Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zabytkowy dwór w Nieszczycach świeci dawnym blaskiem

RUDNA. XVIII dwór w Nieszczycach wrócił do dawnej świetności. Zakończyły się właśnie ostatnie prace. Z powodu błędów popełnionych w 2014 roku podczas wykonywanego wówczas remontu dachu, adaptacja budynku znacznie się wydłużyła. Wadliwie przeprowadzona wymiana pokrycia dachowego dworu w Nieszczycach w 2014 roku pochłonęła dodatkowe koszty i spowodowała opóźnienia w realizacji inwestycji. Konieczne były kolejne prace i wzmocnienie konstrukcji dachu. Dopiero po dokonaniu niezbędnych napraw przystąpiono do realizacji dalszych etapów adaptacji budynku.

Zabytkowy dwór w Nieszczycach świeci dawnym blaskiem

W latach 2019-2021 – w ramach adaptacji budynku dworu w Nieszczycach na lokale mieszkalne – utworzono dziewięć mieszkań. Wykonano nowe instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, nowe posadzki, przemurowano stare kominy i wybudowano nowe, zainstalowano piece gazowe, wykonano remont stropów, klatkę schodową oraz izolację cieplną i akustyczną.

Klucze do nowych mieszkań w odrestaurowanym dworze mieszkańcy otrzymali już w październiku 2021. Gmina Rudna oddała do użytku mieszkania komunalne w pierwszym możliwym terminie. Równolegle prowadzone były dalsze prace, które właśnie ostatecznie udało się zakończyć.

– Zachowaliśmy niezwykłe walory estetyczne i zabytkowe tego miejsca, przywracając mu dawny blask. Co równie istotne odrestaurowany dwór zaadaptowaliśmy na mieszkania komunalne. To dziewięć lokali o powierzchni od 30 do 79 metrów kwadratowych. Dzisiaj to miejsce służy nie tylko pasjonatom zabytków i historii, ale przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

Koszt adaptacji nieszczyckiego dworu na mieszkania komunalne wyniósł ponad 3 mln 400 tys. z czego 75 tys. złotych stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rządowego programu Ochrona Zabytków.

W 2023 wykonano izolację zewnętrznych ścian fundamentowych oraz remont ścian zewnętrznych budynku. Wartość tego etapu inwestycji wyniosła 885 tys. zł, a gminie udało się pozyskać 350 tys. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego również w ramach rządowego programu Ochrona Zabytków.

W roku 2023 gmina pozyskała dodatkowe 490 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na renowację piwnic w pałacu Nieszczyce.

Powiązane wpisy