Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstały Madonny Kresowe z recyklingu (FOTO)

KUNICE. Wernisażowi wystawy "Madonny Kresowe" w Wiejskim Ośrodku Kultury w Spalonej towarzyszyła wieczernica patriotyczna. Na wystawę zaprosili: Zarząd Powiatu Legnickiego reprezentowany przez starostów: Adama Babuśka i Janinę Mazur, Gmina Kunice reprezentowana przez zastępcę wójta Ewę Hoszowską, sekretarz gminy Ewę Buźdygan i przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Błądzińskiego oraz Koło Gospodyń Wiejskich  „Szczytniczanki” ze Szczytnik nad Kaczawą .
Na sali widowiskowej WOK-u zaprezentowano 7 obrazów przedstawiających słynne Madonny Kresowe. - Głównym celem tego plastycznego, artystycznego projektu jest to, by nie zapomnieć o tych Madonnach, które często zostały tu przewiezione i wiszą w wielu domach jako zwykły obrazek, a wcześniej były omodlone przez pokolenia naszych przodków. Chcemy przekazać młodemu pokoleniu pamięć o nich, pokazać im ich korzenie, historię, by wiedzieli skąd pochodzą, znali swoją tożsamość. Jest to również okazja do spotkania się i integracji Kresowian i ich potomków - mówiła Janina MAZUR, wicestarostów Powiatu Legnickiego. - Jestem dumna z tych pracy wykonanych pod czujnym okiem znakomitej artystki pani dr Edyty Roli-Marcinowskiej i jestem duma z zaangażowania w ten projekt mieszkańców powiatu legnickiego w szczególności gminy Kunice, Prochowic czy gminy Legnickie Pole.

Powstały Madonny Kresowe z recyklingu (FOTO)

Kuratorem wystawy jest dr Edyta Rola – Marcinowska: - Początkowo przymierzaliśmy się do wykonania Madonn Kresowych z tkaniny i włóczki. Ostatecznie wszystkie cudowne prace zostały wykonane z... recyklingu. Z folii bąbelkowej i podartych ulotek, gazetek reklamowych marketów sieci handlowych itp. Najtańsza wykonana Madonna kosztowała nas... 5 zł a najdroższa 8 zł. Jestem pełna podziwu dla zaangażowania mieszkańców Spalonej, Szczytnik, Kunic, Prochowic czy Koskowic w tworzenie tych niezwykłych, unikatowych dzieł.

Ewa Hoszowska, zastępca wójta gminy Kunice; - Jestem dumna , że nasza gminy aktywnie bierze udział w utrwalaniu pamięci o Kresach i współuczestniczy w projektach związanych z krzewieniem tradycji i kultury kresowej. Jestem dumna, że przy tworzeniu tych cudownych Madonn Kresowych tak mocno zaangażowała się społeczność naszej gminy w szczególności KGW Szczytniczanki. Efekty prac tak niecodzienną techniką przerosły nie tylko moje oczekiwania. Dziękuję wszystkim z całego serca za wsparcie tego projektu patriotyczno-artystyczno-kresowego.

Organizatorzy przygotowali także wieczór pieśni kresowej i patriotycznej. W rolach głównych wystąpili: dzieci i młodzież ze Studia Piosenki w GOKiS Kunice,, Chór „Dnia Jednego” z Prochowic i przede wszystkim zespół „Przyjaciele” z Koskowic . Piotr ŻÓŁKIEWSKI i spółka,  liczną widownię zabrali w patriotyczna podróż w czasie prezentując w pieśniach i piosenkach najważniejsze wydarzenia z historii Polski w XX wieku. - Dziękuje za lekcję historii Polski na żywo - w imieniu zebranych podziękowała zespołowi Przyjaciele Wanda GOŁEBIOWSKA, dyrektor Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Legnicy.

Dodajmy, że wystawa dostępna będzie w dniach 17-24 listopada 2023 r. w godz. 11:30-19:30, w niedzielę (19.11) po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z p. Alicją Suszek pod nr tel. 797-417-283.

Fot. Zbigniew Jakubowski

Powiązane wpisy