Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Powstaje klasa sportowa siatkarsko-piłkarska

JAWOR. W Szkole Podstawowej nr 5 w tym mieście powstanie klasa sportowa o profilu piłka nożna (dla chłopców) i siatkówka (dziewczęta). W najbliższy poniedziałek znani jaworscy sportowcy i zarazem pedagodzy: Anna Kulbida, Dariusz Szeliga i Marcin Dudek rozpoczną realizację nowatorskiego projektu w historii jaworskiej oświaty. Klasa ma liczyć tylko 20 miejsc. Dyrektorem szkoły jest pani Regina Michalak.

Powstaje klasa sportowa siatkarsko-piłkarska

 W roku szkolnym 2016/2017 utworzony zostanie jeden oddział sportowy realizujący oprócz czterech godzin podstawy programowej z wychowania fizycznego (w tym  2 godziny przeznaczone na zajęcia basenowe), sześciogodzinne ukierunkowane szkolenie sportowe z zakresu piłki nożnej dla chłopców i piłki siatkowej dla dziewcząt. Uczniowie z klasy sportowej realizować będą program szkolenia sportowego równolegle  z programem kształcenia ogólnego, właściwym dla danego typu szkoły.  
Zasady rekrutacji są bardzo proste... O przyjęciu do klasy sportowej może ubiegać się kandydat, który:   
-  posiada bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim o zdolności do uprawiania danego sportu wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza, zgodnie z odrębnymi przepisami

- uzyskał odpowiednią liczbę punktów za wyniki z przeprowadzonych prób sprawności fizycznej, ustalonych przez szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną

 - posiada pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na uczęszczanie do oddziału sportowego

-  w przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, o których mowa wyżej, niż liczba wolnych miejsc w oddziale sportowym, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę wyniki prób sprawności fizycznej.    18 kwietnia od  godz. 16.30 zostaną przeprowadzą testy sprawności fizycznej. Odbywać się będą na obiektach sportowych Szkoła Podstawowa Nr 5 w Jaworze – boisko sportowe i sala gimnastyczna. Wiemy na czym polegać będą wspomniane testy sprawnościowe...
1. SZYBKOŚĆ - bieg sprinterski w miejscu.   
Wykonanie: na komendę "start", szybki bieg w miejscu przez 10 sek. z wysokim unoszeniem kolan i klaśnięciem pod uniesioną nogą.   
Ocena: liczymy liczbę klaśnięć.          
Dziewczęta   Chłopcy   Punkty  12 klaśnięć   15 klaśnięć   Minimalny - 1 pkt.  16 klaśnięć   20 klaśnięć   Dostateczny - 2 pkt.  20 klaśnięć   25 klaśnięć   Dobry - 3 pkt.  25 klaśnięć   30 klaśnięć   Bardzo dobry - 4 pkt.  30 klaśnięć   35 klaśnięć   Wysoki - 5 pkt.  35 klaśnięć   40 klaśnięć   Wybitny - 6 pkt.    
2. SKOCZNOŚĆ - skok w dal z miejsca.   
Wykonanie: skok w dal z miejsca oznaczonego linią (progu), stopy równoległe do siebie, ugięcie nóg w kolanach - zamach rąk do tyłu - skok z zamachem rąk w przód z odbicia obunóż.   
Ocena: miara odległości od linii (progu) do tylnej krawędzi pięty (śladu). Odległość mierzy skaczący własnymi stopami (wynik zaokrągla się - mniej niż pół stopy - w dół, więcej niż pół stopy - w górę).
Dziewczęta   Chłopcy   Punkty  5 stóp   Minimalny - 1 pkt.  6 stóp   Dostateczny - 2 pkt.  7 stóp   Dobry - 3 pkt.  8 stóp   Bardzo dobry - 4 pkt.  9 stóp   Wysoki - 5 pkt.  10 stóp   Wybitny - 6 pkt.        
3. GIBKOŚĆ - skłon tułowia w dół.  
 Wykonanie: z pozycji stojącej - wyprostowanej (zasadniczej), ćwiczący wykonuje ciągłym powolnym ruchem skłonu tułowia w przód bez zginania nóg w kolanach!  
Ocena: zapis odpowiedniego poziomu wykonania.       
Dziewczęta   Chłopcy   Punkty  Chwyt oburącz za kostki.  Minimalny - 1 pkt.  Dotknięcie palcami obu rąk palców stóp.  Dostateczny - 2 pkt.  Dotknięcie palcami obu rąk podłoża.  Dobry - 3 pkt.  Dotknięcie szeroko rozwartymi palcami obu rąk podłoża.  Bardzo dobry - 4 pkt.  Dotknięcie całymi dłońmi podłoża.   Wysoki - 5 pkt.  Dotknięcie głową kolan.  Wybitny - 6 pkt.    
4. SIŁA MIĘŚNI BRZUCHA - "nożyce" poprzeczne.   
Wykonanie: leżenie tyłem (na plecach), uniesienie nóg tuż nad podłożem. Wykonywanie jak najdłużej ćwiczenia - tzw. "nożyce poprzeczne".   
Ocena: porównanie wyniku uzyskanego przez badanego z zapisem z tabeli (patrz poniżej).   
Dziewczęta Chłopcy Punkty 10 sek. 30 sek. Minimalny - 1pkt. 30 sek. 1 min. Dostateczny - 2pkt. 1 min. 1,5 min. Dobry - 3pkt. 1,5 min. 2 min. Bardzo dobry - 4pkt 2 min. 3 min. Wysoki - 5pkt. 3 min. 4 min. Wybitny - 6pkt.                                   
 
 Testy sprawności specjalnej.
 
Test nr 1 – Próba koordynacji ruchowej – żonglerka piłki.           
OPIS TESTU – Zawodnik ma za zadanie jak najdłużej żonglować piłką w kwadracie 5x5m. Zadanie rozpoczyna on z własnego podrzutu rękoma. Próbę wykonuje się dwukrotnie. W momencie upadku piłki na podłoże lub jej wyjścia całym obwodem poza pole kwadratu - liczenie zostaje wstrzymane. Wynik końcowy stanowi lepszy rezultat. Przed właściwym testem zawodnik może dwa razy spróbować żonglerki poza kwadratem. Za każde dotkniecie piłki badany otrzymuje 1 pkt.          
Test nr 2 – Uderzenie piłki do bramki po prowadzeniu lewą i prawą nogą.
            
OPIS TESTU – Zawodnik na sygnał rozpoczyna prowadzenie piłki (2) zakończone strzałami do bramki (3) lewą nogą, następnie biegł do piłki ustawionej z drugiej strony (4), prowadził piłkę (5) i wykonywał uderzenie prawą nogą (6). Próbę wykonywać 3 razy na lewą nogę i 3 razy na prawą. Piłka musi wpaść do bramki w powietrzu przecinając jej światło bez kontaktu      z podłożem. Ocenie podlega:
- piłka lecąca z powietrza w światło bramki - 3 pkt.  - po odbiciu od podłoża, po podłożu - 2 pkt.  - trafienia w poprzeczkę, słupki - 1 pkt.  
       
Test nr 3 – Bieg zwinnościowy
           
OPIS TESTU – Zawodnik ma za zadanie przebiec jak najszybciej z linii startu (między pkt. X/Y) dookoła markerów A, B, C i D do linii mety (między pkt. E/F). Zawodnik startuje na komendę „Gotów - Start.” Czas jest zatrzymywany w momencie, gdy badany przekroczy linię mety. Próbę zawodnik wykonuje 1 raz. Ewentualne powtórzenie może nastąpić jedynie wtedy, gdy badany nie ukończył próby w prawidłowy sposób tj.: np. upadł, poślizgnął się lub nie obiegł któregoś z pachołków.           
Test nr 4 – Drybling
           
OPIS TESTU – Zawodnik stoi z nogą na piłce na linii startu (między pkt. X/Y) i ma  za zadanie wykonać drybling po określonym torze. Odmierzanie czasu rozpoczyna się  w momencie, gdy badany przekroczy linię startu. Zawodnik ma po kolei dobiegać z piłką do punktów A, B, C i D, a następnie przebiec linię mety (między pkt. E/F) i zatrzymać za nią piłkę. Badany obiega pachołki. Pachołków nie wolno dotknąć piłką. W przypadku, gdy badany nie ukończył próby w prawidłowy sposób (poślizgnął się, przewrócił lub dotknął któregoś z pachołków, nie zatrzymał piłki lub nie przebiegł linii mety – próbę musi powtórzyć. Drugie błędne wykonanie oznacza dyskwalifikację zawodnika. Ocenie podlega technika prowadzenia piłki w skali od 0 - 5pkt.        
SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU SIATKARSKO-PIŁKARSKIM W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 W JAWORZE
  W procedurze naboru do klas o profilu siatkówka- dziewcząt dokonuje się pomiaru podstawowych cech somatycznych dziewcząt to jest wysokości i masy ciała oraz podstawowych parametrów sprawności motorycznej m.in: siły dynamicznej obręczy barkowej (rzut piłką lekarską 1 kg oburącz w przód), siły eksplozywnej kończyn dolnych (skok w dal  z miejsca), wytrzymałości szybkościowej (bieg wahadłowy na odcinku 10 m w ciągu 45 s).  Nabór dokonywany jest przez nauczycieli trenerów w obiektach różnych szkół, obejmuje ocenę:  1. budowy somatycznej (parametry długościowe i szerokościowe tułowia i kończyn, wskaźniki morfologiczne), 2. sprawności motorycznej specjalnej: skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg wahadłowy, wyskok dosiężny w górę i z rozbiegu, bieg po kopercie.   Przed przystąpieniem  do prób należy przeprowadzić rozgrzewkę, w której będą zawarte elementy ruchowe występujące w poszczególnych próbach sprawnościowych. Wszystkie próby przeprowadzone powinny być w sali sportowej.   OPIS TESTÓW STOSOWANYCH PODCZAS NABORU  TEST OCENIAJĄCY SIŁĘ EKSPLOZYWNĄ KOŃCZYN DOLNYCH:

– skok w dal z miejsca  Przybory: taśma miernicza, linia odbicia wyznaczona na parkiecie  Przebieg próby: badany wykonuje skok w dal z postawy stojąc w małym rozkroku, stopy ustawione równolegle, place przed linią, ugięcie kolan, przeniesienie kończyn dolnych dołem w tył, przez energiczny zamach w przód z równoczesnym wyprostem kończyn dolnych, następuje odbicie od podłoża i skok na maksymalną odległość, lądowanie na obie stopy. Próba jest wykonywana dwukrotnie, liczy się lepszy wynik.  Wynik: odległość skoku dłuższego mierzona od linii odbicia do miejsca zetknięcia tylnego brzegu pięty z dokładnością 1 cm.   
TEST OCENIAJĄCY SIŁĘ EKSPLOZYWNĄ KOŃCZYN DOLNYCH - SKOK DOSIĘŻNY 

Przybory: listwa odczytu, miarka  Przebieg próby: badany staje bokiem do listwy odczytu i zaznacza swój wynik, , mierzony jest zasięg jednorącz. Po zapisaniu zasięgu ćwiczący staje bokiem dominującym do listwy odczytu wyników. Wykonuje maksymalny wyskok w górę z dotknięciem listwy odczytu  w jak najwyższym punkcie. Wynik: Od uzyskanego wyniku odejmowany jest zasięg. Różnica mierzona w centymetrach jest punktowana TEST OCENIAJĄCY SIŁĘ DYNAMICZNĄ OBRĘCZY BARKOWEJ,  GRZBIETU I BRZUCHA – rzut piłką lekarską oburącz z klęku prostego  Przybory: piłka lekarska 1 kg, taśma miernicza, materac  
Przebieg próby: badany w klęku obunóż na środku materaca (środek zaznaczony linią), wykonuje rzut piłką lekarską oburącz zza głowy. Po rzucie może zostać wykonany pad  w przód. Próba powtarzana jest trzykrotnie.  Wynik: odległość uzyskana w najlepszym rzucie, mierzona od linii na materacu do miejsca pierwszego kontaktu piłki z podłożem.   
TEST OCENIAJĄCY WYTRZYMAŁOŚĆ SZYBKOŚCIOWĄ

– bieg wahadłowy na odcinku 10m w ciągu 45 sekund  Przybory: stoper, 2 linie równoległe wyznaczone na parkiecie w odległości 10 m.  Przebieg próby: po komendzie „na miejsca”, badany ustawia się w pozycji wysokiej przed linią, po komendzie „start” przebiega szybko do linii oddalonej o 10 m, przekracza ją obiema stopami, zawraca, biegnie do linii startu i po nawrocie ponownie przebiega.  Wynik: ilość przebiegnięcia odcinka 10 m w czasie 45 sekund   
TEST OCENIAJĄCY KOORDYNACJĘ SZYBKĄ

–bieg po kopercie  Wykonanie: na wybranym miejscu oznaczonym chorągiewkami prostokąt  o wymiarach 5 x 3 m. Na sygnał gwizdkiem start z wysokiej pozycji po komendzie "gotów". Bieg sprintem drogą B-E-C-D-E-A omijając chorągiewki bez dotykania ich. Bieg w ten sposób wykonywany jest dwukrotnie. Po drugiej rundzie dotknięcie chorągiewki (pachołka) A powoduje zatrzymanie stopera przez osobę mierzącą.

Powiązane wpisy