Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Współpraca biznesu z oświatą. Rada Gospodarcza działa!

JAWOR. Jest decyzja o współpracy jaworskiego biznesu z oświatą - to konkretny wymiar posiedzenia rady Gospodarczej przy burmistrzu miasta. Wypracowanie trwałego modelu współpracy lokalnych firm z jaworskimi szkołami oraz programy wsparcia przedsiębiorczości, praktyczna nauka zawodu i klasy patronackie – to tematy, jakie zdominowały przebieg drugiego spotkania przedstawicieli największych jaworskich firmy oraz instytucji z otoczenia biznesu zrzeszonych w Radzie Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Jawora.

Współpraca biznesu z oświatą. Rada Gospodarcza działa!

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali również: Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Dziasek, Prezes Związku Pracodawców Ziemi Jaworskiej Dorota Szcześniewska, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Czesław Grzywa, doradcy zawodowi i dyrektorzy jaworskich gimnazjów oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze.

Spotkanie przerodziło się w żywą dyskusję o oczekiwaniach przedsiębiorców względem placówek oświatowych i ich pomysłach na zwiększenie dostępności uczniów jaworskich szkół do praktycznej nauki zawodu. To także ustalenie formuły, w jakiej samorząd powinien wspierać te procesy.

- Zaraz po pierwszym spotkaniu Rady Gospodarczej rozpoczęliśmy   rozmowy z przedstawicielami specjalnych stref ekonomicznych z Legnicy i Kamiennej Góry, dyrektorami gimnazjów, doradcami zawodowymi oraz Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego. Omawialiśmy możliwość wdrożenia programów „Uniwersytetu zawodowego dla gimnazjalistów" i „Klas patronackich" w gminie Jawor oraz spójnej metodologii pracy z młodzieżą od początku gimnazjum do opuszczenia szkoły średniej i wejścia na rynek pracy. – mówił podczas spotkania burmistrz Jawora Emilian Bera. – Chcemy w efekcie, aby nasi uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na konkretnych stanowiskach pracy w firmach, a w dalszej kolejności zatrudnienie. – dodał burmistrz.

Do włączenia się do klastra edukacyjnego zachęcał obecny na spotkaniu Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec.

- Obecnie mamy w Jaworze największy w Polsce i Europie  teren objęty strefą. Jesteśmy przyjaznym organizmem otwartym na współpracę z biznesem i edukacją oraz samorządem. Strefa ekonomiczna to miejsce dedykowane dla każdego przedsiębiorcy. Nie jesteśmy sklepikiem z terenami dla niemieckich firm, jak najczęściej postrzegają nas lokalne firmy. To się już zmieniło. Dzisiaj w strefie funkcjonują laboratoria badawcze, działają polskie firmy. Rodzimy biznes jest u nas mile widziany. – mówił prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec. -  Wspólnie z biznesem udało nam się już powołać klaster motoryzacyjny, klaster lotniczy i ostatnio także klaster edukacyjny. Włączenie się do niego jest całkiem bezpłatne a korzyści są ogromne. Zajmujemy się tam właśnie kojarzeniem możliwości ze strony edukacji i biznesu – zachęcał prezes.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że konieczne jest ustalenie, jakiego pracownika i z jakimi umiejętnościami oczekują dzisiaj firmy. Powinien nim być uczeń przygotowany konkretnie pod ich potrzeby. Pierwsze próby współpracy oświaty z biznesem podjęła już jaworska firma Korpo. Zainteresowani są kolejni przedsiębiorcy.   
W efekcie powstaną w Jaworze pierwsze klasy patronackie. Gmina szykuje się także do uruchomienia uniwersytetu dla gimnazjalistów, gdzie młodzi ludzie podejmują decyzje o wyborze dalszych kierunków kształcenia. Kolejne spotkanie Rady Gospodarczej będzie poświęcone właśnie tym tematom oraz uruchomieniu klastra edukacyjnego w Jaworze z udziałem ekspertów ze strefy.

Powiązane wpisy