Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jaworzanie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym (FOTO)

JAWOR. Biało czerwone barwy, kwiaty, wieńce, poczty sztandarowe i uśmiechnięte twarze młodych ludzi – tak w Jaworze uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Na przyprószonym śniegiem dziedzińcu Zamku Piastowskiego nie mogło zabraknąć nikogo, dla kogo ideały męstwa, odwagi, niezłomności i miłości do Ojczyzny są ważne, a  pamięć o tych, którzy mieli być zapomniani, nigdy nie zaginie.  1 marca, w rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości upamiętniające bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego odbyły się dzisiaj na Zamku Piastowskim, gdzie przez lata funkcjonowało więzienie i ginęli Polacy walczący za wolną Ojczyznę.

Jaworzanie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym (FOTO)

Tradycyjnie obchodom tego święta towarzyszyło składanie wiązanek i kwiatów pod tablicą pamięci o ofiarach stalinowskiego reżimu przez przedstawicieli środowisk kombatanckich, żołnierzy Armii Krajowej, samorządowców, księży, delegacje organizacji społecznych, instytucji i firm a także dzieci i młodzież szkolną  oraz harcerzy.

- Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem hołdu dla żołnierzy wyklętych. Wyklęto ich, ponieważ mieli być zapomniani. Ich imiona, czyny, miłość do Ojczyzny – to wszystko miało ulec zapomnieniu. Cieszę się, że pamięć o nich nie zaginęła i prawdziwi bohaterowie są przywracani na swoje miejsce, a młodzi ludzie coraz częściej odnajdują w nich swoje ideały, o czym świadczy liczna dzisiaj obecność pocztów sztandarowych ze szkół i przedszkoli, harcerzy i jaworskiej młodzieży. - mówił podczas uroczystości burmistrz Jawora Emilian Bera i dodał, że teraz to na obecnym pokoleniu spoczywa obowiązek pamięci o odwadze żołnierzy niezłomnych, ich wierności i zasługach dla Ojczyzny.  

Wspólnie z burmistrzem wiązankę pod tablicą pamięci składali goście honorowymi uroczystości - żołnierze Armii Krajowej: major Zdzisław Bielski z okręgu Wileńskiego oraz porucznik Andrzej Uchyt z obwodu Polski Południowo-Wschodniej. Nie zabrakło także członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego oraz starosty jaworskiego Stanisława Laskowskiego i wicestarosty Arkadiusza Baranowskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej dalsza część uroczystości przeniosła się do budynku Muzeum Regionalnego, gdzie uczestnicy obchodów obejrzeli film poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas projekcji filmu nie zabrakło emocji i wzruszeń, a atmosfera powojennych lat udzieliła się także uczestnikom prezentacji unikatowych egzemplarzy polskiej prasy podziemnej i tajnych druków, które powstały nakładem polskich organizacji niepodległościowych w latach 1942 – 1944.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło także rozstrzygniecie gimnazjalnego konkursu wiedzy o powojennej historii Polski oraz wręczenie nagród uczestnikom zawodów strzeleckich, które poprzedziły Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Preludium do obchodów był także zorganizowany po raz drugi z inicjatywy Radnego Rady Miejskiej Macieja Pawlinowa Jaworski Bieg Niezłomnych. Wzięło w nim udział ponad 130 biegaczy. Najmłodszy uczestnik biegu to 3 letni Sebastian.

{gallery}galeria/wydarzenia/01.03.16_swieto_zolnierzy_wykletych_w_jaworze{/gallery}

Powiązane wpisy