Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wiemy jak będzie wyglądał lubiński Rynek

LUBIN. Planowany wygląd lubińskiego Rynku, nie wiadomo dlaczego, trzymany jest w tajemnicy. Pytany o to rzecznik prezydenta Jacek Mamiński potwierdził tylko, że rozpoczęto prace związane z przebudową i obiecał przekazanie szczegółów podczas konferencji prasowej. Miała się ona odbyć w tym tygodniu.

Wiemy jak będzie wyglądał lubiński Rynek

Tymczasem już w ubiegłym tygodniu ogłoszono przetarg przebudowę Rynku a w nim, opracowany szczegółowo projekt tej przebudowy. Nie czekamy więc na łaskę Ojca Dziury w Rynku (wszak to właśnie prezydent Raczyński w imię „budzenia Lubina” i „kończenia z wioską” prawie trzynaście lat temu doprowadził do powstania spółki Galeria Rynek, a tym samym do powstania dziury) i już teraz przekazujemy to co kosztem 14 milionów zł. zaplanowano w lubińskim Rynku.

Plac rynkowy przy powstającej drodze gminnej - tak nazywa się inwestycja. Projekt został opracowany przez firmę E-DRO PROJEKT Ewelina Dragan z Lubina.

Generalnie Rynek będzie placem obsadzonym z dwóch stron platanami, wybudowanymi ławeczkami i fontanną. Nie będzie to jednak plac jednolity. Na jego powierzchni zostaną odwzorowane dawniej istniejące tam kamieniczki. Należy przyznać, że autorzy opracowania dołożyli niezwykłej staranności, rzetelności i wykonali benedyktyńską pracę odtwarzając nie tylko kształt i położenie dawnych kamieniczek ale identyfikując je z nazwiskami właścicieli poszczególnych sklepów i zakładów usługowych. A jest to o tyle ważne, że oprócz odtworzonego zarysu tych kamienic, każda z nich będzie sygnowana mosiężną tabliczką z opisem co mieściło się danym budynku. Oprócz tego powstanie także tablica główna z wykazem adresów i przedsiębiorców.

Mniej więcej w połowie placu, od strony przeciwnej Kościołowi umieszczona zostanie fontanna. Będzie to konstrukcja płaska na poziomie placu składająca się z 15 podświetlanych dysz. Sterowana komputerowo będzie pozwalała na różnorodne kombinacje tak wysokości strumienia wody jak i kolorów.

Naprzeciwko fontanny - od strony kościoła, przewidziano wybudowanie fundamentu pod stawiana w okresie świątecznym, choinkę.

Na całym placu rozmieszczone zostaną donice z bukszpanem. Całość dopełni nowoczesne oświetlenie i ławki.

Według warunków przetargu, cała inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w czasie tegorocznych wakacji - do końca lipca.

Wizualizacje pochodzą z opracowania inwestycji zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Powiązane wpisy