boiska. W roku 1970 wygospodarowano pomieszczenie na szatnie w pobliskiej Szkole Podstawowej. W latach 1956-1969 klub LZS Czaple grał w „C” klasie, w latach 1969-1971 w „B” klasie zajmując pierwsze miejsce ze stratą tylko 7 bramek, natomiast zdobywając ponad 70 bramek. Drużyna cały czas pięła się w górę.

Po 16 latach następują zmiany na stanowisku kierowniczym. W roku 1972 do 1977 nowym prezesem LZS Czaple zostaje Zbigniew Czarnecki – młody, 23 letni przedsiębiorczy człowiek pełen zapału i pomysłów na drużynę . Powołany zostaje również nowy zarząd w składzie:
Przewodniczący zarządu: Zbigniew Czarnecki
Trener: Mieczysław Kaczyński
Skarbnik: Stanisław Kaczyński

- Od 1971-1975 zespół ten grał fenomenalnie awansując do klasy „A” (obecna liga okręgowa). Grupa ta składała się przeważnie z miejscowych zawodników, oraz z rezerwy wyższych lig z sąsiednich miejscowości – Raciborowice, Bolesławiec, Złotoryja. Fenomenem było również to, że w tym samym czasie LZS Czaple posiadało drużynę grającą w klasie „A”, klasie „B”, oraz młodych trampkarzy. Chętnych do gry było ogromnie dużo – wspomina były prezes LZS Czaple Zbigniew Czarnecki.

Drużyna LZS Czaple przeżyła rozkwit - wymagające treningi odbywają się dwa razy się w tygodniu, spotkania zarządu raz w tygodniu. Nowy zarząd i prezes starają się pozyskiwać fundusze, sponsorów aby wspomóc finansowo klub i docenić piłkarzy.

Zbigniew Czarnecki wspomina, że zawodnikom zostają zakupione nowe stroje i buty, szatnia zostaje wyposażona w sprzęt sportowy i drewniane, rzeźbione szafki dla każdego zawodnika – opowiada dalej Zbigniew Czarnecki. Klub zatrudnia również pracownika gospodarczego – Stanisława Kęskę, który przygotowuje boisko do gry, naprawia sprzęt czy pierze stroje zawodników w zakupionej mu do tego celu pralce. Środki finansowe zarząd pozyskuje z Urzędu Gminy – głównie na pokrycie kosztów autokaru przewozu na mecz i od sponsorów – Zakłady Mleczarskie w Złotoryi czy Zakłady Kruszywa z Pielgrzymki. Organizowano również zabawy taneczne po meczu - wspomina Pan Zbigniew Czarnecki. Zapraszano zespół, organizowano bufet a dochód z biletów wstępu przeznaczony był na potrzeby drużyny, każdy zawodnik był za coś odpowiedzialny i w pełni zaangażowany – opowiada w wywiadzie Pan Czarnecki.

Drużyna uplasowała się wysoko w czołówce gromiąc takie drużyny jak Konfex Legnica 7:1, Czarni Wałbrzych 4:2, Górnik Wałbrzych 1:0, Czarni Jawor i inne silne zespoły. Były momenty, że na meczu naliczyć można było nawet do tysiąca kibiców – mecz był wielkim wydarzeniem nie tylko dla miejscowych i okolicznych wiosek, ale również zaciekawieni
fenomenalną grą drużyny z malutkich Czapli ludzie z całego powiatu przyjeżdżali ich obejrzeć. Pan Junkiewicz wspomina, że drużyna grając w klasie „A” pod względem wizualnym reprezentowała się bajecznie, ubrani w białe spodenki, błękitne koszulki, białe getry i czarne buty wzbudzali podziw wybiegając na boisko.

W latach 1973-1975 drużyna LZS Czaple wraz z lokalnymi władzami i drużyną ze Złotoryi „Górnik” Złotoryja grającym również w klasie „A” wyjeżdżała do NRD do zaprzyjaźnionej drużyny piłkarskiej na sparingowe mecze. Sam wyjazd za granice w czasach PRL-u był wielkim wydarzeniem, wspomina Pan Czarnecki – przy okazji było również zwiedzanie, biesiady, a w ramach rewanżu tamci przyjeżdżali do Czapli.

W latach ok. 1976 PZPN w wyniku reorganizacji ogólnokrajowej klasę. „A” przeniesiono wyżej do ligi międzyokręgowej , tym samym klasa „B” stała się klasą „A” i analogicznie inne klasy awansowały wyżej. Gra poszczególnych drużyn nie była adekwatna do danej ligi. To samo stało się też z poziomem gry w LZS Czaple. Innym ważnym czynnikiem, który osłabił mocno drużynę było wykupywanie najlepszych zawodników do „Górnika „ ,Złotoryja, do” Cement”„ Raciborowice Górne, do „Czarni” Lwówek Śląski, do „Garbarni „Chojnów. Na ich miejsce do drużyny przyszła młodzież grając już z mniejszym zapałem i zaangażowaniem. Lata świetności LZS Czaple przeszły już do historii. Od roku 1977-2000 funkcję prezesa pełnił ponownie Jan Makowski, drużyna gra w grupie „B” bez większych już sukcesów. Następnie funkcję tę z różnym skutkiem przejmowali inni zawodnicy – Janusz Puchalski (2000 -2010) Tomasz Ślusarczyk (2010
– 2011) i na końcu Tomasz Nowalski (2011 – 2016).

W 2011 roku mieszkańcy Czapli utworzyli Stowarzyszenie „Czaple wieś z przyszłością”, które między innymi pozyskało fundusze z Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego na „poprawę bazy sportowej w miejscowości Czaple”.

Zostają zakupione i zamontowane wiaty stadionowe na boisku, wykonany remont szatni dla zawodników i montaż „piłkochwytów „. . W biuletynie informacyjnym Gminy Pielgrzymka „Wieści Gminne” z 2014 raku przeczytać możemy, że drużyna LZS -u Czaple jest średniakiem klasy B grupy 5 i zajmuje 7 miejsce w tabeli. Drużyna zaczęła trenować pod okiem doświadczonego trenera Mirosława Chojeckiego, ale niestety bez większych sukcesów. LZS Czaple kilkakrotnie się rozwiązywał , a następnie zakładał drużynę, W roku klub 2016 całkowicie zakończył swoją działalność.

W lipcu 2005 roku odbyła się w Czaplach wielka feta - jubileuszowe spotkanie z okazji 50 - lecia klubu LZS Czaple. Zjawili się dawni piłkarze, sportowcy, sympatycy, działacze którzy mieli swój wkład w historię LZS – u. Przybyły również lokalne i powiatowe władze m.in. Wójt Gminy Pielgrzymka- Stanisław Grzyb, Radni Powiatu Złotoryjskiego – Zenon Bernacki , Józef Sudoł i inni zaproszeni goście . Odznaczono dyplomami i pamiątkami zasłużonych działaczy i sportowców z dawnych lat. Byli to między innymi:
Jan..Makowski..z..Czapli
Zbigniew..Czarnecki...z..Czapli
Marian Sybis z Czapli
Lesław Połaczewski z Czapli
Henryk Kęska z Czapli
Zbigniew Junkiewicz z Bolesławca /były mieszkaniec Czapli/.
Antoni Dzierżawa - Prezes Klubu „Wistula” z Nowej Wsi Grodziskiej
Tadeusz Broda z Sędzimirowa
Wojciech Kwaśniak z Sędzimirowa,
Zdzisław Chlebowicz z Bolesławca, były mieszkaniec Skorzynic
Bogdan Chlebowicz z Lubina, były mieszkaniec Skorzynic,
Marian Siuta z Lubina, były mieszkaniec Czapli
Eugeniusz Trytek ze Złotoryi dawny mieszkaniec Czapli
Tadeusz Głowacki ze Złotoryi dawny mieszkaniec Czapli
Zdzisław Bartuzel ze Złotoryi, dawny mieszkaniec Czapli
Stanisław Kaczyński z Czapli
Mieczysław Kaczyński z Czapli
Przy okazji tej uroczystości odbył się mecz towarzyski LZS Czaple i zaproszonej drużyny piłkarskiej z Semily z Czech, festyn rekreacyjny i biesiada. W wiejskiej świetlicy zorganizowana została wystawa starych fotografii dotyczących historii klubu.

Kronika LZS Czaple
 
Zestawienie grających bramkarzy w latach 1956 – 1970 : 1
Skrzypczyk Zygmunt
Czaple
1956-1958
2
Sybis Krystian
Czaple
1956-1960
3
Zieliński Mundek
Czaple
1957- 1959
4
Broda Tadeusz
Skorzynice
1958-1964
5
Głowacki Tadeusz
Czaple
1964 - 1968
6
Bartuzel Zdzisław
Czaple
1969 –1970
7
Orzechowski Marian
Czaple
1968-1969
8
Chapiński Mieczysław
Zbylutów
1969-1970
9
Dudek Kazimierz
Skorzynice
1969-1970
10
Kucharski Tadeusz
Nowa Wieś Grodzicka
1969-1970
11
Śmietanka Lesław
Legnica
1970-1975
12
Kłosowicz Gutek
Czaple
1969-1970
13
Skrzypczyk Zbigniew
Czaple
1970-1972
 
Wykaz piłkarzy, którzy włożyli swój wkład w rozwój klubu LZS Czaple w latach 1956 - 2011
 
Makowski Jan Czaple 1956-1968 obrona
Makowski Henryk Czaple 1956-1968 obrona
Makowski Józef Czaple 1956-1966 obrona
Połaczewski Czesław Czaple 1956-1960
Bartuzel Roman Czaple 1956-1960
Czarnecki Józef Czaple 1956-1959 obrona
Sybis Krystian Czaple 1956-1960 II –gi bramkarz
Trytek Aleksander Czaple 1956-1959
Stankowski Aleksander Czaple 1956-1959
Skrzypczyk Zygmunt Czaple 1956-1958 I -wszy bramkarz
Dżygała Władysław Czaple 1956-1958 napastnik
Gębacz Józef Czaple 1956-1958 obrona
Zieliński Mundek Czaple 1957-1959 III –ci bramkarz
Kaczyński Edward Czaple 1956- 1958 napastnik
Paszkiewicz Anatol Czaple 1956- 1958 napastnik
Kaczyński Mieczysław Czaple 1956-1972 napastnik
Sybis Marian Czaple 1958-1973 stoper
Polak Jan Czaple 1958-1964 napastnik
Otwinowski Zdzisław Czaple 1956-1959 pomoc
Głowacki Tadeusz Czaple 1964-1968 V-ty bramkarz
Bartuzel Zdzisław Czaple 1969-1970 VI- ty bramkarz
Orzechowski Marian Czaple 1968-1968 VII –my bramkarz
Sybis Tomasz Czaple 1973-1980 pomocnik
Kęska Henryk Czaple 1969-1975 pomocnik
Makowski Ryszard Czaple 1975-1978 pomocnik
Kazek Władysław Czaple 1966-1969 stoper
Kaczmarzyk Marian Czaple 1964- 1968 pomocnik
Ostręga Edward Czaple 1966-1966 napastnik
Kwiatkowski Zdzisław Czaple 1968-1969 pomocnik
Ostręga Kazimierz Czaple 1968-1969 napastnik
Siuta Marian Czaple 1963-1965 napastnik
Siedlecki Czesław Czaple 1968-1969 napastnik
Siedlecki Jan Czaple 1969-1969 pomocnik
Świst Jan Czaple 1969-1969 pomocnik
Czatrowski Marian Czaple 1969-1969 pomocnik
Czarnecki Zbigniew Czaple 1968-1974 napastnik
Połaczewski Leszek Czaple 1966-1973 obrońca
Wróbel Edward Czaple 1970-1970 pomocnik
Makowski Stanisław Czaple 1975- 1978 pomocnik
Berezowski Adam Czaple 1970-1970 pomocnik
Połaczewski Mieczysław Czaple 1972-1975 pomocnik
Połaczewski Jerzy Czaple 1969-1975 napastnik
Czarnecki Henryk Czaple 1968-1974 pomocnik
Paszkiewicz Mieczysław Czaple 1969-1970 pomocnik
Leśniewski Ryszard Czaple 1969-1969 pomocnik
Połaczewski Bogdan Czaple 1968-1969 napastnik
Rychlicki Mieczysław Czaple 1969-1969 pomocnik
Więcek Stanisław Czaple 1969-1973 napastnik
Rychlicki Stanisław Czaple 1969- 1975 napastnik
Rychlicki Józef Czaple 1970- 1973 pomocnik
Rychlicki Franciszek Czaple 1975-1980 pomocnik
Skrzypczyk Edward Czaple 1968-1970 napastnik
Skrzypczyk Zbigniew Czaple 1970-1972 XII -ty bramkarz
Kłosowicz Gutek Czaple 1969-1970 XI-ty bramkarz
Trytek Eugeniusz Czaple 1969-1975 napastnik
Trytek Ludwik Czaple 1975-1980
Kłosowicz Grzegorz Czaple 1969 –1970
Kłosowicz Zbigniew Czaple 1975-1978
Trytek Czesław Czaple 1975-1980
Kaczmarzyk Józef Czaple 1970-1973 napastnik
Brzozowski Jan Czaple 1970-1975 napastnik
Brzozowski Zdzisław Czaple 1969-1969 pomocnik
Bartuzel Kazimierz Czaple 1964-1964 pomocnik
Aduszkiewicz Tadeusz Czaple 1969-1969 pomocnik
Bartuzel Szczepan Czaple 1968-1975 napastnik
Bernacki Zenon Czaple 1975-1980 pomocnik
Czarnecki Włodzimierz Czaple 1975-1978 pomocnik
Bartuzel Lucjan Czaple 1975-1980 napastnik
Bartuzel Mirosław Czaple 1975-1980
Bartuzel Henryk Czaple 1975-1980
Bartuzel Andrzej Czaple 1975-1980
Nowalski Tomasz Czaple 1975-1977
Bartuzel Marek Czaple 2000-2005
Płotnicki Jerzy Skorzynice 1958-1960
Węgier Władysław Skorzynice 1958-1960
Broda Tadeusz Skorzynice 1958-1964 IV-ty bramkarz
Brojak Stanisław Skorzynice 1962-1962 pomocnik
Chlebowicz Franciszek Skorzynice 1960-1964 obrońca
Chlebowicz Zdzisław Skorzynice 1965-1968 napastnik
Chlebowicz Bogdan Skorzynice 1967-1972 napastnik
Chlebowicz Jan Skorzynice 1968-1972 napastnik
Chlebowicz Ryszard Skorzynice 1969-1970 obrońca
Węgier Michał Skorzynice 1968-1970 napastnik
Januszczyc Adam/Józef/ Skorzynice 1969-1969 napastnik
Junkiewicz Zbigniew Skorzynice –Czaple 1963- 1975 obrońca
Junkiewicz Tadeusz Skorzynice- Czaple 1965-1966 pomoc
Dudek Kazimierz Skorzynice 1969-1970 bramkarz
Chapiński Mieczysław Zbylutów 1969-1970 VIII-my bramkarz
Skonieczny Stanisław Raciborowice 1968-1969 napastnik
Puchalski Tadeusz Raciborowice 1970-1970 pomocnik
Śmietanka Lesław Legnica 1970-1975 X-ty bramkarz
Sadło Jan Legnica 1958-1959 pomoc
Iwański Waldemar Twardocice 1968-1970 napastnik
Kasprzyk Twardocice 1968-1970 pomocnik
Kucharski Tadeusz Nowa Wieś Grodz. 1969-1970 IX –ty bramkarz
Urban Jan Nowa Wieś Grodz. 1969-1969 pomocnik
Pisarski Jan Nowa Wieś Grodz. 1969-1969 napastnik
Wabiszczewicz Kazimierz Nowa Wieś Grodz. 1969-1970 pomocnik
Zwierzyńki Józef Nowa Wieś Grodz. 1970-1971 napastnik
Zwierzyńki brat Nowa Wieś Grodz. 1971-1973 napastnik
Antosiak Antoni Wojcieszyn 1968-1969 napastnik
Stalski Tadeusz Pielgrzymka 1968-1969 napastnik
Tatuś Dariusz Pielgrzymka 1968-1969 pomocnik
Pękala Władysław Jerzmanice Zdr. 1967-1969 napastnik
Korczak Mieczysław Sędzimirów 1960-1969 napastnik
Nebestny Adolf Sędzimirów 1958-1960 pomoc
Guga ................ Sędzimirów 1958-1960 pomoc
Owsik Mundek Sędzimirów 1959-1960 napastnik
Kwaśniak Wojciech Sędzimirów 1960-1969 obrońca
Szymański Kazimierz Sędzimirów 1960-1969 obrońca
Korczak Bronisław Sędzimirów 1969-1969 pomocnik
Gil Stanisław Sędzimirów 1969-1969 pomocnik
Dyszkiewicz Stanisław Sędzimirów 1969-1970 pomocnik
Gil Kazimierz Sędzimirów 1969-1970 pomocnik

Listę wstępną zawodników dnia 11 lipca 2011 r. sporządził Zbigniew Junkiewicz

Zawodnicy grający w LZS Czaple w latach 1992- 2010 wg legitymacji członkowskich zebranych u byłego prezesa Janusza Puchalskiego - sporządziła Patrycja Hołownia
 
1
Lesław Lenczewski
1992-1999
2
Jarosław Włodarczyk
1992-1997
3
Janusz Puchalski
1992-2000
4
Ryszard Gorwa
1991-1999
5
Piotr Idziak
1991-1997
6
Waldemar Żurkowski
1995-2003
7
Krzysztof Struk
1995-1997
8
Krystian Pianeta
1995-1997
9
Krzysztof Gębala
1995-1997
10
Paweł Paszkiewicz
1994-1999
11
Mirosław Warchoł
1994-1998
12
Piotr Duma
1993-1997
13
Rafał Proć
1994-2004
14
Dariusz Patreucha
1996-2001
15
Krzysztof Kozioł
1996-1997
16
Jan Poniatowski
1996-2000
17
Leszek Lenczewski
1996-1999
18
Józef Stosor
1997-2001
19
Piotr Listwan
1997-1998
20
Marek Puchalski
1997-1999
21
Rafał Ordys
1999-2001
22
Waldemar Kazek
1998-2003
23
Grzegorz Włodarczyk
1998-2003
24
Michał Szewczyk
1998-2001
25
Łukasz Zieliński
1999-2001
26
Ryszard Chrzanowski
1999-2001
27
Janusz Bajor
1998-2001
28
Paweł Kostrzewa
1999-2001
29
Andrzej Kostrzewa
1998-1999
30
Robert Kostrzewa
1999-2001
31
Ryszard Chrzanowski
2000-2001
32
Adam Poznar
2000-2001
33
Rafał Ordys
2000-2001
34
Daniel Rychlicki
2000-2011
35
Daniel Serafin
2000-2001
36
Henryk Krukowski
2000-2003
37
Daniel Szczepaniak
2000-2003
38
Józef Stosor
2000-2001
39
Michał Szewczyk
1999-2001
40
Adam Pastuszak
2001-2004
41
Daniel Szczepaniak
2000-2003
42
Wojciech Zając
2000-2001
43
Marcin Sokołowski
2000-2001
44
Ireneusz Songajło
2000-2001
45
Jarosław Pisarski
2000-2001
46
Krystian Watoła
2001-2003
47
Jacek Jurczak
2002-2003
48
Andrzej Żurawiecki
2002-2003
49
Paweł Kostrzewa
2002-2003
50
Andrzej Jaz
2005-2007
51
Maciej Zieliński
2004-2005
52
Łukasz Janiec
2004-2005
53
Daniel Zabiega
2004-2005
54
Grzegorz Kucy
2005-2008
55
Kamil Kozyra
2006-2008
56
Michał Drelinkiewicz
2005-2007
57
Michał Dziedzic
2005-2009
58
Arkadiusz Bardziński
2007-2009
59
Przemysław Stojanos
2008-2010
60
Marcin Stojanos
2008-2010
61
Damian Świca
2008-2010
62
Tomasz Ekiert
2008-2010
63
Adrian Likwiarz
2010-2011
64
Tomasz Ślusarczyk
2004-2016
Rok 1970, drużyna LZS Czaple
LZS Czaple. Bramkarz Tadeusz Głowacki, rok 1962
 
Według wspomnień Zbigniewa Junkiewicza w latach 1968 – 1970 przy LZS Czaple istniała sekcja tenisa stołowego. Prezesem drużyny był Jan Makowski, a mecze rozgrywane były w składzie indywidualnym: Zbigniew Junkiewicz, Jan Siedlecki, Marian Kaczmarzyk, Mieczysław Kaczyński, Marian Sybis oraz w miksie : Alina Rychlicka i Zbigniew Junkiewicz. Zawodnicy z LZS Czaple występowali również w corocznych rozgrywkach powiatowych., zajmując punktowane miejsca w rundzie ćwierćfinałowej.
 
Koniec i upadek klubu piłkarskiego LZS Czaple w 2016 roku dla jednych był tragedią, innym dał nowe szanse.

W futbolu swoje pasje realizował między innymi Tomasz Ślusarczyk, a rozwiązanie drużyny skłoniło go do szukania nowego hobby. Padło na bieganie, a w lipcu 2018 roku z inicjatywy Tomasza Ślusarczyka i Grzegorza Włodarczyka powstaje grupa biegowa Biegusy Czaple. Oni jako pierwsi biegali po okolicy ubrani przy tym w obcisłe stroje wzbudzali zainteresowanie i uśmiech na twarzach mieszkańców. Śmiali się z nas, że biegamy po wsi w rajtuzach – wspomina Tomasz. Swoją pasją biegania stopniowo zarażali kolejne osoby, powoli zaczęła zawiązywać się grupa i przyjaźń.

 
Artykuł opracowali: Zbigniew Junkiewicz Patrycja Hołownia

https://photos.app.goo.gl/C4cshnI446LjVPZR2  - Czaple.50-lecie LZS Czaple