Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

75-lecie LZS w powiecie legnickim (FOTO)

KONRADÓWKA. Wieś Konradówka w gminie Chojnów była gospodarzem Gali z okazji 75-lecie Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie legnickim. Dopisało liczne grono działaczy, sportowców i samorządowców. - Ludowe Zespoły Sportowe były, są i będą bastionem sportu amatorskiego w powiecie legnickim i pewnie w całej Polsce - mówił Andrzej PYRZ, wójt gminy Chojnów. - Jako samorząd nie szczędzimy grosza na wsparcie dla LZS-ów ,jak i na rozwój infrastruktury sportowej w naszej gminie.

Wtórował mu Jan SERKIES burmistrz Chojnowa przypominając jak z grupą pasjonatów założył klub LZS Czarni Modła, który okazał się prototoplastą Czarnych Rokitki... Wicestarosta Legnicki Janina MAZUR zwróciła uwagę na bogatą tradycję LZS-ów oraz podkreśliła ogromną rolę w zakresie wychowania i sportu wśród dorosłych i młodzieży szkolnej, a także osób niepełnosprawnych.

Bohaterów spotkania oraz gości witał Bogdan RÓŻAŃSKI, szef Rady Powiatowej oraz Leszek NAWRACAJ przewodniczący Zarządu Dolnośląskiego LZS  we Wrocławiu.

75-lecie LZS w powiecie legnickim (FOTO)

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu dziś razem, że jesteśmy rodziną, że potrafimy współpracować dla dobra powiatu legnickiego – mówił Adam BABUŚKA, starosta legnicki.. – Żeby powstawały sukcesy na wielkich arenach, najpierw muszą być talenty na małych, osiedlowych, wiejskich lub gminnych boiskach. Żeby się to zdarzyło, potrzeba kilku rzeczy. Musi być infrastruktura i muszą być ludzie: trenerzy i działacze. Dzięki połączeniu tych elementów, talenty mogą być wyławiane i dobrze prowadzone. Gdy jeżdżę po powiecie, widzę dużą różnicę między tym, co było kilka lat temu. Rozwój infrastruktury sportowej to w dużym stopniu zasługa samorządów na terenie powiatu, które tworzą programy infrastrukturalne. My nadal będziemy się starali przekazywać środki na to, byście mieli gdzie pracować z młodzieżą.Gratuluję tegorocznych osiągnięć i jubileuszu LZS. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i życzę dalszego rozwoju.

Historię klubów LZS w powiecie legnickim przypomniał Mariusz NAWROCKI koncentrując się na duzych osiągnięciach sportowych takich klubów jak Prochowiczanka, iskra Kochlice, Unia Rosochata czy Cicha Woda Tyniec Legnicki i dodając, że sport LZS-owski to nie tylko piłka nożna, ale i jeździectwo w Jaroszówce, woltyżerka czy szachy. Nie bez przyczyny Grażyna JÓŹWIK przez wiele lat kierują LZS-em, mistrzyni szachów została nazwana IKONĄ LZS-owskiego sortu i radna Beata Castañeda-Trujillo wręczyła przepiękny bukiet kwiatów.

Z okazji Jubileuszu wręczono kilkadziesiąt odznaczeń , medali i statuetek, Gala była okazją do wspomnień bo na sali nie zabrało ongiś znakomitego kolarza Franciszka CHYŁY czy innego świetnego trenera i działacza kolarskiego Janusza Jasińskiego, ktory wspólnie z Krzysztofem Sowińskim członkiem zarządu Powiatu Legnickiego prowadził uroczystość. Przekrój wiekowy LZS-owskiej społeczności był ogromny. Od nestorów polskiego, powiatowego sportu po...2-miesięcznego Tymoteusza Siwak, syna p. Sylwii, sołtys wsi Konradówk/Piotrowice.

Gwiazdą muzyczną Gali był oczywiście zespół folklorystyczny MICHALINKI ze Stanisławą PAKOS, wieloletnią działaczką LZS-ów w powiecie legnickim. 

Obecnie w Polsce działa ponad 6 tys. ludowych klubów sportowych (choć nie wszystkie mają osobowość prawną) zrzeszających prawie 200 tys. członków. Kluby finansowane są z programów ministerialnych i samorządowych oraz przez sponsorów. Kiedyś finansowane były z budżetu państwa, ale na początku swojego istnienia musiały zarabiać na siebie.

Fot. Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/wydarzenia/11-06-22-75-lecie-lzs-pow-legnickiego-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

 

Powiązane wpisy