Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Światowy folklor w Zamienicach (FOTO)

GMINA CHOJNÓW. W sobotę 8 lipca niewielka miejscowość Zamienice w Gminie Chojnów gościła zespoły folklorystyczne z całego świata, które z różnych zakątków przyjechały na koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.
Na zamienickiej scenie zaprezentowały się grupy z Meksyku, Senegalu, Indii, Serbii, Macedonii Północnej, Gruzji, Tajlandii i Maroka. Feeria barwnych strojów, dźwięków i rytmów, żywiołowych tańców oczarowywała licznie zgromadzoną publiczność do późnych godzin wieczornych.

Światowy folklor w Zamienicach (FOTO)

Wszystko to odbyło się w ramach Łemkowskiego Kermeszu, który już po raz dziewiętnasty był organizowany przez Gminę Chojnów i Parafię Greckokatolicką pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Zamienicach. Impreza rozpoczęła się od akatystu do Św. Jana Chrzciciela, bowiem jak nakazuje tradycja, łemkowski kermesz, czyli odpust parafialny, powinien łączyć w sobie coś dla ducha i coś dla ciała. Po nabożeństwie uczestnicy Kermeszu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Łemków – przesiedlonych w ramach akcji „Wisła” jako wyraz pamięci i czci.
W uroczystościach wziął udział Zastępca Wójta Gminy Chojnów Grzegorz Styrkowiec, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Chojnów Renata Ostropolska, Radni Gminy Chojnów Józef Przyłucki, Ryszard Dulik oraz Piotr Ficek oraz Sołtys Wsi Rokitki Grażyna Sierpina.

Podczas „Łemkowskiego Kermeszu” odbyło się uroczyste wręczenie nagrody dla zwycięzcy w ubiegłorocznym konkursie pn. „Łemkowie – moi przodkowie, krewni, przyjaciele, sąsiedzi”, organizowanym przez Gminę Chojnów we współpracy z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera”. Za swoją pracę – monografię rodziny – została nagrodzona Danuta Szklarz mieszkanka Jaroszówki. Wyróżnienie – bon o wartości 300 zł – wręczył Zastępca Wójta Grzegorz Styrkowiec.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy sceniczne. W pierwszej kolejności zaprezentowały się zaprzyjaźnione zespoły lokalne: Zespół Śpiewaczy „Łastiwoczka” z Przemkowa – laureat tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga, która jest najwyższym odznaczeniem w Polsce przyznawanym za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej. Na scenie zaprezentował się również Łemkowski Zespół Kameralny „Kwitoczok” działający przy Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy, który podczas XVI Międzyszkolnych Spotkań Akordeonowych w Głogowie zdobył pierwsze miejsce w kategorii zespołów kameralnych. Wystąpił również Zespól Folklorystyczny „Goliszowianie” z Gminy Chojnów, prezentując swój najnowszy program artystyczny.

Druga część to prezentacje zespołów Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Zamienicką publiczność oczarowali mariachi z Meksyku, którym towarzyszyły tancerki w pięknych, różnokolorowych sukniach. Energii i żywiołowości nie brakowało Gruzinom, którzy prezentowali balet inspirowany sztukami walki. Zaskoczeniem dla widzów byli Senegalczycy, którzy przy muzyce jedynie bębna tańczyli na szczudłach. W klimat rodem z Bollywood wciągnęli widzów zachwycający Hindusi. Wielu ciepłych emocji i wzruszeń dostarczył występ najmłodszych uczestników festiwalu Zespołu „Kyczerka”, którzy z niezwykłą naturalnością i ogromnym zaangażowaniem prezentowali gry, zabawy, wyliczanki i zaśpiewy charakterystyczne dla dziecięcego folkloru.

Koncert poprowadził znany z miłości do gór, folkloru i naturalnych instrumentów muzycznych Joszko Broda.

To wspaniałe wydarzenie, które odbywa się w naszej gminie, daje nam wszystkim niezwykłe doznania artystyczne, ale też możliwość poznania kultur z najdalszych zakątków świata – mówił Zastępca Wójta Grzegorz Styrkowiec. – Dzięki festiwalowi mamy na wyciągnięcie ręki folklor Meksyku, Tajlandii, Gruzji, Maroka. Cieszę się, że spotykamy się razem i mimo różnic językowych, kulturowych i obyczajowych, doceniamy wartość tego, co nas łączy: muzyki, tańca, śpiewu. To nas ubogaca i rozwija.

Część koncertową kończył Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który zaprezentował publiczności inscenizację sobótkową, związaną z nocą Kupały, podczas której starosta Łemkowskiego Kermeszu rozpalił ognisko. W tym momencie rozpoczęła się wspólna zabawa publiczności, zaproszonych gości i artystów, przy muzyce kapel ze „Świata pod Kyczerą”. Do tańca porywali żywiołowi mariachi z Meksyku, łemkowska kapela „Kyczery” oraz muzycy z Serbii i lokalny zespół łemkowski „Trojanda”.

Imprezie towarzyszyły wystawy łemkowskich strojów ludowych oraz fotografii, stoiska z tradycyjnymi łemkowskimi potrawami i rękodziełem, a także dmuchańce i kącik animacyjny dla dzieci, gdzie prowadzone były m.in. warsztaty plecenia wianków. Własne stoisko z wyrobami i rękodziełem przygotowali również podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie.

„Łemkowski Kermesz” i Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” cieszą się wysoką renomą i ponadprzeciętnym poziomem wykonawstwa, czego potwierdzeniem jest przynależność do Zrzeszenia Międzynarodowych Festiwali Tańca FIDAF – dodaje Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. – Jesteśmy dumni z tego, iż to wydarzenie odbywa się w naszej Gminie, gdzie do niewielkiej miejscowości przyjeżdża wielki i odległy świat. I jak pokazuje frekwencja, Łemkowski Kermesz przyciąga bardzo dużą publiczność, z czego można wnioskować, że ta oferta artystyczna trafia w gusta nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości z sąsiednich gmin i powiatów.

Sponsorem Łemkowskiego Kermeszu jest Gmina Chojnów. Wsparcia finansowego udzielił Bank Spółdzielczy w Chojnowie oraz prywatni darczyńcy: radni Piotr Ficek oraz Jan Kozubski. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz sponsorom serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.

{gallery}galeria/rozrywka/10-07-23-Festiwal-w-Zamienicach{/gallery}

Powiązane wpisy