Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

200 kamer monitorować będzie Legnicę

LEGNICA. W Legnicy od półtora roku działa monitoring miejski z 40. obrotowymi kamerami. Po zainstalowaniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście przybędzie  kolejnych 160 kamer!  

200 kamer monitorować będzie Legnicę

Nie wszystkie  kamery zamontowane w ramach Systemu służyć będą do monitoringu wizyjnego. 75 kamer ANPR to tzw. detektory video, służące do rozpoznawania tablic i rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle.

Do monitoringu wizyjnego, czyli do podglądu, co dzieje się na skrzyżowaniach,  służyć będzie 85 kamer CCTV.  Gdy doliczyć do tego 40 kamer monitoringu miejskiego - daje to całkiem sporą liczbę  „oczek” podglądających Legnicę.  Co z prywatnością przeciętnego Kowalskiego?

- W systemie monitoringu miejskiego, tego obsługiwanego przez straż miejską, na niektórych kamerach założone są tzw. maski prywatności. To obszary systemowo zaciemniane przez wprowadzenie takich wielokątów, zasłaniających dane obiekty - wyjaśnia Tomasz Kaczmarek z referatu informatyki legnickiego urzędu miasta.

Maski prywatności założone są m.in. na kamerach w Rynku, ze względu na duże skupisko budynków. Nie planuje się natomiast zaciemniania stref obrazu w przypadku monitoringu   Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem.

- Nie ma takiej potrzeby, bo system przeznaczony jest do monitorowania sytuacji na drogach, a dopiero wtórnie może być wykorzystywany przez straż miejską do monitorowania przestrzeni publicznych - dodaje Tomasz Kaczmarek.

Obraz z monitoringu wizyjnego, podglądającego legnickie skrzyżowania, będzie analizowany w Centrum Sterowania Ruchem przy ul. Mickiewicza. Podgląd będzie też miała straż miejska.