Złotoryja z dwoma medalami Mistrzostw Świata

ZŁOTORYJA.  W minioną sobotę w fińskim Tampere zakończyły się XXII Mistrzostwa Świata Seniorów, XVI Juniorów i I Pre-juniorów w Taekwon-do. Przez tydzień (04-10.09.2023) na 9 matach o medale najważniejszej imprezy sportowej na świecie rywalizowało 1100 zawodników z 63 krajów z 6 kontynentów. Powody do radości mają podopieczni Gabrieli i Karola Forgielów. Złotoryjanie, Oskar Chiński i Oskar Widomski, w swoim debiucie wracają do kraju z dwoma medalami.

Rywalizacja w Tampere rozpoczęła się w środę 6 września. Złotoryjanie rozpoczęli od startów indywidualnych. Pierwszy na macie pojawił się Oskar Widomski startujący w kategorii do 75 kg juniorów. W pierwszej rundzie pokonał Chorwata, w drugim zaś dopiero po dwóch dogrywkach przegrał z reprezentantem Argentyny. Chwilę później na macie pojawił się Oskar Chiński, rywalizujący
w kategorii do 60 kg juniorów. Niestety jego start zakończył się już na pierwszym pojedynku z reprezentantem Rumunii.
Co nie udało się indywidualnie, udało się w startach drużynowych.
W przedostatnim dniu Oskar Widomski wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył brązowy medal w konkurencji drużynowych testów siły. Polacy do samego końca walczyli o złoto z Argentyną i Rumunią. Po 3 dogrywkach ostatecznie uplasowali się na najniższym stopniu podium, tym samym zdobywając tytuł
II v-ce Mistrzów Świata.
Ostatni dzień startów w Finlandii przyniósł medal Oskarowi Chińskiemu, który wraz z drużyną zdobył srebro zostając tym samym v-ce Mistrzem Świata, tym razem w konkurencji drużynowych technik specjalnych, ustępując jedynie Rumunom.
Fińskie medale są pierwszymi tej rangi w dziesięcioletniej historii istnienia Sportowej Akademii Taekwon-do Jawor/Złotoryja.
Polska reprezentacja wywalczyła w sumie 22 medale (3 złote, 9 srebrnych i 10 brązowych). Mistrzostwa Świata w Finlandii przechodzą do historii. Kolejną, dużą imprezą sportową w nadchodzącym roku będą kwietniowe Mistrzostwa Europy w Polsce, a jesienią 2024 gospodarzem Pucharu Świata będzie Argentyna.