Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mercedes definitywnie w Jaworze

JAWOR. Negocjacje dotyczące budowy fabryki silników koncernu Daimler AG w Jaworze są w końcowej fazie - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Inwestycja, której koszt to ok. 500 mln euro, ma powstać na obszarach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Docelowo fabryka ma zatrudniać 1300 pracowników. Burmistrz Jawora Emilian Bera potwierdza: jesteśmy przygotowani na pierwszego inwestora.

Mercedes definitywnie w Jaworze

Pytany o losy planowanej w Jaworze inwestycji wicepremier powiedział, że negocjacje z Daimler AG są na końcowym etapie. - Trwa uzgadniania parametrów i w związku z tym, że atrament jeszcze nie wysechł na podpisanej umowie, to nie mogę powiedzieć, że sprawa jest zamknięta. Negocjacje są jednak w zdecydowanie końcowej fazie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Temat inwestycji Mercedesa to dla Jawora priorytet. Wielokrotnie pisaliśmy o przygotowaniach jaworskiego terenu dla strategicznych inwestorów. To, co do niedawna wydawało się niemożliwe, dzisiaj staje się faktem.  - Obecne ustalenia coraz bardziej zbliżają nas do rozpoczęcia budowy fabryki Mercedesa – cieszy się Emilian Bera, burmistrz Jawora. – Tempo prac nad tym projektem jest naprawdę duże. Jesteśmy w stałym kontakcie z inwestorem, współpracujemy z wieloma instytucjami, jesteśmy na bieżąco w najważniejszych kwestiach. Od początku wierzyłem w potencjał tego terenu, szczególnie teraz, gdy mówimy o konkretach – dodaje burmistrz.

Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG ogłosił, że zamierza zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Polsce i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwszy w naszym kraju zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars ma być zlokalizowany w Jaworze, na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar będący wcześniej częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a obecnie zarządzany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów. Ma to być największy projekt gospodarczy w pasie budowanej właśnie drogi ekspresowej S3. Daje nadzieję na zmianę sytuacji gospodarczej Dolnego Śląska, a także gmin powiatu, gdzie bezrobocie sięga ok. 20 proc. (średnia dla całego województwa jest o 8,4 proc. niższa).

W polskiej fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Na zdjęciu: burmistrz Jawora Emilian Bera i dyrektor jaworskiej fabryki Mercedesa Andreas Schenkel z wspólnie upieczonym podczas Święta Chleba i Piernika logo Mercedesa.

Powiązane wpisy