Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wolontariusze wyjechali na Ukrainę

Wolontariusze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” po raz kolejny w bieżącym roku zorganizowali wyjazd na Ukrainę.

Wolontariusze wyjechali na Ukrainę

„POMAGAMY RODAKOM Z UKRAINY II – Z PAMIĘCIĄ O POLEGŁYCH KRESOWIAKACH” to projekt, który jest kontynuacją działań podjętych podczas lipcowego wyjazdu w ramach VIII Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i zawiera w swej strukturze trzy ważne zadania: organizację konferencji, wizytę w Snitkowie oraz Domu Polskim w Barze.

Organizacja konferencji „Wolontariat – droga do rozbudzania potrzeby/pasji pomagania innym oraz kształtowania obywatelskich i patriotycznych postaw” już za nami. Teraz przed wolontariuszami wizyta na Ukrainie, której celem jest rozwijanie wzajemnej współpracy poprzez działania wolontarystyczne na rzecz zachowania w pamięci polskiej historii i upamiętnienia pochowanych na Kresach Polaków oraz podejmowania działań wobec mieszkańców pragnących zachować Polskość, poznawać nasz kraj i kulturę, uczyć się języka polskiego.

Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia udzielonego po raz kolejny przez Fundację KGHM Polska Miedź. Partnerem projektu jest także Fundacja PZU.

Wyjazd 16-osobowej grupy wolontariuszy realizowany jest w dniach od 23 do 31 października 2017 roku. Pierwszym docelowym miejscem podróży jest Snitków – tam nasza ekipa będzie porządkować cmentarz i przygotuje groby Polaków do nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych. Pobyt w Snitkowie związany jest także z zaplanowaną uroczystością postawienia Krzyża Milenijnego nawiązującego do polskiej historii, na którym zamocowana zostanie figura Jezusa. Uroczystościom towarzyszyć będzie wmurowanie tablicy upamiętniającej Polaków, którzy na snitkowskim cmentarzu znaleźli miejsce wiecznego spoczynku.
Kolejny cel wizyty na Ukrainie związany jest z zaproszeniem na konferencję poświęconą Zbrodni Winnickiej. Odbędzie się ona w Domu Polskim w Barze w dniach 29-30 października. Pobyt w Domu Polskim – instytucji, z którą nawiązane zostały nowe relacje podczas lipcowego wyjazdu – związany jest także ze zbiórką darów dla dzieci uczących się w tamtejszej szkole. Tym razem postawiliśmy na zasilenie tej instytucji książkami oraz pozyskaniem materiałów do nauki i zabaw dla dzieci (zeszyty, bibuła, bloki, kredki, flamastry, gry planszowe, itp.). Zakupione i zebrane podczas zbiórki dary zostaną przekazane także dzieciom i młodzieży w Snitkowie, które nie mogą już doczekać się naszego przyjazdu. Pamiętają bowiem festyn zorganizowany przez naszych wolontariuszy w lipcu b.r., który był dla nich pierwszą w ich życiu taką atrakcją. Ważnym zatem elementem wizyty na Ukrainie będzie przygotowanie i przeprowadzenie kolejnego festynu, podczas którego odbędą się wspólne gry i zabawy z udziałem dzieci oraz ich rodzin. Przygotowane upominki – słodycze, ołówki, długopisy i wiele innych gadżetów, będą wręczane przy okazji spotkania podczas festynu.

Z uwagi na zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych, w ramach akcji „Znicze” prowadzonej przez Fundację Studio Wschód we Wrocławiu, nasza grupa zapali na polskich grobach znicze i udekoruje je biało-czerwonymi wstążkami – symbolem polskości. Będzie to nie tylko cmentarz w Snitkowie, ale także cmentarze w innych miastach mijanych po drodze, w tym również Cmentarz Łyczakowski i Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich).

Ponieważ do ostatniego dnia prowadzona była zbiórka darów, którą wsparło wiele podmiotów instytucjonalnych i osób prywatnych, w tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym wśród obdarowanych dzieci i młodzieży zagości radość i uśmiech na twarzy. Lista darczyńców zostanie ogłoszona po powrocie z Ukrainy.