Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnickie Conversatorium Organowe

LEGNICA. Od 12 do 16 września odbywać się będzie 37. Legnickie Conversatorium Organowe im. Stanisława Moryto. Serdecznie zapraszamy do Kościoła Marii Panny oraz Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej na spotkania ze współczesną muzyką organową na najwyższym poziomie. Podczas tegorocznej edycji wysłuchamy pięciu koncertów, które zawierać będą akcenty legnickie. Pierwszym z nich będzie koncert inauguracyjny zatytułowany "30-lecie Legnickiej Akademii Filmowej" podczas którego przy organach zasiądzie Adam Tański, drugim będzie Koncert finałowy "Jazzowe inspiracje", podczas którego wystąpi Patrycjusz Gruszecki Trio oraz Maciej Zakrzewski. Gościć będziemy również doskonale znanych legnickiej publiczności wybitnego saksofonistę Pawła Gusnara organistę Piotra Arseniuka oraz pianistkę Phan Ha Ngan, która wystąpi wraz z Kwartetem Prima Vista. Wstęp na wszystkie koncerty jest WOLNY.

Legnickie Conversatorium Organowe

"Jak co roku spotykamy się u progu jesieni, by wspólnie kontemplować i eksplorować nieznane przestrzenie muzyki z udziałem organów – króla instrumentów. Gromadzimy się w gościnnych progach Kościoła Mariackiego Marii Panny oraz w Akademii Rycerskiej, które są domem Conversatorium, aby dać się ponieść chwili, pozwolić zatopić się w muzycznych kolorach, aby choć na chwilę zatrzymać się i kontemplować piękno będące odbiciem nieskończoności" - słowami dyrektora artystycznego Michała Sławeckiego serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu w towarzystwie doskonałej muzyki.

Legnickie Conversatorium Organowe im. prof. Stanisława Moryto organizowane jest od 1986 roku i na mapie polskich imprez organowych wyróżnia się dużą odwagą w kreowaniu muzycznych pomysłów. Festiwal popularyzuje współczesną twórczość organową i kameralną, a przede wszystkim służy promocji młodych kompozytorów i wykonawców. Podczas LCO usłyszeć możemy zarówno prawykonania, improwizacje, jak i klasyczne dzieła interpretowane przez współczesnych muzyków. Celem festiwalu jest stworzenie kompozytorom, wykonawcom i teoretykom muzyki z kraju i zagranicy warunków do systematycznych spotkań i dyskusji na temat najnowszej twórczości na organy, inspirowanie kompozytorów do poszukiwań i eksperymentów, a także popularyzacja wiedzy o wysokiej klasy instrumencie, jakim są organy w ewangelickim kościele Marii Panny (dawniej wydarzenia w ramach LCO odbywały się w katolickiej katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła). Od 2012 roku dyrektorem artystycznym Legnickiego Conversatorium Organowego jest dr hab. Michał Sławecki, a w 2019 roku festiwal przyjął imię profesora Stanisława Moryto (1947-2018), pomysłodawcy i pierwszego dyrektora artystycznego legnickiego festiwalu.

Powiązane wpisy