Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Niepełnosprawni mają swoich asystentów

POLKOWICE.  Po raz trzeci w Polkowicach realizowany jest ministerialny program Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Ponad czterysta tysięcy złotych gmina pozyskała na ten cel z funduszy zewnętrznych. Z programu skorzysta kilkadziesiąt osób.

Niepełnosprawni mają swoich asystentów

Umowa podpisana z wojewodą dolnośląskim na realizację tego programu przewiduje, że muszą w nim wziąć udział co najmniej 22 osoby. Z realizacją tego minimum nie będzie żadnych problemów. W styczniu chęć wzięcia udziału wyraziło ponad trzydziestu mieszkańców gminy.

Głównym celem projektu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami, zamieszkałym na terenie gminy Polkowice aktywnego funkcjonowania w środowisku zamieszkania i zaspokajania własnych potrzeb. Ma w tym pomóc właśnie tzw. asystencja osobista. Asystenci pomogą w wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez osobę miejsca do pracy, placówek oświatowych i szkolnych, świątyń, placówek służby zdrowia i rehabilitacyjnych, urzędów, znajomych itp.

– Z tej usługi mogą korzystać osoby, które nie uczestniczą w podobnym programie prowadzonym przez polkowicki Ośrodek Pomocy Społecznej lub Starostwo Powiatowe w Polkowicach – informuje Bożena Maciejowska, dyrektor Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych. – Asystencja nie polega na tym, żeby osobom z niej korzystającym sprzątać mieszkanie. Tu bardziej chodzi o towarzyszenie i pomoc w wyjściu do kina, czasami pograniu w jakieś gry towarzyskie, a niekiedy po prostu porozmawianiu. Trzeba przyznać, że program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców – podkreśla.

Taka pomoc obejmuje również asystowanie w załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu z kina, galerii sztuki, nawiązywaniu współpracy z różnego rodzaju organizacjami, udziału w imprezach sportowych czy wydarzeniach kulturalnych. Krótko mówiąc, polega ona na pomocy osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Uczestnik programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.

Z usług mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie gminy Polkowice i posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to także dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.

– Działania społeczne są niezwykle istotne – uważa Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Wsparcie dla mieszkańców gminy Polkowice przejawia się m.in. w realizacji takich programów jak Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. To bardzo istotna pomoc dla tych, którzy potrzebują pomocy na co dzień, a ich funkcjonowanie jest utrudnione. Dlatego przeznaczamy środki finansowe, by móc zapewnić jak najlepsze funkcjonowanie osobom, które mają przez swoją niepełnosprawność, utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym – dodaje.

W Polkowicach program jest prowadzony przez Fundację Eudajmonia, która realizuje to zadanie.

Środki finansowe na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023, pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość zadania wynosi 433 316,80 zł, a finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego to 401 716,80 zł.

Powiązane wpisy