Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prawdę w obrazie się czuje

LEGNICA. W Galerii Sztuki odbył się drugi etap obrad jury Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, do którego zakwalifikowano 21 spośród 60 zgłaszających się artystów. Na Konkurs, organizowany przez legnicką Galerię od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, nadesłano rekordową ilość zgłoszeń – jurorzy do drugiego etapu wybierali spośród 188 prac. W rezultacie obradowano nad 64 pracami. Wernisaż, podczas którego poznamy laureatów tegorocznych PROMOCJI, odbędzie się 15 grudnia w Galerii Sztuki w Legnicy.

Prawdę w obrazie się czuje

Jak zauważyli jurorzy tegorocznego Przeglądu, w twórczości młodych artystów dominuje abstrakcja i eksperymenty. To eksperymenty z medium – na pokonkursową wystawę trafią obrazy wykonane m.in. z użyciem technik mieszanych, wyszywania, wycinania z blejtramów czy prace z elementami graffiti. W grudniu zobaczymy zatem wyjątkowo zróżnicowaną, ciekawą wystawę, prezentującą najnowsze trendy we współczesnym malarstwie i obrazującą głos najmłodszego pokolenia artystów.
Jurorzy zwrócili uwagę nie tylko na technikę, ale i na tematykę zgłoszonych prac. Dominują indywidualne historie i dokumentacja przeżyć, mniej jest polityki czy tematów związanych ze społeczeństwem. Nie brakło refleksji na temat jakości malarstwa w ogóle: „prawdę w obrazie, czy prawdę w dziele sztuki się czuje. To może być praca złożona z dwóch kresek, ale jeśli tą prawdę posiada, to można poczuć” – podkreśliła Kama Wróbel.

W jury tegorocznej edycji znalazło się grono teoretyków i praktyków sztuki z całej Polski. Wśród nich: Justyna Adamczyk – artystka, której prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w OP ENHEIM, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu czy Muzeum Narodowego w Gdańsku. Laureatka licznych nagród, m.in. w legnickich Promocjach; Łukasz Musielak – krytyk sztuki, filozof, wykładowca akademicki w ASP w Szczecinie na Wydziale Malarstwa, redaktor książek i autor tekstów; Marek Wasilewski – artysta i autor tekstów o sztuce. Profesor na Wydziale Animacji i Intermediów UA w Poznaniu, dyrektor galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu; Kama Wróbel – kuratorka i historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka, dyrektorka oraz prezeska fundacji OP ENHEIM oraz Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy, organizatorka i kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce i programów edukacyjnych, animatorka, menedżerka i teoretyczka kultury.

Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści sześć osób. Sześć razy przyznano tytuł ex aequo. Pozostałe nagrody i wyróżnienia powędrowały do jeszcze szerszego grona młodych artystów. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki. Od 2023 roku konkurs odbywa się w formule biennale (czyli co dwa lata).

Lista zakwalifikowanych:
Anna Bajon, Natalia Borkowska (Borczi), Hubert Dolinkiewicz, Kinga Flasza, Tobiasz Frączek, Ada Jurczak-Łowkis, Agata Knapik, Nikita Krzyżanowska, Barbara Kuchnowska, Wojciech Kucia, Mateusz Majchrzak, Dominika Makowska, Daniel Mikulski, Alicja Okrój, Katarzyna Pitek, Marta Prabucka, Justyna Rudzińska, Łukasz Sawicki, Adam Stępień, Marlena Szewczyk, Katarzyna Żugaj.

Powiązane wpisy