Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mają dotację do wszystkich projektów piecowych w gminie

MĘCINKA. W maju br. 97 rodzin w Gminie Męcinka zostało zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach projektu „Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii – zwalczanie emisji kominowej w Gminie Męcinka”. Ogółem w ramach naboru do Urzędu Gminy w Męcince wpłynęło 129 wniosków. Wnioski podlegały ocenie formalnej i merytorycznej według kryteriów programowych. 120 został zakwalifikowanych do dofinansowania. Pieniędzy początkowo starczyło na sfinansowanie wymiany 97 kopciuchów, ale...wójt gminy nie dał za wygraną. I odniósł sukces !

Obecnie wójt gminy Mirosław BRZOZOWSKI przekazał jeszcze lepszą wiadomość: - Jako gmina wnioskowaliśmy do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w sprawie dofinansowania wszystkich złożonych projektów piecowych z listy rezerwowej i mogę zakomunikować  iż odnieśłiśy sukces bo wniosem gminy Mecinka został rozpatrzony pozytywnie - cieszy się wójt Mirosław BRZOZOWSKI.- Oznacza to, że osoby , które znalazły się na tzw. liście rezerwowej także orzymają dofinansowanie na wymianę pieców.

Mają dotację do wszystkich projektów piecowych w gminie

Wymiana źródeł ciepła u mieszkańców możliwa jest dzięki pozyskanej przez Gminę dotacji unijnej. Projekt Gminy Męcinka finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

 Przypomnijmy iż pierwszym, ogólnopolskim programem dopłat do wymiany pieca jest Czyste Powietrze realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Głównym celem tego rządowego programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Rząd do 2029 roku zamierza przeznaczyć 103 mld zł na wymianę nieefektywnych kotłów, termomodernizację budynków, wymianę stolarki oraz montaż rekuperacji, paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych (szacuje się, że z dopłat do wymiany przestarzałych źródeł ciepła skorzystać może ok. 3 mln polskich gospodarstw domowych). Premier Mateusz Morawiecki ocenił niedawno, że uruchomiony dwa lata temu program “Czyste Powietrze” to rewolucja w polityce środowiskowej.

 

Powiązane wpisy