Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Badania o wielkiej wartości

POLKOWICE. Finansowane z budżetu gminy na zlecenie rad osiedlowych badania lekarskie wykonywane przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez dwie soboty wykonano ich 1401.

Badania o wielkiej wartości

Pierwsze badania były realizowane już w poprzednim roku w ramach akcji zimowej. Wówczas spotkały się z entuzjazmem ze strony mieszkańców. Podobnie było także w marcu.
- Marcowa akcja realizowana w ramach Polkowickiej Kampanii Chronię Życie przed Rakiem cieszyła się nawet większym zainteresowaniem. Przygotowana przez PCUZ oferta spotkała się z zainteresowaniem aż siedmiu rad osiedlowych. Tym razem zaproponowaliśmy badania skierowane na profilaktykę onkologiczną. Wykonywaliśmy markery nowotworowe oraz badania ginekologiczne i urologiczne, których celem było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – układu pokarmowego, rodnego, piersi oraz prostaty. Przez dwie soboty wykonaliśmy 1401 badań. Wszystkie wyniki będą znane do końca tygodnia – mówi nam Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Paleta badań, z których mogą korzystać mieszkańcy polkowickich osiedli jest bardzo szeroka i na bieżąco dostosowywana do potrzeb mieszkańców.
- Proponując radom osiedlowym badania bierzemy pod uwagę Atlas Umieralności Polaków. Tam są wskazane choroby na które najczęściej umierają mieszkańcy poszczególnych powiatów. Opierając się o te dane zaproponowaliśmy badania skierowane na wczesne wykrywanie nowotworów żołądka i jelita grubego, prostaty, szyjki macicy i piersi – wyjaśnia Mariola Kośmider.
Zainteresowanie mieszkańców naszej gminy wykonywaniem badań jest na tyle duże, że z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że ich organizacja była bardzo dobrym pomysłem. Fakt, że badania są darmowe w bardzo istotny sposób wpływa na frekwencję, bo wielu ludzi nie stać na przeprowadzenie badań medycznych, które do tanich nie należą i nie są opłacane przez NFZ w ramach profilaktyki.

Finansowanie badań z budżetu gminy to przejaw troski o zdrowie mieszkańców oraz odpowiedzialności, bo przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki badaniom można nie tylko zyskać wiedzę na temat stanu zdrowia, ale także odpowiednio szybko zareagować rozpoczynając leczenie w sytuacji gdy dojdzie do wykrycia niepokojących objawów chorobowych. Powodzenie badań wynikające z dużego zainteresowania mieszkańców to dostateczny powód ku temu, by je kontynuować. Jest już przesądzone, że w najbliższym czasie odbędą się kolejne edycje badań. Niebawem zostaną przeprowadzone badania związane z przepływami naczyniowymi kończyn oraz przepływami dogłowowymi. Jesienią natomiast zaproponujemy radom osiedlowym przeprowadzenie  badań ukierunkowanych na choroby reumatyczne.

Powiązane wpisy