Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

XXI Biesiada Kresowa (FOTO)

PIELGRZYMKA. W sobotę na Zamku Grodziec rozpoczęła się, a w niedzielę w Pielgrzymce zakończyła, XXI Biesiada Kresowa. Nie zabrakło praktycznie niczego co ze wschodnimi kresami  miało coś wspólnego. Stoły wręcz uginały się od zaprezentowanego tradycyjnego jadła, domowe nalewki zachęcały do zdrowej degustacji,a stragany z wyrobami lokalnych twórców ludowych i rękodzieła ludowego dopełniały całego obrazu kultury wschodniego przygranicza . Wszystko to zostało przedstawione na tle przyśpiewek zespołów folklorystycznych . Biesiada Kresowa już dawno wyszła poza granice powiatu złotoryjskiego stając się wizytówką kulturalną gminy Pielgrzymka i powiatu złotoryjskiego.

XXI Biesiada Kresowa (FOTO)

 

Niedzielną część Biesiady rozpoczęła msza święta, zaś po niej barwny korowód przeszedł na boisko miejscowego klubu sportowego Fenix. Tradycyjnie w tym miejscu ustawiona była scena i dziesiątki barwnych stoisk. - Mam wielką satysfakcję, że Biesiada Kresowa z roku na rok rozrasta się ilościowo i jakościowo - nie krył satysfakcji Sebastian DĘBICKI, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pielgrzymce , organizatora Biesiady. - Przybywa nowych zespołów, nowych wystawców, nowych znamienitych gości, ale wciąż przy Biesiadzie jest to samo grono wypróbowanych przyjaciół.

Jak zwykle najwięcej emocji wywołał Konkurs Potraw i Nalewek Kresowych. O tym ,które jadło oraz który trunek zasługuje na wyróżnienie miało zdecydować wyłonione z zaproszonych specjalnych gości ośmioosobowe jury , a mianowicie : poseł Robert Kropiwnicki, burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski z małżonką, autorka książek o kuchni kresowej Barbara Jakimowicz-Klein, Tomasz Ogonowski, Stanisława Warmbrand, Krystyna Kunecka oraz Kazimierz Burtny. Ponieważ wszystkie konkursowe wschodnie dania smakowały całej komisji, trudno było wyłonić najlepszą potrawę i nalewkę. Z tej przyczyny wyróżniono wszystkich startujących twórców i ich produkty:

1/ Sybiraczki i Kresowianie z Sobieszowa za gołąbki ziemniaczane i orzechówkę,

2/ Koło Gospodyń Wiejskich z Pielgrzymki za Kresowy Płomień (Kulebiaczki) i nalewkę z białego bzu,

3/ Niespodziankę z Tomaszowa Bolesławieckiego za  Sataraż i śliwowicę,

4/ Macierzanki z Twardocic  za piróga z kasza gryczaną i nalewke z białego bzu,

5/ Czaplanki z Czapli za hreczniaka i malinówkę,

6/ Polanki z Nowej Wsi Grodziskiej za bułeczki na maślance  z farszem kapuściano-grzybowym i nalewkę z płatek róż,

7/ Fudzijanki z Proboszczowa za schab kresowy z orzechami i śliwkami wędzonymi i nalewkę smorodinówkę ( po polsku z czarnej porzeczki),

8/  Zagajnik z Zagajnika Wykroty za pierogi z kaszą gryczaną i serem i wiśniówkę.

Oprócz nagrodzonych dań przybyli amatorzy kresowego jadła mogli do woli zajadać się pierogami, rogalikami, pasztetami czy na słodko niezliczoną ilością ciast. Organizatorzy nie zapomnieli także o uczcie duchowej. Na scenie wschodni folklor zaprezentowały oprócz nagrodzonych gotujących lokalnych zespołów także pieśniarze z Częstochowy, Bytomia i Kaszub oraz sąsiadów ze wschodniej granicy z Ukrainy  Halyny Balaban i Nadii Mynai. Ta ostania uwiodła wszystkich pięknym tańcem i oszałamiającą urodą.

{gallery}galeria/rozrywka/07-08-16-biesiada-zespolow-kresowych-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

 

 

 

 

Powiązane wpisy