Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Wspólnie przeciw białaczce w PZS (FOTO)

CHOJNÓW. Do piątej edycji Szpikolady – charytatywnej akcji, polegającej na rejestracji potencjalnych dawców szpiku – po raz pierwszy przyłączył się Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie. W gościnnych progach biblioteki szkolnej przy ulicy Witosa, dziewięciu wolontariuszy z klasy pożarniczej pomagało w wypełnianiu wniosków i pobieraniu wymazu z jamy ustnej, niezbędnego do rejestracji w bazie danych.

Wspólnie przeciw białaczce w PZS (FOTO)

 

Okazuje się, że pobieranie wymazu to nic trudnego. Wystarczy przez około jedną minutę pocierać wacikiem wewnętrzną stronę policzka. Poruszając wacikiem w górę i dół należy jednocześnie obracać nim tak, aby zebrać jak największą ilość wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Przed pobraniem wymazu należy gruntowanie przepłukać jamę ustną i gardło wodą.

Jednak by móc zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, trzeba spełnić kilka warunków. Dlatego wolontariusze z każdą z przybyłych osób przeprowadzali krótki wywiad, pytając m. in. o przebyte choroby i operacje, przyjmowane leki, czy też o wagę, która musi przekraczać 50 kg. Ograniczeniem jest także wiek - dawcą będzie mogła zostać osoba pomiędzy 18 a 50 rokiem życia. Nie może to być także osoba, która była już w przeszłości rejestrowana. Wolontariuszom udało się zarejestrować 24 osoby, co jest sporym sukcesem, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że akcja tego typu została zorganizowana w Chojnowie po raz pierwszy. Istnieje ogromna szansa, że w przyszłości, w podobnych akcjach weźmie udział znacznie więcej dorosłych chojnowian, tym bardziej, że tak niewiele trzeba zrobić, by dać komuś szansę na nowe życie - jak powiedziała jedna z osób wypełniających formularz zgłoszeniowy. A im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. Zwłaszcza, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20000 do 1:kilku milionów.

Więcej informacji na temat zostania potencjalnym dawcą komórek macierzystych można znaleźć m.in. na stronie Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca?

{gallery}galeria/wydarzenia/15-04-16-szpikolada-fot-malgorzata-krzywda{/gallery}

Powiązane wpisy