Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przewodnik po geologiczno-przyrodniczych skarbach Pielgrzymki

PIELGRZYMKA . "Przewodnik geologiczno-przyrodniczy po gminie Pielgrzymka w Krainie Wygasłych Wulkanów" to nowa pozycja, która może zainteresować miłośników nauk o Ziemi. Autorem zasadniczej części geologicznej jest Aleksander Kowalski, pochodzący z Legnicy, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, a obecnie dr dolnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologiczny Instytut Badawczy, który świetnie zna Kaczawski świat.

Przewodnik po geologiczno-przyrodniczych skarbach Pielgrzymki
Przewodnik ukazał się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Został wydany przez Fundację Wulkan Energii & Gmina Pielgrzymka. Na bazie porozumienia PIGIB - Gmina Pielgrzymka sfinansował go NFOŚiGW. Liczba stron: 123.
 
Po wstępie, opisie świata skał i minerałów i budowy geologicznej obszaru gminy, analizie wydarzeń w kolejnych okresach geologicznych autor wprowadza czytelnika w kilka najbardziej interesujących stanowisk geologicznych i zbiory ciekawych obiektów mineralogicznych i geologicznych prezentowanych w Jesionkowej Chacie w Czaplach .
W terenie przenosimy się do kamieniołomu piaskowca Piekiełko, na Górę Obora, Cygańskie Skały, kamieniołomu Oczko, na Kopce, bazaltowego Świątka i Ostrzycy, a także żwirowni w Czaplach, gdzie można prześledzić efekty glacitektoniki.
 
Polecamy to lokalne, aczkolwiek świetne wydawnictwo. Brawa dla niewielkiej lokalnej fundacji: Wulkan Energii z Pielgrzymki. Dodam, że autorami pozostałej treści i gminie Pielgrzymka są: Wioleta Michalczyk, Marzena Szkutnik i Cezary Skała.

Powiązane wpisy