Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstaje pokój laktacyjny

LEGNICA. Wygodna kanapa, przyjemna dla oka tapeta, sterylna część gospodarcza, profesjonalne laktatory i specjalistyczne lodówki. Na oddziale ginekologiczno - położniczym w legnickim szpitalu powstaje pokój laktacyjny.

Powstaje pokój laktacyjny

- Otwieramy nasz pokój laktacyjny, bo stawiamy na to, aby jak najwięcej dzieci było karmionych piersią. To jest nasz cel. A jak nie piersią, to mlekiem mamy - mówi Sylwia Witruszyńska, położna oddziałowa na oddziale ginekologiczno-położniczym w legnickim szpitalu.

Utworzenie pokoju laktacyjnego to konsekwencja tego, że szpital w Legnicy podpisał umowę z Bankiem Mleka Kobiecego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Dzięki temu legnicki oddział mógł kupić 12 profesjonalnych laktatorów, 3 lodówki do przechowywania mleka kobiecego oraz mniejsze lodówki i boksy termiczne do przewożenia pokarmu.

- Dzięki temu pacjentki, które są na naszym oddziale mogą gromadzić nadmiar swojego pokarmu i przechowywać go w specjalistycznych lodówkach. Pokarm mogą potem zabrać ze sobą do domu - dodaje położna.

Lodówki nie są standardowymi, jakie posiadamy w domu. Są przystosowane zarówno do przechowywania krótkotrwałego, jak i zamrażania kobiecego mleka. Ważne jest, żeby mama wiedziała, jaki jest okres przydatności pokarmu.

- Każda mama, która będzie swoje mleko zabierała, dostanie szczegółową informację o tym, jak długo i w jakich warunkach mleko może być przechowywane, czy w jaki sposób rozmrażane. Dla mam, które urodziły przedwcześnie i nie mają rozwiniętej laktacji możemy zamówić mleko właśnie z Banku Mleka Kobiecego we Wrocławiu, które zostanie dostarczone do nas i podane dzieciom. O tym decyduje jednak lekarz neonatolog na tamtejszym oddziale - dodaje Sylwia Witruszyńska.