Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Na drogach wciąż niebezpiecznie

JAWOR. Jaworska drogówka podsumowała pierwsze półrocze na drogach powiatu jaworskiego. 373 zdarzenia drogowe - w tym 16 wypadków i 357 kolizji, w wyniku których zostały ranne 22 osoby, a 1 poniosła śmierć. Blisko 8 tys. kontroli stanu trzeźwości na drogach i 83 pijanych kierujących wyeliminowanych z ruchu. Tak przedstawia się bilans pierwszego półrocza na drogach powiatu jaworskiego. - Powyższe dane pokazują, że policyjne apele o rozwagę i rozsądek na drodze z pewnością nie trafiły do wszystkich - mówi podkom. Kordian Mazuryk, oficer prasowy KPP w Jaworze. - Powinniśmy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy właśnie od tych, którzy się po nich przemieszczają.

Na drogach wciąż niebezpiecznie

W ciągu 6 miesięcy 2016 r. na terenie powiatu jaworskiego zaistniały 373 zdarzenia drogowe. W 16 wypadkach 22 osoby zostały ranne, a 1 poniosła śmierć. Porównując te dane do analogicznego okresu roku ubiegłego należy stwierdzić, że nastąpił spadek osób rannych o 10 (2015 – 32; 2016 – 22). Ilość ofiar śmiertelnych utrzymała się na tym samym poziomie (2015-1; 2016-1). Wzrosła natomiast ogólna ilość zdarzeń drogowych o 49.

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi pomiędzy godziną 10.00 a 20.00, co stanowi 68% ogółu zdarzeń. Natomiast biorąc pod uwagę tylko wypadki drogowe, najbardziej zagrożona pora dnia to godz. 16.00 – 22.00. W tym przedziale czasowym zaistniało ich 56,2%. Najbardziej zagrożonymi dniami tygodnia analizując zaistniałe kolizje i wypadki są :
• wtorek - 66 zdarzeń
• środa - 63 zdarzenia
• poniedziałek - 60 zdarzeń

Głównymi sprawcami zdarzeń drogowych byli kierujący pojazdami – 79,6 %, w tym kierujący pojazdami osobowymi to sprawcy 59,2 % zdarzeń. Najczęstszymi przyczynami powstawania zdarzeń z winy kierującego było niedostosowanie prędkości do istniejących warunków drogowych – 88 zdarzenia oraz nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu – 51 zdarzeń.

Nadal pod względem ilości wypadków i kolizji najbardziej zagrożona jest droga krajowa nr K-3, gdzie zaistniało 31,3 % wszystkich zdarzeń. Biorąc pod uwagę terytorium, podział zdarzeń na tej trasie kształtował się w sposób następujący:
- 43 zdarzenia – gmina Bolków
- 32 zdarzenia - miasto Jawor
- 26 zdarzeń - gmina Paszowice
- 16 zdarzeń - gmina Męcinka

W dalszej kolejności biorąc pod uwagę zagrożenia na drodze, znajduje się autostrada A-4 (13,4 %) oraz droga wojewódzka W-363 (7,2 % wszystkich zdarzeń).

Eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, niezmiennie od lat, jest priorytetem w działaniach jaworskiej Policji. Wzmożone działania, zwłaszcza podczas akcji takich jak: „Trzeźwość”, „Alkohol i narkotyki”, „Trzeźwy poranek” mają wpływ na dyscyplinowanie kierowców w tym aspekcie. I tak przez 6 miesięcy 2016 r. funkcjonariusze KPP w Jaworze przebadali na zawartość alkoholu w organizmie 7898 kierujących. Na skuteczność prowadzonych działań w tym zakresie wskazuje również liczba wyeliminowanych osób siadających po alkoholu za przysłowiowe „kółko”. Przez 6 pierwszych miesiący br. jaworscy policjanci zatrzymali 83 takich kierujących. W 1 przypadku zatrzymano osobę prowadzącą pojazd po zażyciu środków odurzających. Całość działań przełożyła się także na ograniczenie ilości zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano bowiem o 5 wypadków i kolizji mniej, w których sprawcami były osoby „na podwójnym gazie” (2015-15, 2016 – 10).

 

Powiązane wpisy