Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gotowi na II Marsz Historyczny? Start już w niedzielę!

GRODZIEC. Ochotnicza Straż Pożarna w Grodźcu dała się poznać jako instytucja dbająca nie tylko o bezpieczeństwo, ale i edukację okolicznych mieszkańców. Tym razem strażacy postanowili kontynuować tradycję Marszu Historycznego, którą zapoczątkowano w grudniu ubiegłego roku. Mimo trudnych warunków frekwencja dopisała i głównie za namową uczestników pierwszego rajdu, postanowiono zrealizować jego druga odsłonę. Tym razem zmieniono nieco formę, skrócono dystans, ale miłośnicy przyrody, aktywnego wypoczynku bądź historii z pewnością będą bardzo zadowoleni. Miłośnicy hardcorowego spaceru pięknymi terenami wyruszą na trasę Marszu już w niedzielę.

Gotowi na II Marsz Historyczny? Start już w niedzielę!

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja, odbyła się 9 grudnia i wzięło w niej udział 29 osób. To bardzo dobry wynik, ponieważ ta aktywna forma wypoczynku, połączona z lekcją historii, mogła dać się we znaki. Marsz miał charakter dzienno- nocny, a dystans jaki pokonali uczestnicy wyniósł aż 23 kilometry!

Po starcie spod kościoła w Grodźcu zaliczano kolejne ważne dla okolicy obiekty, takie jak między innymi pałac w Grodźcu, kamieniołom w Czaplach, krzyż pokutny w Nowej Wsi Grodziskiej, oraz pomnik upamiętniający Obozowisko Wojsk Napoleońskich pomiędzy Pielgrzymką a Nową Wsią Grodziską.

Po przerwie na naładowanie akumulatorów, uczestnicy przedzierali się zaroślami w kierunki Mniszej Górki, odwiedzili nieistniejąca już leśniczówkę, przy której jest mogiła zamordowanego przez wojska sowieckie leśniczego wraz z rodziną. Kolejnymi elementami wyprawy były bardzo ciekawe, choć przez wielu nieznane atrakcje wsi Grodziec, słynącej głównie z późnogotyckiego zamku.
Choć na pierwszy rzut oka dystans oraz trasa mogą przerażać, to na mecie wszyscy byli uradowani, niemal od razu zapewniając, że oczekują drugiej edycji. Strażacy nie za bardzo mieli więc wyjście i już w najbliższą niedzielę wyruszy II Marsz Historyczny.

- Ubiegłoroczny marsz wszystkim bardzo się spodobał i po apelach osób w nim wędrujących, postanowiliśmy zorganizować drugą edycję. Tym razem dystans będzie krótszy i wyniesie około dziesięciu kilometrów, gdyż chcielibyśmy zachęcić do takiej formy wypoczynku młodzież szkolną. Obecnie do marszu zgłosiło się czterdzieści pięć osób, z czego sporą część stanowi właśnie młodzież. Liczymy na kolejne zgłoszenia i ostateczną frekwencją w granicach sześćdziesięciu osób – powiedział Mirosław Skulski z OSP Grodziec.

Przewodnikiem marszu, będzie Pan Wiesław Surówka, a więc człowiek znający Grodziec i okolice jak własną kieszeń. Prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Grodźca – „Kasztelania” potrafi ciekawie opowiedzieć o zamierzchłych czasach, a trzeba przyznać, że przed laty na tutejszych ziemiach działo się naprawdę wiele.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, bez wyjątków. Młodszych, starszych, całe rodziny wraz z pupilami, spacerowiczów, biegaczy czy osoby uprawiające nordic walking.
Dla mieszkańców gminy, ale nie tylko, będzie to cenna lekcja historii, a zarazem upamiętnienie ważnych wydarzeń, o których wielu z nas nawet nie miało pojęcia.

- Po dotarciu na miejsca pamięci, zostanie zapalony znicz, odmówiona krótka modlitwa i wysłuchamy historii związanej z tym punktem. Takich miejsc pamięci, do których dotrzemy jest około dziesięciu. Finisz naszej wyprawy zaplanowaliśmy na Zamku Grodziec, gdzie zakończymy ogniskiem z kiełbaskami, ciepłą herbatą oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów za uczestnictwo w marszu – dodaje Skulski.

W połowie drogi przewidziany jest poczęstunek gorącą grochówką, ufundowaną przez Urząd Gminy Zagrodno, a podczas trwania marszu zaplanowano konkurs oraz niespodziankę dla młodzieży.

Trasa marszu:
Zamek Grodziec
Kościół w Grodźcu- Kaplica Szelendorfów, Grobowce Von Benke, Von Kondratowicz
Aleja Lipowa z XVIII wieku
Piec Wapienniczy z przełomu XVIII i XIX wieku
Kopalnia Upadowa XX wiek
Mogiła zamordowanego małżeństwa obok byłej Leśniczówki
Mnisza Góra- fundament średniowiecznej wieży szubienicznej
Kamieniołom Bazaltu XIX wiek
Pomnik zakończenia wojny śląskiej
Tablica pamiątkowa na Kaplicy ŚP. Ks. Mieczysława Tylutkiego
Obelisk pamiątkowy przy remizie
Witanówka – miejsce po byłym pomniku upamiętniający I wojnę światową
Grodziecki Park
Zamek Grodziec- meta.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj:
https://www.facebook.com/events/458685201414115/

Powiązane wpisy