Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Konferencja o "Odbudowie Ukrainy" (FOTO)

LEGNICA. W Centrum Konferencyjnym LSSE odbyła się konferencja pt. „Odbudowa Ukrainy – instrumenty wsparcia, partnerstwo i pierwsze sukcesy”. Podczas wydarzenia eksperci, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych dzielili się m.in. swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie wsparcia procesu odbudowy Ukrainy. Omówiono także dostępne instrumenty wspierające wejście na rynek ukraiński oraz możliwości nawiązywania partnerstw.

Konferencja o "Odbudowie Ukrainy" (FOTO)

 W Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy rozmawiano o dostępnych formach pomocy w wejściu na rynek ukraiński, możliwości nawiązywania partnerstw, a także sukcesach polskich przedsiębiorców na Ukrainie i ukraińskich przedsiębiorców w Polsce. Partnerem wydarzenia była firma Winkelmann Foundation Screw.

Konferencja miała na celu zainteresowanie firm operujących na obszarach Specjalnych Stref Ekonomicznych uczestnictwem w wielowymiarowym procesie odbudowy Ukrainy.

– Ponad dwa lata temu Polska stanęła w obliczu niezwykle trudnej próby. Wojna na Ukrainie doprowadziła do strategicznych zmian politycznych, społecznych i gospodarczych. Nieocenioną rolę na arenie międzynarodowej odegrali tutaj Polacy, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą dla naszych sąsiadów ze Wschodu. Wybuch pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zbiegł się w czasie z zarejestrowaniem Fundacji LSSE, którą powołaliśmy do życia jako pierwsza specjalna strefa ekonomiczna w Polsce. Już wtedy przeczuwaliśmy, że działania pomocowe muszą być zaplanowane długofalowo – mówi Przemysław BOŻEK, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Teraz spotykamy się, aby porozmawiać o tym, co do tej pory udało się nam jako dwóm narodom wspólnie osiągnąć, nie tylko w wymiarze humanitarnym, ale też biznesowym. Na bieżąco analizujemy rynek, starając się dostosowywać naszą ofertę do aktualnych potrzeb. Już współpracujemy z kilkoma ukraińskimi przedsiębiorstwami, jednak to dopiero początek długiej drogi w odbudowie Ukrainy – podkreśla Przemysław Bożek.

W ramach konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne. W pierwszym pt. „Instrumenty wspierające zaangażowanie biznesu w proces odbudowy Ukrainy” wzięli udział przedstawiciele: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, KredoBanku oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podczas kolejnej dyskusji zastanawiano się nad realnymi szansami na budowanie ścisłych relacji biznesowych między firmami, samorządami i instytucjami, które zaowocują korzyściami rozwojowymi dla każdej ze stron. W panelu pt. „Partnerstwo i lokalne współprace – omówienie możliwości nawiązania partnerstw biznesowych z polskimi i ukraińskimi firmami, znajdowanie lokalnych dystrybutorów, dostawców, reprezentantów handlowych lub agentów, którzy pomogą w rozwoju działalności na polskim rynku” uczestniczyli przedstawiciele: Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie, Przykarpackiego Klastra Przemysłowego oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Nie chcemy traktować tematu odbudowy Ukrainy jako czegoś, co już jest passé. Uważamy, że to ciągle ważne, żeby łączyć polskie i ukraińskie firmy, stąd pomysł na zorganizowanie konferencji, na której mogliśmy przedyskutować, co się dotychczas wydarzyło, ale też jakie są nowe możliwość i gdzie znajdują się główne obszary współpracy. Ukraińskie firmy bardzo tłumnie napływają do naszego kraju, w tej chwili to prawie 50 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych ukraińskich w Polsce. Zainteresowanie polskich firm Ukrainą na tym etapie jeszcze nie jest tak intensywne, ale wiemy, że przedsiębiorstwa się przygotowują, poszukują partnerów po to, aby w przypadku pokoju, w łatwiejszym trybie wchodzić na tamten rynek – mówi Bogusława Rudecka, dyrektor Departamentu Programów i Projektów, dyrektor Business for Ukraine Center, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W ostatnim panelu pt. „Polski biznes w Ukrainie – ukraiński w Polsce. Praktyczne doświadczenia i wyzwania dla firm, Q&A” swoimi wrażeniami oraz konkretnymi przykładami doświadczeń zawodowych i dalszymi planami podzielili się ze słuchaczami reprezentanci firm: EcoCulture, Bigor Ltd., Winkelmann Foundation Screw oraz Silent Box.
Podczas konferencji Sławomir Matuszak, główny specjalista zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich przybliżył obecny stan relacji polsko-ukraińskich na płaszczyznach politycznej i społecznej, opowiedział także o prognozach dotyczących lokowania biznesu na terenie Ukrainy. Ważnym punktem programu było również uroczyste wciągnięcie flag na maszty zainstalowane na śrubach fundamentowych Winkelmann Foundation Screw.

– W oparciu o wieloletnie doświadczenie Grupy Winkelmann połączyliśmy siły i opracowaliśmy innowacyjny produkt, który ma szansę całkowicie zmienić branżę budownictwa – dosłownie od podstaw. Zastosowanie śrub fundamentowych tu i teraz przynosi policzalne i bezdyskusyjne korzyści: społeczne, środowiskowe i biznesowe – zaznacza Tomasz Kleszczewnik, dyrektor operacyjny Winkelmann Foundation Screw. – Śruby fundamentowe mogą być stosowane zarówno w przydomowych altankach, jak i w domach modułowych, mostach czy farmach wiatrowych. Montaż konstrukcji na śrubach fundamentowych Winkelmann Foundation Screw nie wymaga użycia betonu, ani koparek. Można je po prostu wkręcić w każde warunki gruntowe. Z punktu widzenia inwestycji śruby fundamentowe są zdecydowanie szybszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Koszt montażu konstrukcji na śrubach fundamentowych jest niższy o około 30% w porównaniu do fundamentu z betonu. Dzięki prostemu systemowi montażu modułowego jesteśmy w stanie zamontować elementy nawet do głębokości 16 m. Jeden system jest w stanie przenieść moment do 10 000 Nm statycznego momentu obrotowego – dodaje Tomasz Kleszczewnik.

W wydarzeniu udział wzięli przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów, sektora bankowego i ubezpieczeniowego, a także instytucji biznesowych. Spotkanie w Legnicy było doskonałą okazją do poznania potencjału rynku ukraińskiego, omówienia strategii wejścia na ten rynek oraz networkingu.

Fot. zj