Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma długą tradycję jednak dopiero w ostatnich latach stało się dostępniejsze i doskonalsze. Taka instalacja, podłączona do centralnego ogrzewania, daje mnóstwo korzyści użytkownikom. Warto ją jednak uwzględnić już na etapie tworzenia projektu domu, ponieważ wymaga osadzenia na stabilnym i odpowiednio wypoziomowanym podłożu. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się zarówno w przypadku zastosowania tradycyjnego kotła, jak i pompy ciepła – jest zdecydowanie lepsze niż tradycyjne grzejniki. Odpowiednio wykonane ogrzewanie podłogowe gwarantuje wysoki komfort grzewczy i zwiększa estetykę wnętrza. Ponadto, koszty utrzymania domu, w którym zainstalowano ogrzewanie podłogowe są zdecydowanie niższe.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Rozróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne i wodne. Za pewną odmianę ogrzewania podłogowego uważa się ogrzewanie ścienne, które działa podobnie jak „podłogówka”, ale zostaje zamontowane w ścianach budynku.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest chyba najbardziej wygodnym rodzajem ogrzewania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stało się jedynym źródłem ciepła w domu, ale też można go używać, jako dodatkowe ogrzewanie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z mat grzejnych montowanych pod podłogą i urządzeń do regulowania temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na nie najniższe koszty eksploatacji, ogrzewanie podłogowe elektryczne montuje się zazwyczaj w niedużych pomieszczeniach, które wymagają dogrzewania zimą. Jeśli inwestorowi nie straszne są koszty prądu - może zastosować ten rodzaj ogrzewania w całym domu, eliminując w ten sposób potrzebę montowania grzejników i ogrzewania podłogowego wodnego.

Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga budowania kotłowni ani ponoszenia kosztów związanych z instalacją c.o., ponieważ samodzielnie wytwarza ciepło, dzięki przewodom grzewczym lub matom.

Wady ogrzewania podłogowego elektrycznego

Chyba największą wadą ogrzewania podłogowego elektrycznego są trudności w jego naprawie. Uszkodzeniu może ulec każda część ogrzewania. Takie sytuacje mają miejsce stosunkowo rzadko, jednak nie zmienia to faktu, że gdy już wystąpią, wymagają demontażu całej powierzchni.

Koszty związane z eksploatacją tego rodzaju ogrzewania również nie należą do najniższych, co dla wielu inwestorów jest ogromną wadą całego systemu. Stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego mogą być nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu do innych systemów grzewczych.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Natomiast ogromny plus należy się ogrzewaniu podłogowemu elektrycznemu za efektywność cieplną, a także bezobsługową pracę. Instalacja nie wymaga montowania kaloryferów, ani posiadania pieca, co przekłada się na zwiększoną powierzchnię użytkową do wykorzystania przez inwestora. Ponadto sama energia elektryczna jest całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego. Posiadacze ogrzewania podłogowego elektrycznego nie zanieczyszczają środowiska.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne znacznie szybciej ogrzewa dom niż inne systemy ogrzewania.

Ważną zaletą jest brak konieczności ingerowania w ściany i instalowania ponadprogramowych urządzeń. W czasie montażu nie ma potrzeby ingerowania w konstrukcję budynku.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Profesjonalne wykonanie instalacji może sprawić, że ogrzewanie podłogowe wodne stanie się jedynym elementem grzewczym w budynku, szczególnie w połączeniu z rekuperacją (więcej na temat rekuperacji przeczytasz tutaj), która będzie zapobiegać stratom ciepła. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego wodnego, można używać ogrzewanie elektryczne, jako dodatkowe źródło ciepła i sposób na szybsze nagrzanie pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga utrzymania właściwej temperatury wody w rurach. Za optymalną temperaturę uważane jest 24-31 stopni. Nie zmienia to faktu, że temperatura powinna zostać dostosowana do oczekiwań mieszkańców, tak by zagwarantować im możliwie najwyższy komfort cieplny, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nagrzewającej się powierzchni podłogowej.

Ten rodzaj ogrzewania doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami. Rury grzewcze umieszczane są bezpośrednio pod podłogą, natomiast pod rurami znajdują się cienkie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Bezpośrednio nad instalacją fachowcy układają nawierzchnie podłogowe, czyli to, co zażyczy sobie inwestor - płytki podłogowe, panele lub drewno. Należy jednak pamiętać, by ich grubość nie przekraczała centymetra, aby przepuszczalność ciepła nie została zablokowana. Użycie drewna również nie jest zalecany przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ jest to materiał, który nie akceptuje zmiennych temperatur - z czasem staje się nadmiernie wysuszone i wypaczone.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest odpowiednie do pompy ciepła (czym jest pompa ciepła i jak działa - zobacz). Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego w całym domu, zapewni wysoki komfort użytkowania oraz doskonałą efektywność grzewczą.

 

zalety ogrzewania podlogowego

Wady ogrzewania podłogowego

Niestety, ogrzewanie podłogowe jest drogie w montażu, jest to około 30% więcej kosztów w porównaniu do wysokiej jakości ogrzewania tradycyjnego.

Wśród wad tego rozwiązania, bardzo często wymienia się bezwładność cieplną. Ten rodzaj ogrzewania wolno nabiera temperatury i wolno stygnie. Sama temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się dłużej niż w przypadku zastosowania “zwykłego” rodzaju ogrzewania. Dla niektórych użytkowników ta wada jest wymieniana jako zaleta, ale to już pozostawiamy do indywidualnego rozpatrzenia.

Montaż ogrzewania podłogowego związany jest z mniejszą swobodą wyboru materiałów wykończeniowych, ponieważ muszą one spełniać wymogi nałożone przez ten rodzaj ogrzewania. Najczęściej wykorzystywane są płytki ceramiczne, ale też panele podłogowe, cienkie wykładziny i okładziny. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, wykluczone jest używanie grubych, puchatych dywanów. Znaczenie ma również cena elementów wykończeniowych - są one znacznie droższe w porównaniu do tych używanych przy tradycyjnym ogrzewaniu.

Ogrzewanie podłogowe wymaga wcześniejszego rozplanowania aranżacji wnętrza. Po zamontowaniu ogrzewania nie będzie mowy o naniesieniu poprawek, dlatego tak ważne jest stworzenie projektu i wstępne rozmieszczenie mebli, by zbyt duże konstrukcje nie spowodowały problemów z ogrzaniem pomieszczeń.

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wodne z roku na rok zdobywa na popularności. Pojawia się też coraz więcej pozytywnych opinii, które mają wpływ na decyzję inwestorów, którzy budowę domu, czy zmianę sposobu ogrzewania, mają dopiero w planach.

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność, ponieważ wymaga ono zdecydowanie niższej temperatury niż kaloryfery. Różnica ta oscyluje w granicach nawet 20 stopni! Warto zaznaczyć, że stale niższa temperatura przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

W związku z tym, że ogrzewanie podłogowe nie wymaga instalacji kaloryferów, zwiększa się estetyka pomieszczeń. System, który został ukryty w podłodze nie ogranicza miejsca użytkowego, daje też możliwość niemal dowolnej aranżacji wnętrza.

Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza, nie wywołuje również cyrkulacji powietrza. Kurz nie unosi się w powietrzu, co jest sporym ułatwieniem dla alergików. Ponadto umyta podłoga wysycha błyskawicznie, co z kolei ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia grzybów i rozwój bakterii.

Dzięki temu, że cała podłoga jest jednym wielkim kaloryferem, temperatury zostają odpowiednio, równomiernie rozłożone, a najcieplej jest tuż przy stopach, co zapewnia komfort cieplny, który jest bardzo pożądany, szczególnie w kuchni czy w łazience.

samodzielny montaz ogrzewania podlogowego

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego

Sam montaż tego rodzaju ogrzewania nie jest skomplikowany, dlatego inwestor, który choć w niewielkim stopniu ma pojęcie w jaki sposób się go wykonuje, może wykonać go samodzielnie. Należy pamiętać o przygotowaniu podłoża i wykonaniu wysokiej jakości izolacji. Podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone i wysuszone. Na wyrównanym podłożu musi zostać umieszczona izolacja termiczna – styropian podkładowy, keramzyt lub wełna mineralna. Czasami zaleca się zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej. Najbardziej optymalną izolacją przeciwwilgociową jest folia

Czy warto montować ogrzewanie podłogowe na własną rękę?

Samodzielne podejmowanie się montażu ogrzewania podłogowego nie jest zalecane inwestorom, nie posiadającym podstawowej wiedzy w tym zakresie. Warto również pamiętać, że po wylaniu posadzki nie będzie już możliwości wprowadzenia jakichkolwiek poprawek.

Firmy montażowe udzielają gwarancji na wykonane usługi, której inwestor nie otrzyma, gdy samodzielnie zajmuje się montażem. Po zdecydowaniu się na samodzielne działania inwestor musi liczyć się ryzykiem niepowodzenia, wystąpienia usterek i wcześniej wspomnianym brakiem okresu gwarancyjnego na ogrzewanie podłogowe.