Niesamowita pogoń Szymczaka dała mu Puchar Polski

LEGNICA. XXVIII Puchar Polski w Scrabble rozgrany w Akademii Rycerskiej w Legnicy wygrał Jakub Szymczak. W finale spotkało się dwóch byłych Mistrzów Polski, a pokonanym w finale okazał się lider rankingu Dominik Urbacki. Mistrzem Ziemi Legnickiej został po raz drugi (ostatnio 11 lat temu) został Bartosz Morawski.

Jak co roku Legnica gościła najlepszych scrabblistów, którzy walczyli o Puchar Polski. W sobotnich rozgrywkach grupowych nie brakło niespodzianek. Do ćwierćfinałów awansowali Mariusz Wrześniewski, Błażej Ochocki, Zofia Śmiech, Bartosz Morawski, Justyna Górka, Dominik Ulejczyk, Dominik Urbacki i Jakub Szymczak. Dwaj ostatni wywalczyli sobie grę w finale. W półfinałach swoje mecze zremisowali 1:1 i awansowali dzięki lepszemu bilansowi małych punktów. Dominik ze swoim imiennikiem Dominikiem Ulejczykiem (dla którego było to pierwsze miejsce na podium w scrabblowej karierze). Jakub pokonał Justynę Górkę. Dwumecz finałowy zapowiadał się niezwykle ciekawie. Mierzyli się bowiem dwaj byli Mistrzowie Polski. W pierwszej grze wysoko wygrał Urbacki i szanse na wygraną Szymczaka były niewielkie. Łodzianin pokazał jednak sportową ambicję i dzięki subtelnemu uśmiechowi losu zdołał odwrócić losy meczu mając do odrobienia aż 145 punktów.

Na dwa ruchy przed końcem drugiej partii prowadził stoma punktami. Partię zakończył dwoma premiami NIKNIJŻE i SPIRALE za łącznie 139 punktów i pokonał Urbackiego o ponad 200 oczek. To wystarczyło by Szymczak po raz pierwszy w karierze wzniósł Puchar Polski w geście tryumfu.

Mistrzem Ziemi Legnickiej został Bartosz Morawski, który wyprzedził Krzysztofa Obremskiego i Karola Wyrębkiewicza.

Sponsorami turnieju było Legnickie Centrum Kultury, firma kosmetyczna OnlyBio, klub piłkarski Miedź Legnica, Urząd Miasta Legnica i cukiernia Korneliusz Okoń.

Organizatorami rozgrywek był portal LCA.PL i Polska Federacja Scrabble.